Konya Meke Gölü Hakkında Bilgi

Meke Gölü, sadece Konya’da gezilecek yerler listesinde yer alan bir yer değildir. Ülke çapında üne sahip olan bu göl, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Meke yani bir diğer adıyla Krater Gölü, Konya ilinin  Karapınar  ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden biridir. Oluşumu sönmüş bir volkan kraterinin su ile dolmasıyla olmuştur ve ortasında küçük adacıklar bulunmaktadır. Jeopolitik konum olarak  Karapınar-Ereğli yolunun 7. kilometresindeki dönüşten sonra 2 kilometre kadar içeride kalmaktadır. Göl ve birincil  krater  çukuru uzunluk olarak 800 m, genişlik olarak 500 m olup  12 metre derinliğindedir.  400 milyon yıl önce bir  patlama sonucu oluşan bu krater tanımında yaptığımız gibi zamanla suyla dolmuş, göl olmuş ve sonrasında 9000 yıl önce ikinci patlamayla birlikte ikinci volkan konisi ortaya çıkmış ve zamanla oda suyla dolarak göle dönüşmüştür.

Meke Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği 981 metredir. Ana Meke’nin ortasında bulunan ve su seviyesinden 50 metre yükseklikte bulunan volkan konisindeki gölün derinliği 25 metredir ve su tat olarak oldukça tuzludur.

Konya Meke Gölü

Konya Meke Gölü Özellikleri

Göl içerisindeki adayı oluşturan volkanik kütle yapısı, çok şiddetli yağmurlarda bile taşmaya sebebiyet vermeden suyu emebilecek özelliğe sahiptir.Bu durum Meke’nin yapısının asırlardır değişmemesinin en önemli sebebidir. Fakat son zamanlarda Konya Havzası’ndaki yeraltı kaynaklarının bilinçsiz tüketimi yüzünden göl özellikle yaz aylarında tamamen kurur buna rağmen  hala göçmen kuşların Türkiye üzerinde mola verdiği nadir doğa harikalarımızdan biri olarak gösterilmektedir.

Göle yukarıdan bakıldığında yani kuş bakışı görüntüsünde, etrafı berrak suyla çevirili olan küçük siyah bir nokta olarak görülmektedir. Bu görüntüsü sayesinde göl “Dünyanın Nazar Boncuğu” olarak adlandırılarak bu şekilde anılmasına sebep olmuştur. Ancak  Konya Ovasının yeraltı sularının çekilmesi sonucunda  göl çevresinde fazla su kalmamış ve bu sebeple de eski zamanlardaki muntazam görüntüsünü kaybetmiştir.

Konya Meke Gölü’nün son hali ve son durumu, internette aratılanlar arasındadır. Neredeyse her sene gölün kuruduğuna dair haberler basına yansımaktadır. Bir çok ziyaretçi umduğunu bulamadığını söyleyerek gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını dile getirmişlerdir. Gölün sularının azalması sonucunda yaz aylarında su içerisinde mikroorganizma artışıyla göl kırmızılaşmakta ve görüntü günden güne bozulmaktadır.

Konya Meke Gölü

Konya Meke Gölü’ne Nasıl Gidilir? Nerede? Ulaşım

Özel araçla 1,5 saatte ulaşılabilecek olan Meke Gölüne, Konya Terminalinden, Beyşehir’e saat başı kalkan, ücreti maksimum 15 TL civarında olan servis araçlarıyla da ulaşım sağlanabilir.

Beyşehir, Meke Gölünün yanı sıra sunduğu diğer doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine güzel bir tur vaat ederek, konuklarına konaklama konusunda da oldukça uygun fiyatlı ve rahat imkanlar sunmaktadır. gölün yakınlarında konaklamak için moteller bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir