Kuşadası Kurşunlu Manastırı Hakkında Bilgi

Türkiye’nin kapsamlı tarih ve kültüründe Dilek Yarımadası üzerinde deniz seviyesinden yaklaşık 910 m yüksekte, Aydın / Kuşadası’nda bulunan Kurşunlu Manastırı; kuzey tarafı Efes Antik Kenti, batı tarafı Prien, altı ise Davutlar olan orman içerisinde günümüzde hala güzelliğini koruyan bir manastırdır.

İnsanoğlunun vermiş olduğu bütün zararlara rağmen, hala önünden akan akar suyun ziyaretçilerinin içemeyeceği derecede soğuk olduğu ve bölgenin büyük bir su kaynağını oluşturduğu biliniyor. Günümüze kadar insanoğlunun, mevsimlerin ve zamanın tüm koşullarına dayanarak gelmesinde ki en büyük etken, zamanın da ibadet okulu olarak kullanılan bu manastırın inşa edilirken kurşun kullanılarak desteklenmiş olmasıdır.

Bölgenin Turizm Müdürlüğü ve Belediyesinin bir arada yaptığı bir araştırmaya bakılırsa, bir büyük ve bir küçük kilise olmak üzere manastır da iki kilise, yaşam alanları ve mutfak  bakanlıkça korumaya alınmış ve tescil edilmiştir.

Görünüş ve yapı itibariyle Meryem Ana Kilisesiyle ortak yanı çok olan manastırın  aynı zamanda St. Jean Kilisesiyle de çok benzediği gözlemlenmiştir. Çevresinde bulundurduğu diğer tarihi güzelliklerle olan benzerliğinin yorumlaması ise her birinin bir liman şehrinde bulunması veya birbirlerine çok yakın olmalarından kaynaklanmaktadır.

Kuşadası Kurşunlu Manastırı
Kurşunlu Manastırı

Hristiyan inancı için oldukça önemli olan Hz. Meryem’in kendi doğduğu topraklardan göçtükten sonra putperestlerin taarruzlarından korunmak, saklanmak ve kendini tamamen unutturmak için Anadolu da inşa edilen bu tarihi güzellikler havariler aracılığıyla özellikle seçilmiş ve bu bölgelerin hepsinde inançlarını duyurmak için uğraşmışlardır.

Ayrıntılı bakılırsa tıpkı Kurşunlu Manastırı gibi hepsi doğayla iç içe ve savaşlar için uygun yerlerde kendilerini kolay koruyabilecekleri şekilde oluşturulmuştur.

Bir rivayete göre ise manastır Meryem Ana’nın Efes’e yerleşmeden önce gelip saklandığı, yaşadığı en son yerdir ve buradan kendi dinlerini yaymışlardır.

Kuşadası Kurşunlu Manastırı
Kuşadası Kurşunlu Manastırı

Basında Kuşadası Kurşunlu Manastırı

Neredeyse 1000 yıllık tarihe sahip olan Kurşunlu Manastırı’nın tahribatlar sonucunda büyük bir kısmının yıkılma tehlikesinin olduğu öne sürüldü.

Bu konuyla ilgili açıklamada bulunan İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürü, Karabayram da manastırla ilgili çalışmalara başladıklarını ve projenin taslağının hazırlandığını dile getirdi.

Kuşadası Kurşunlu Manastırı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Manastırın, Aydın ilinde bulunan Davutlar’a takribi 12 km mesafede olduğu ve 10. YY da Bizanslıların inşa etmiş olduğu yapılardan biri olduğu düşünülmektedir.

Aydın’dan saat başı kalkan otobüs firmaları ve servis araçlarıyla Davutlar ilçesine ulaşım oldukça kolay ve ucuzdur. İlçeden kalkan ve 15 dakikada bir olan dolmuşlar ile, rahatlıkla manatıra ulaşmak mümkündür. Araçla ise, Davutlar merkeze 10 km ve yaklaşık 7-8 dakika mesafede bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir