Kuşadası Güvercinada Kalesi Hakkında Bilgi

Kuşadası, Aydın ilinin en turistik ilçesidir. Kuşadası’nda gezilecek bir çok yer bulunmaktadır. Güvercinada, gezilecek yerlerden bir tanesidir. Güvercinada Kalesi, Kuşadası körfezin de limanı koruma altında tutan alanda konumlandırılmıştır. Bir diğer anlatımla deniz kenarında dalgakıranlar ile oluşturulmuş bir liman ile Kuşadası’na bağlanmış ve Kuşadası’na adını veren ada ünvanına sahip olmuştur. Güvercin Adası olarak anılan adada geçmişi Bizanslılara dayanan bir kale mevcuttur.

Hem tarihi hem de doğal güzelliği ile ön plana çıkan Güvercinada, Kuşadası’na tatile gelen yerli ve yabancı turistler için bir turizm merkezidir. İlçeye gelenler meşhur Kuşadası Plajları‘na uğradıktan sonra en çok burayı ziyaret etmektedir.

Kuşadası Güvercinada Mimari Yapısı

Adanın üstünde, yapımında Barbaros Hayrettin Paşa’nın etkisinin olduğu bilinen bir kale ve mimarının İlyas Ağa olduğu surlar bulunmaktadır. Kalenin ve etrafındaki surlar savaş dönemlerinde denizden gelebilecek düşmanların taarruzlarını engelleyebilmek amacıyla yapılmıştır. İsmini aldığı kalenin son halini alması ise tamamen bu savaş dönemlerine denk gelir. Osmanlı zamanında korsanlardan gelecek olan tehditlere karşı bir karakol görevi görmüş olmasından dolayı bölgenin yerli halkı Korsan Kalesi adıyla da anmaktadırlar. Tepe noktasına inşa edilen kule ise etrafın gözetlenebilmesi için kullanılmıştır. Yaptırılmış olan surlar neredeyse 2.5 metre boyunda olup adayı tamamen çevrelemiş haldedir.

Ada üzerinde bulunan kalenin inşasında seçilen taşlar ise Yılancı Burnu’ndan getirtilmiştir. Kuzey tarafı geometrik (5gen) , güney tarafıysa silindir biçimindedir. Kale içerisindeki kapının üzerinde bulunan kitabe aralığı, geçmiş dönemler de kapının üstünde bir kitabe bulunduğunun izlerini vermektedir.

Kuşadası Güvercinada
Kuşadası Güvercinada

Günümüzde Güvercinada

Eskiden karayla birleşimi bulunmayan ve ziyaretçilerin sandalla ulaşabildikleri bir adayken daha sonra karayla birleştirilmiştir. Bölge halkı sandalla gidilirken adanın daha yoğun ilgi gördüğünü, karaya bağlandıktan sonra eski orijinalliğini koruyamadığını fakat tüm bunlara rağmen kalenin surlarının oldukça sağlam olduğunu dile getirse de bölge ziyaretçileri bu durumdan oldukça hoşnut gözüküyor. Günümüzde restorasyondan oldukça fazla payını almış alan Güvercinada’nın çevresinde kafe, aile çay bahçeleri ve lokantalar fazlasıyla bulunmaktadır. Kuşadası’nın muntazam yapısına ekstra mükemmellik katan ada özellikle akşamları özenle yapılan ışıklandırmasıyla oldukça etkileyici bir görüntü oluşturmaktadır. Fakat önceden ada üzerinde bulunan kaleye çıkılıp şehrin ışıkları, deniz ve yarım adalar rahatça görülürken günümüzde kale çıkışına giriş kapatılmıştır, yine de üst kat kapatılmasına rağmen alt katlardan da muhteşem görüntünün tadına varabilirsiniz.

Kuşadası Güvercinada
Güvercinada

Kuşadası Güvercinada Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Aydın otoyolu üzerinden Torbalı-Selçuk istikametin de yaklaşık 1.5 saatte Kuşadası’na varma imkanınız var. Kuşadası’na geldikten sonra şehir içi dolmuşlar sizi rahatlıkla istediğiniz yere ulaştırır. Araçla buraya ulaşmak istiyorsanız, Kuşadası merkezden Kenan Arıkan sokak üzerinden devam etmeniz gerekir. Bu yolda ilerledikten sonra Atatürk bulvarına doğru ilerleyin. Bulvardan sonra sağa dönerek ilerleyin ve tekrar Güvercinada istikametinde sağa dönün. Yaklaşık 5 dakika sonra karşınıza Güvercinda kalesi çıkacaktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir