Samsun Şahinkaya Kanyonu

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan Şahinkaya Kanyonu, son yıllarda şehrin gözde turizm merkezlerinden biri haline geldi. Özellikle ulusal basında yer alan fotoğraflarıyla bilinen Şahinkaya Kanyonu, adete kuzey fiyortlarından masalsı bir yeri andırıyor.

Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve 1,5 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük su kanyonlarından biri olan Şahinkaya, hem yerli hem de yabancı turistlerin Samsun’da en sık ziyaret ettikleri yerlerden biri. Doğa sporları ve kano gibi aktivitelerin de yapıldığı kanyon, Altınkaya Barajı üzerinde yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye yaptığı yatırımlar ve tanıtım faliyetleri, kanyonun yerel değerini tüm ülkeye hızla yayıyor.

Şahinkaya Kanyonu Aktiviteler

Bölgeye gelen turistlerin en sık tercih ettiği aktivite, kanyondaki geziler oluyor. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Samsunum-3 isimli gemi, kanyon suları üzerinde ziyaretçileri gezdiriyor.

Base Jump (gökdelen, köprü, kule, vadi gibi yüksek yerlerden serbest atlayış), slackline (İki nokta arasında gerili bir ip üzerinde dengede hareket etme etkinliği), highline (Yüksekteki hat), kaya tırmanışı, kano, sup ve paramotor sporları gibi aktiviteler de bölgenin ekstrem spor faaliyetlerini oluşturuyor.

Samsun Sahinkaya Kanyonu 1

Şaninkaya Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Şahinkaya Kanyonu’nun Samsun şehir merkezine uzaklığı 128 kilometre. Yaklaşık 2 saat süren bu yolculuk için Samsun-Çakallı-Kavak-Havza rotasını izledikten sonra Havza’dan Vezirköprü ilçesine giden yola sapıyorsunuz. Havza ile Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu arasında 50 kilometre kadar mesafe bulunuyor.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir