hostel

Hostel Nedir ?

Türkiye’de yaşayanların pek de alışık olmadıkları bir kavramdır ”Hostel”. Hostel kelimesinin Türkçe’de karşılığı yurt demektir fakat bu yurtlar, Türkiye’deki öğrenci yurtlarından farklıdır.

Hostel, yurt dışındaki ülkelerde yaygın olarak kullanılan, ucuza konaklayabileceğiniz yerlerdir. Özellikle Interrail, Busrail ve kendi imkanlarıyla geziye çıkanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hostel bilinci özellikle Macaristan, Avusturya, Polonya, Macaristan, Slovakya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde gelişmiştir.

Hosteller özellikle uzun süreli seyahate çıkanlar, uzun süreli konaklamak isteyenler ve ucuza konaklamak isteyenler için ideal yerlerdir.

Günümüzde tipik hostellerde ortak kullanım alanı, kütüphane, kablosuz internet, açık mutfak, çamaşırhane, tv ve oyun odası, kahvalte, tur – bilet alımında yardım noktası, kiralık kasa gibi hizmetler bulunmaktadır.

Hosteller genellikle gençler tarafından tercih edilse de genç – yaşlı çiftler ve çocuklu aileler tarafından da kullanılmaktadır. Hosteller sıcak ortamlardır ve insanlarla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Çoğu gezgin insanın konakladığı bu yerlerde, arkadaş edinmekte zorlanmazsınız.

Hostel Konaklama

Hostellerde genellikle küçük, basit bir odada veya yatakhanede konaklama yapılır. 1,2,3 kişilik yataklı odalar bulunmaktadır ve odalar genellikle yataktan ibarettir. Bir de çoklu odalar veya yatakhaneler mevcuttur. Bunların fiyatları çok daha uygundur. Odalar çoğunlukla ranzalı yataklardan oluşmaktadır.

Bazılarının hostel tercih etmemesindeki en büyük sorun ise genellikle hostellerde banyo ve tuvaletin ortak kullanımıdır. Tatilde konaklamayı neredeyse yarı yarıya ucuza getirmek ve daha uzun bir gezi yapmak için ortak tuvalet ve banyo kullanımına katlanmanız gerekecek. ”Yok artık, hayatta olmaz.” diyorsanız; içinde tuvalet ve banyo bulunan bir hostel bulmanız veya hostelde kalma düşüncesinin üstünü çizmeniz gerekiyor.

Hostel Konaklama
Bütün hostellerde standartlar aynı değildir elbette. Bu nedenle kalacağınız hostel hakkında önceden bilgi almanız, hostelin bulunduğu çevre hakkında bilgi edinmeniz sizin için iyi olacaktır. Bir otel rahatlığında olmasa da, tatilinizi uzatmak ve az para harcamak isteyen çoğu kişinin yolu hostelden geçmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum