Kayseri Aksu Kanyonu

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Aksu Kanyonu, Aksu Deresi’nin oluşturduğu eşine az rastlanır bir doğa güzelliği. Kayseri’de gezilecek yerlerden biri olmasına rağmen az kişi tarafından bilinen bu kanyona zaman zaman düşen buzlaşmış çığ kütleleri, tüneller oluşturuyor.

Ulupınar Mahallesi’nin (Barazama) kuzeyinde yer alan Aksu Vadisi, bölgedeki doğa meraklıları tarafından trekking amacıyla sıkça kullanılıyor. 1.500 metre rakımlı vadinin tabanı, zaman zaman dağın arasında oldukça ufak geçitler oluşturuyor. 3.000 metreye kadar yükselen kanyonun etrafındaki dağlardan düşen kar kütleleri, her yıl burada buz tünellerinin oluşmasını sağlıyor.

Doğa fotoğrafları ve doğa yürüyüşü için Kayseri’de tercih edilebilecek en cazip yerlerden biri olan Aksu Kanyonu, özellikle ilkbaharın sonlarına doğru ziyaret ediliyor.

Kayseri Aksu Kanyonu 1

Aladağlar Milli Parkı’nın kuzeydoğu sınırını çizen Aksu Vadisi, Aladağlar Aksu Kanyonu olarak da biliniyor. Vadinin hemen yakınında bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri’de sıkça ziyaret edilen turistik yerlerden biri. Kanyon, şelalenin yukarısındaki Ulupınar Köyü yakınlarında yer almaktadır.

Kanyon, genellikle doğa gruplarının düzenlediği yürüyüş etkinlikleri ile ziyaret edilmektedir. Kanyonun çevresinde Aladağlar Milli Parkı ve Kapuzbaşı Şelalesi başta olmak üzere birçok turistik yer bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir