Malatya Tohma Çayı Kanyonu

Malatya’nın en turistik ilçelerinden biri olan Darende’de bulunan Tohma Çayı Kanyonu, Malatya’da gezilecek yerlerdendir.

Sizin için daha önce yine aynı bölgede bulunan Günpınar Şelalesi‘ni yazmıştım yavrularım. Bu defa hoşuma giden bir başka yer olan, Tohma Çayı Kanyonu’nu anlatacağım. Genellikle Ege Bölgesi’nde görmeye alıştığımız kanyonlardan biri, bu defa Malatya’da karşımıza çıkıyor. Anadolu’daki sayısız güzelliklerden biri olan Tohma Kanyonu, bölgeye yapılan yatırımlar sayesinde turizm popülerliğini arttırmış. Aslında Tohma Çayı Kanyonu gibi pek çok güzellik, yeterli yatırımlar yapılmadığı için tanıtılamıyor maalesef. Neyse yavrularım, ben kaldığım yerden size bölge hakkında bilgiler vereyim en iyisi. Eğer Malatya’ya yolunuz düşerse, burayı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz bu sayede.

Tohma Çayı’nın her iki tarafında bulunan dik kayalıklar, sarp bir vadiyi ve Tohma Kanyonu’nu oluşturuyor. Bu kanyon, Somuncu Baba Camii ve Taş Köprü arasındaki kısımda kalıyor. Kanyonun yamacındaki kayalar oyularak, Somuncu Baba Camisi’nin bulunduğu kısma, kanallar ile su getirilmiştir.

Tohma Kanyonu Projesi ve civardaki pek çok turistik düzenleme bölgesi; Darende Kaymakamlığı, Darende Belediyesi ve Es Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı’nın ortak çalışmasıyla hazırlanmıştır. Yatırımlar sonucunda Darende ilçesi, Malatya’nın önemli turizm merkezlerinden biri olmuştur. Tohma Kanyonu’nun bulunduğu yerde, yürüyüş parkuru ve piknik alanları inşa edilmiştir. Ücretsiz olarak kullanılan bilen mangal alanlarında, hem piknik yapabilir hem de semaverde çayınızı demleyebilirsiniz. Eğer hazırlıksız geldiyseniz alabalık, pide ve kebap çeşitlerini yiyebileceğiniz uygun fiyatlı restoranları tercih edebilirsiniz. Bölgede; rafting, trekking, foto safari, balıkçılık ve tırmanış gibi etkinlikler yapılabilmektedir.

Tohma Çayı Kanyonu

Tohma Çayı Kanyonu Rafting Bilgileri ve Ücreti

Tohma Çayı’ndaki rafting alanı, son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Benim yaşım pek müsait değil ama çocuklar çok keyif alıyor bundan. Siz de heyecan arayan çocuklarımdan biriyseniz, bunu deneyebilirsiniz. Sonuçta benim yaşıma gelmeden, denemeniz gereken pek çok aktivite var. Benim gençliğimde olsa, kesin yapardım. Size Darende rafting hakkında bilgi vereyim.

Tohma Kanyonu’nun hemen girişinde, rafting düzenleyen bir acenta bulunuyor. Rafting etkinliği, 4 kilometre uzunluğundaki parkurda yapılıyor ve yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bölgede, 2005 yılından beri rafting etkinlikleri düzenleniyor.

Tur için minimum 4 kişi gerekiyor ve kişi başı 30 TL ücret alınıyor. Ayrıca botta su geçirmeyen ekipmanlar ile fotoğraf ve video da çekilebiliyor. HD video ve fotoğrafları, 50 TL karşılığında DVD ile teslim alabiliyorsunuz.

Darende Tohma Rafting Telefon Numarası: 0 555 565 49 35 / 0 422 615 35 13
Darende Tohma Rafting Mail Adresi: [email protected]

Tohma Çayı Kanyonu’na Nasıl Gidilir ? Nerede ?

Tohma Kanyonu, Malatya’ya 105 kilometre uzaklıktaki Darende ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Malatya şehir merkezindeki köy garajlarından, Darende ilçesine kalkan minibüsler ile ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum