Karaman Yunus Emre Camii ve Türbesi Hakkında Bilgi

Karaman’da gezilecek yerlerden bir tanesi, Yunus Emre Camii ve hemen bitişiğinde bulunan Yunus Emre Türbesi’dir.

Yunus Emre Camii ve Türbesi, Karaman şehir merkezindeki Kirişçi Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karaman’da görülmesi gereken yerler denildiğinde akla ilk gelen bölgelerden biri burasıdır.

Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü ve tasavvufun en önemli isimlerinden olan Yunus Emre, halk şairi ve Türk İslam düşünürüdür. 1240-1321 yılları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. Yunus Emre’nin yaşamı ve kişiliğine dair çok az şey bilinmektedir. Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’nda bulunan Yunus Emre, maneviyatının yükseliğini Taptuk Emre Dergahı’nda yaşamış ve bu dergaha çok büyük hizmetleri bulunmuştur.

Türkiye’deki Yunus Emre Türbeleri

Karaman şehri, Yunus Emre ile özdeşleşmiş bir yerdir. Aslında Türkiye’de farklı noktalarda Yunus Emre Türbesi olduğu iddia edilen pek çok yer bulunmaktadır. Eskişehir, Bursa, Aksaraya, Erzurum, Isparta, Afyon, Sivas, Tokat ve hatta Azerbaycan’da da Yunus Emre Türbesi vardır. Fakat bunların içinde en çok bilineni, Eskişehir’deki ve Karaman’daki türbelerdir.

Evliya Çelebi, Seyahatname eserindeki Karaman bölümünde “Kirişçi Baba Camii avlusunda Yunus Emre Hazretlerinin merkadi bulunmaktadır.” yazmıştır. Ayrıca Yunus Emre şiirlerinde adı geçen 23 adet yerleşim yeri tespit edilmiştir ve bunlardan 20 tanesinin Karaman ili sınırları içinde olduğu belirlenmiştir. Bu durum, Yunus Emre’nin Karaman’da vefat ettiği ihtimalini güçlendirmektedir.

Karaman Yunus Emre Türbesi

Karaman Yunus Emre Camii ve Türbesi

Karaman’daki Yunus Emre Camii ve Türbesi’nin inşa tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat yapının Karamanoğulları dönemine ait olduğu tespit edilmiştir. Yapılış yılı olarak olarak ise 1349 tarihi üzerinde durulmaktadır.

Yunus Emre Camii ve Yunus Emre Türbesi, yan yanadır. Önceden bu iki yapı ayrıyken, daha sonra aralarında boşluk kısmı kapatılarak camiyle türbe birleştirilmiştir. Kapatılan boşluk kısmı, zikir yeri olarak isimlendirilmiştir.

Camının batı tarafında yer türbenin içerisinde dört adet sanduka bulunmaktadır. Bu sandukalar, Yunus Emre, Taptuk Emre, Yunus Emre’nin oğlu ve kızına aittir.

Karaman Yunus Emre Turbesi

Karaman Yunus Emre Şiir Parkı

Caminin hemen yanında yer alan bölge, Yunus Emre Parkı Şiir Bahçesi olarak düzenlenmiştir. Bu kısımda yer alan duvarlarda, Yunus Emre’ye ait şiirler yazılı olan mermerler bulunmaktadır. Banklar bulunan ve kesme duvara yerleştirilen mermerlerde şiirler bulunan bu küçük alan, bölgeye gittiğiniz zaman görmeniz gereken yerlerden biridir.

Karaman Yunus Emre Parkı Şiir Bahçesi

Yunus Emre Camii Türbesi’ne Nasıl Gidilir? Nerede?

Yunus Emre Camii ve hemen bitişindeki Yunus Emre Türbesi, Karaman il merkezindeki Kirişçi Mahallesinde, Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Karaman Otogarı ile Yunus Emre Türbesi arasındaki mesafe yaklaşık 3 kilometredir. Otogardan taksiye binerek ve toplu taşıma araçlarını kullanarak türbeye gidebileceğiniz gibi, ana cadde üzerinden yürüyerek de bölgeye ulaşabilirsiniz.

Karaman’a trenle geldiyseniz, Karaman Tren İstasyonu ve Yunus Emre Türbesi arası oldukça kısadır. Yaklaşık 2 kilometrelik mesafeyi yürüyebilir veya taksiyle kısa sürede gidebilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum