Mersin Bozyazı Gezilecek Yerler

Mersin’in Bozyazı ilçesi Toros Dağları eteğinde Türkiye’nin en güney bölgesinde kurulmuş küçük bir Akdeniz kasabasıdır. Tatil merkezlerine uzak olması sebebi ile sakinliği bozulmamış olan Bozyazı tatilinde sakinlik arayan gezginlerin tercih ettiği bir bölgedir.

Bozyazı ilçesinin adı bölge halkının toprakların çoraklığına vurgu yaparak ‘ boz alan’ şeklinde isimlendirmesi ile ortaya çıkmıştır. Bozyazı İlçesi hem aşırı sıcak ve nemli oluşu hem de ulaşım zorluğu nedeni ile Ege kıyıları gibi turizm açısından gelişmemiştir.

Bozyazı sahil şeridi uzunluğu 25 km kadardır ve nesli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının büyük bir bölümüne ev sahipliği yapabilecek kadar temizdir. Zaten mavi bayraklı olan sahil bölgesi az dalgalı sakin bir denize sahiptir.

Bozyazı ilçesinin temel ekonomik faaliyetleri tarım ve balıkçılıktır. Hatta Mersin’in en büyük ve modern balıkçı barınağı Bozyazı ilçesinde bulunmaktadır. Seracılığa önem veren ilçede son zamanlarda muz seracılığı artış göstermiştir.

Mersin Bozyazi 1

Bozyazı ilçesini ziyarete gelen tatilcileri buranın keşkeğini, maş çorbası gibi yöresel yemeklerini ve tabi ki tantunisi tatmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yol kenarı ve ilçe içinde pek çok yerde muz tezgâhları bulunmaktadır.

Bozyazı bölgesi M.Ö 5. Yüzyılda kurulmuş eski bir tarihe sahiptir. Antik dönemde adı Nagidos olan bölge hakkında çok fazla bilgi bulunmamakla beraber Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Abbasiler, Memlükler, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından hâkimiyet altına alındığı bilinmektedir.

Nagidos Antik Kenti

Bozyazi Nagidos Antik Kenti

Hakkında çok az bilgiye sahi olunan Nagidos Antik Kenti Bozyazı sınırları içinde kıyıya yakın bir bölgede kurulmuş en eski kentlerdendir.

Nagidos Antik Kentinden günümüze ulaşabilen kalıntılar Roma döneminde yapılmış olduğu anlaşılan Bozyazı Çayı üzerinde bulunan köprü ile eski Bizans dönemine ait olduğu anlaşılan hamam temelleridir.

Kale Sur Duvarları

Bozyazi Kale Sur Duvarlari

Başarılı bir mimari yapıya sahip duvarlar M.Ö 5. Yüzyıla ait bölge tarihine açıklık getiren kalıntılardır. Sur duvarlarının iç ve dış bölgelerinde yapılan kazı çalışmalarında 200 yıl içerisinde geçirdiği evrelerde suru sağlamlaştırma ve onarım amaçlı tadilatlardan geçtiği anlaşılmıştır.

Agora

Bozyazi Nagidos Agora

Nagidos kent sınırları içerisinde güney yamacında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmış mekân duvarları ve on basamaklı geçiş alanında bulunan ticari buluntular buranın halk meclisi(agora) olarak kullanıldığını kanıtlamıştır.

Kerpiç Duvarlar

Mersin Bozyazi Kerpic Duvarlar

Kent sınırları içerisinde bulunan kerpiç duvarlar içerisindeki seramik buluntular nedeniyle depo olarak kullanılan bir alan olduğunu düşünülmüş ve M.Ö 8. Yüzyıla ait pişmiş topraktan yapılmış kap kacaklar ile siyah ve kırmızı boyalı konsantrik ve spiral daireler ile süslenmiş seramikler aynı yüzyılda burada Samos kolonisinin yaşadığını kanıtlamıştır.

Nagidos Antik Kenti M.Ö 5 yüzyıldan M.Ö 3. Yüzyıla kadar yerleşim yeri olarak kullanılmış daha sonra görkemini kaybetmeye başlamış ve tercih edilmemiştir.

Kilise Burnu

Mersin Bozyazi Kilise Burnu

Halk arasında kilise burnu olarak bilinen bu yer aslında Roma ve Bizans uygarlıklarına ait bir ören yeridir. Bozyazı ilçesine 14 km uzaklıkta Akaya Köyü sınırları içerisinde bulunan bölgede yapılan kazı çalışmalarında sur, sarnıç, kilise gibi yapı kalıntıları ve mezarlıklar bulunmuştur.

Arsinoe (Maraş Tepesi)

Mersin Bozyazi Arsinoe

Bozyazı ilçesinden 2 km uzaklıkta bulunan bu antik kent Mısır Kralı Ptolemaios’un eşi Arsinee’nin adına M.Ö 3. Yüzyılda kurulmuş bir liman şehridir.

Softa Kalesi

Mersin Bozyazi Softa Kalesi

Mersin yolu üzerinde Fındık tepesinde kurulmuş olan kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanıldığı anlaşılan kalede su sarnıçları ve hamam gibi kalıntılar bulunmuştur.

Su Parkı

Mersin Bozyazi Su Parki

Bozyazı ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Su Parkı bölgenin en sıcak olduğu dönemde bile serin suları ile ziyaretçileri ferahlatmakta ayrıca serin havası ve ağaçlık alanı içerisinde burada yetiştirilen balıkları canlı seçip mükemmel tazeliklerinde yeme fırsatı sunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir