Kesikköprü Baraj Gölü – Bala, Ankara

Ankara’nın Bala ilçesi sınırları içerisindeki Kesikköprü kasabasında yer alan Kesikköprü Baraj Gölü, şehrin doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Ankara gezilecek yerler listesinde yer alan Kesikköprü Baraj Gölü, şehir merkezine 111 kilometre uzaklıktadır.

Ankara ile Kırşehir arasında yer alan Kesikköprü Baraj Gölü, yaklaşık 30 metre derinliğe sahiptir. Kızılırmak Nehri üzerine kurulan Kesikköprü Barajı’nın biriktirdiği sularla oluşan göl, Ankara’nın önemli içme suyu kaynaklarından biridir.

kesikkopru bala ankara

Kesikköprü Baraj Gölü, Ankara turizmindeki gizli cennetlerden bir tanesidir. Asfalt yol ile rahat bir ulaşım sağlamak mümkün olsa da gölün etrafında çok fazla turistik düzenleme yapılmamıştır. Bu nedenle turizmde ön planda olan bir yer değildir. Göl kenarında birkaç adet balık lokantası ve çardaklar bulunmaktadır. Bala ilçesinin yerlileri tarafından yakın konumda olması nedeniyle sıkça ziyaret edilen bölge, zaman zaman Ankaralı motosiklet grupları tarafından da gezilmektedir.

Kesikköprü Baraj Gölü Balık Avı

Kesikköprü Baraj Gölü, Ankaralı amatör balıkçıların uğrak mekanlarından biridir. Gölde sazan, turna, alabalık, sudak, yayın balığı, kefal, kadife gümüş ve kerevit gibi balık türleri bulunmaktadır.

Kesikköprü Baraj Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Ankara’ya uzaklığı 111 kilometre olan Kesikköprü Baraj Gölü’ne ulaşım için özel araç kullanmanız gerekmektedir. Ankara-Konya üzerinden Bala ilçesi yol ayrımına döndükten sonra ilçe merkezini geçene kadar devam etmelisiniz. Daha sonra Bala-Karakeçili yolu üzerinden Büyükboyalık kasabasını geçer geçmez sağ tarafa giden yolu takip ediyorsunuz. Bu yol sizi göle kadar götürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.