İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi Ankara

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, bankanın Ankara Ulus’taki tarihi binasının müzeye dönüştürülmesiyle gezilecek yerler listesine girmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve oldukça köklü bir tarihe sahip olan İş Bankası, milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan birikimini, İş Bankası Müzesi’nde sergilemektedir. 2 Mayıs 2019 tarihinde ziyarete açılan müze, bankanın tarihi hakkında bilgi sunmakta ve Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren Türkiye’nin iktisadi hayatını anlatmaktadır.

Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen müzede İş Bankası’nın personeli görev yapmaktadır. Müze içerisinde 10-15 kişilik gruplara ücretsiz rehberlik hizmeti verilmektedir.

is bankasi muzesi ulus
İktisadi Bağımsızlık Müzesi Binası

İktisadi Bağımsızlık Müzesi Müzesi Bölümleri

1929 yılında İş Bankası’nın 3. Genel Müdürlük binası olarak Mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanan müze binası, Genel Müdürlük Kavaklıdere’deki yere taşındıktan sonra Ulus Heykel Şubesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Bina, müzeye çevrildikten sonra ise bankanın birçok bölümü restore edilmiştir.

Kiralık Kasa Bölümü: Bankanın zemin katında yer alan ”Kiralık Kasa Bölümü” ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Zırlı bir kapının içerisinde yüzlerce kasa yer almaktadır. Kasalardan bazılarının içerisine sergilenecek eşyalar yerleştirilmiştir.

Paranın dijitalleşmesinden önce oldukça ilgi gören kasalar, müşterilerin değerli menkullerini, mücevher ve kıymetli belgelerini saklamaları için kullanılmaktaydı. Müşteri için ”Kiralık Kasa Sözleşmesi” düzenlenirdi ve müşterinin eşyaları zırhlı kapı ardından kilitli kalırdı.

is bankasi muzesi kiralik kasalar
İktisadi Bağımsızlık Müzesi Kiralık Kasalar

Zemin Bölümü: Müze kapısından girdikten sonra başarılı düzenleme ve ilgi çekici mimariden etkileniyorsunuz. Binanın zemin bölümünün restore edilen kısımlarında İş Bankası’nın tarihi çalışma alanlarını görüyorsunuz. Girişin sağ ve sol tarafında yer alan bölümlerde bankanın şube olarak hizmet verdiği dönemden kalan eşyalar sergileniyor. Daktilolar, senetler, kasalar, telefonlar, evrak çeşitli belgelerle tarihe yolculuk yapıyorsunuz.

is bankasi muzesi giris bolumu
İş Bankası Müzesi Giriş Katı

Zemin bölümünde giriş sağ ve sol kısmında yer alan banka çalışma alanlarının ardından ise son dereceyle başarılı bir şekilde hazırlanmış olan başka bir alan sizi karşılıyor. Bu alanda Osmanlı İmparatorluğu’ndan başlayarak Türkiye Cumhuriyeti’nde iktisadi gelişmeleri hem sergilenen eşyalarla hem de dijital ve basılı yazılarla takip ediyorsunuz. İş Bankası’nın 100 yıllık tarihinde yaşadığı olayları da yine müzenin bu kısmında görüyorsunuz.

İş Bankası Müzesi’nin zemin katındaki farklı bölümlerde fotoğraf, belge, obje ve filmler sergilenmektedir. Bu bölümlerin bazıları Şişe Cam ve Anadolu Sigorta gibi İş Bankası’nın iştiraklerine ayrılmıştır.

is bankasi muzesi ulus ankara
İktisadi Bağımsızlık Müzesi Giriş Katı

1. Kat: İş Bankası Müzesi’nin birinci kat bölümündeki en dikkat çekici kısım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün binayı ziyaret ettiği sırada misafir edildiği odadır. 22 Ekim 1929 tarihinde “İdare Meclisi Salonu” kısmında Atatürk’ün misafir edildiği oda aslına uygun olarak dekore edilmiştir. Yine müzenin bu kısmında İş Bankası’nın basılı ve görsel materyalleri sergilenmektedir. Cem Yılmaz’ın oynadığı İş Bankası reklam filmleri bu kısımda izlenebilmekte ve İş Bankası’nın tarihi reklam afişleri görülebilmektedir.

is bankasi muzesi ataturk
İş Bankası Müzesi

Sergi Bölümü ve Sanat Galerisi: Türkiye İş Bankası Müzesi’nin ikinci katı, Sergi Bölümü olarak hizmet vermektedir. Bu kısım, çeşitli sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin üçüncü katı Sanat Galerisi, dördüncü katı Süreli Sergi ve beşinci katı ise Etkinlik bölümü olarak kullanılmaktadır. İş Bankası Müzesi, Ankara’da kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

is bankasi muzesi ankara sergi bolumu
İktisadi Bağımsızlık Müzesi Sergi Salonu

Ankara İş Bankası Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, pazartesi günleri haricinde haftanın 6 günü ziyarete açıktır. Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak günü ise müzenin yıl içinde kapalı olduğu diğer tarihlerdir. Müze, 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. İş Bankası Müzesi, ziyaretçilerinden ücret almamaktadır. Müze, ücretsiz olarak ziyaret edilmektedir.

İş Bankası Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan İş Bankası Müzesi; 1.TBMM Müzesi, 2. TBMM Müzesi ve Ulus Atatürk Anıtı gibi Ankara gezilecek yerler listesindeki birçok lokasyonun hemen yanındadır. Müzeye ulaşmak için Kızılay’dan Ulus tarafına giden birçok ulaşım aracı bulunmaktadır. Sıhhiye tarafına giden ve Ulus’tan geçen EGO, Özel Halk Otobüsleri’ni kullanarak müzenin yanında inebilirsiniz. Ayrıca Ankara Metrosu’nu kullanarak Ulus Metro İstasyonu’nda indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Bankanın İstanbul’da yer alan müzesi hakkında bilgi almak için muze.isbank.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İş Bankası Müzesi Adresi: Çam Sokak No: 3 Ulus Altındağ Ankara

İş Bankası Müzesi Telefon Numarası: 0 312 311 42 68

Yazı içeriği ve görseller, Tatil Ana sitesi tarafından hazırlanmıştır. Link kullanarak kaynak göstermeden kullanılması yasaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ankara'nın Ulus semtinde Atatürk Anıtı'nın yakınında yer almaktadır.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, pazartesi günleri haricinde haftanın 6 günü ziyarete açıktır. Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak günü ise müzenin yıl içinde kapalı olduğu diğer tarihlerdir. Müze, 10:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

İş Bankası Müzesi, ziyaretçilerinden ücret almamaktadır. Müze, ücretsiz olarak ziyaret edilmektedir.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, 2 Mayıs 2019 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum