Likya Yürüyüş Yolu

Dünya’nın en iyi uzun mesafe yürüyüş parkurlarından biri olan Likya Yolu, Türkiye’nin en iyi uzun mesafe yürüyüş parkurudur. Fethiye’den başlayan Likya Yolu, Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş parkuru olma unvanına da sahiptir.

Toplam uzunluğu 509 kilometre olan Likya Yolu, Teke Yarımadası’nda bulunan patikaların bir kısmının işaretlenmesiyle oluşturulmuş olan bir yürüyüş rotasıdır. 1992 senesinde bölgede parkur çalışmaları başlamıştır. Çalışmaların tamamlanmasının ardından ise 1999 yılında Likya Yolu Parkuru turizme açılmıştır. Bu yolun araştırması ve açılışı, Kate Clow tarafından yapılmıştır. Koyların, plajların, antik kentlerin, vadilerin ve muhteşem manzara eşliğinde yürüyüş tutkunlarının kullandığı Likya Yolu, her geçen dönem popülaritesini arttırmaktadır. Daha çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiği parkura, son dönemlerde yerli turistlerin de ilgisi artmaya başlamıştır.

Likya Yolu, 23 parkurdan oluşmaktadır. Fethiye Ovacık’tan başlayan bu yol, Türkiye’nin en güzel koylarından bazılarının manzarası eşliğinde devam etmektedir. Yol üzerinde konaklama yapmaya uygun otel, pansiyon ve kamp alanları bulunmaktadır. Yürüyüşe çıkanlar, genellikle yanlarında taşıdığı çadırlarda veya uyku tulumlarında kalmayı tercih etmektedir. İki ayrı ana kısımdan oluşan Likya’nın bazı güzergahları şu şekildedir:

Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve liman bölgesi olan Patara. İkinci kısımda ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunmaktadır.

Likya Yolu’nun kısa parkurları ortamala 4-5 saat kadar sürerken, uzun parkurlar 8-10 saat sürebilmektedir. Yürüyüş için en uygun zamanlar, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri olarak belirtilmektedir. Yazın bunaltıcı sıcağı, yürüyüşü zorlaştırmaktadır.

Likya Yolu yürüyüşü için çeşitli acenteler turlar düzenlemektedir. Deneyimli rehberler eşliğinde yapılan turlar daha güvenli olmaktadır. Diğer bir seçenek ise arkadaş gruplarıyla yapılan gezintilerdir. Sitemizde Likya Yolu ile ilgili bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

likya yolu rotasi
Likya Yolu Rotası

Likya Yolu Gerekli Bilgiler

Likya Yolu’nda yürüyüşe çıkmadan önce çeşitli bilgiler edinmenizde fayda vardır. Bu bilgiler hem gezdiğiniz yerleri daha iyi tanımanızı sağlayacak hem de daha rahat bir yürüyüş yapmanızı sağlayacaktır. Özellikle trekking konusunda deneyimsiz olanların, yürüyüş parkurunda zorlandıkları gözlenmektedir. Bununla birlikte enerjinizi ayarlama, çadır kurma konusunda bilinmesi gerekenler, yürüyüş sırasında uygulamanız gereken teknikler gibi gerekli bilgileri öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Detaylı bilgi için bu gerekli bilgilerin bir kısmını derlediğimiz Likya Yolu Gerekli Bilgiler başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

likya yolu

Likya Yolu İçin Gerekli Malzemeler

Genel trekkingler için de geçerli olan doğa-kamp-yürüyüş malzemeleri, Likya Yolu’nda yanınızda bulundurmanız gerekenleri içermektedir. Çadır, uyku tulumu, yürüyüş botları, baton, su matarası başta olmak üzere Likya Yolu’na çıkmadan önce malzeme seçiminizi iyi bir şekilde ayarlamanız gereklidir.

Detaylı bilgi için Likya Yolu İçin Gerekli Malzemeler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir