Çınarlı Köyü, Marmara Adası

Marmara Adası, Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci adası konumundadır. Marmara Adalarının en büyüğü olan Marmara Adası, Marmara Denizi’nde yer almaktadır ve Balıkesir iline bağlıdır.

Marmara Adası’nda merkeze bağlı bulunan köylerden bir tanesi Çınarlı Köyü‘dür. Köy, turistlerin yoğun ilgisiyle beraber, hareketli ve canlı bir yaz sezonu geçirmektedir. Köyün adı ise meşhur çınar ağaçlarından geliyor. Bir zamanlar pekmezi ve şarabıyla ünlü olan Çınarlı Köyü‘nde artık bu iki üründen pek söz edilmiyor. Yerel halkın geçim kaynağı balıkçılık olmasına karşın, turizm değerinin yükselmesiyle beraber turizm işletmeleri ön plana çıkmış durumda. Köyde otel ve motellerin yanı sıra çok sayıda pansiyon bulunuyor.

Marmara Adası, Çınarlı Köyü’nde Neler Yapılır ?

Dağcılık: Granit ve mermer türevi kayaçlar, Marmara Adası’nın coğrafi yapısının temelini oluşturmaktadır. Bu coğrafi yapı, dağcılık sporu ve tırmanış branşı ile ilgilenen sporcular için oldukça iyi parkurlar sunmaktadır. Marmara Adası’nın genelinde olduğu gibi Çınarlı Köyü‘nde de dağcılık yapabilirsiniz.

Dağ Bisikleti: Marmara Adası’nın pek çok yerinde bulunan doğal patikalar ve bunlarla benzerlik gösteren küçük toprak yollar, dağ bisikleti ile spor yapmak için oldukça uygun parkurlar oluşturmaktadır.

Dalış: Marmara Denizi içerisinde dalışa en uygun yerlerden bir tanesi Marmara Adası’dır. Gerek suyun görüş alanını zorlamaması gerekse de dalış sporu için yapılan küçük çapta girişimler, Marmara Adası’nda dalış yapmayı kolaylaştıran etmenlerdir.

Kano: Marmara Adası’nda bulunan Kalo Plajı’nda tek kişilik veya çift kişilik kanolardan kiralayarak, eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Avcılık: Marmara Adası’nda av sezonu dönemlerinde tavşan, keklik, kara tavuk ve çulluk avı yapılabilmektedir.

Olta Balıkçılığı: Marmara Adası’na gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği aktivitelerin başında olta balıkçılığı gelmektedir. İskeleler üzerinde veya kayıkla ada çevresine açılarak, olta balıkçılığı yapılabilmektedir.

Yelken: Marmara Adası, uygun rüzgar koşulları sebebiyle yelken meraklıların sıkça tercih ettiği noktalardan bir tanesidir.

Marmara Adası Çınarlı Köyü

Marmara Adası, Çınarlı Köyü’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Marmara Adası’na ve Çınarlı Köyü’ne ulaşmak için Bostancı ve Yenikapı’dan kalkan deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz. Sarayburnu’ndan kalkan Mavi Marmara gemisi veya Tekirdağ/Barbaros’tan kalkan Seyhan 4 ve Selçuk 2 motoruyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum