Mersin Refah Şehitleri Anıtı Hakkında Bilgi

Mersin’de gezilecek yerlerden biri, şehir merkezindeki Atatürk Parkı’nın içerisinde bulunan Refah Şehitleri Anıtı’dır. Refah isimli bir Türk gemisinin batmasıyla birlikte şehit olan askerler anısına yaptırılan bu anıtın hikayesini okuduktan sonra, Mersin’de görülecek yerler listenizi ekleyeceksiniz.

Refah Şehitleri Anıtı, İkinci Dünya Savaşının olduğu dönemlerde yaşanan büyük bir faciayı hatırlatan, en büyük simgelerden biridir. İkinci Dünya Savaşında İngiltere’ye sipariş edilen dört denizaltı 12 çıkarma gemisi ve 4 uçak filosunu almak için Refah isimli gemi ile subay, astsubay ve erlerden oluşan 199 kişi Mersin’den hareket etmiştir. Bu geminin rotası Port Sait’e doğrudur. Gemi yola çıktıktan sonra Karpat Burnu yakınlarında saldırıya uğramış ve torpillenerek batırılmıştır. 23 Haziran 1941 günü saat 17.30 da Mersin’den hareket eden Refah gemisi, beş saat süren bir yolculuğun ardından uğradığı saldırı sonucunda, 167 kişi şehit vermiştir.  Bu faciadan sadece dört deniz, beş hava subayı, 15 astsubay, beş er ve üç gemi personeli kurtulabilmiştir.

Mersin Refah Şehitleri Anıtı

Bu faciadan 31 yıl sonra, 1972 yılında Atatürk Parkı’na konulan bu Anıt, ordumuzun en önemli şehitleri anısına yapılmıştır. Bu faciaya sebep olan ülke halen bilinmemektedir. Bu facia için insanlar İngilizlerle Almanlar’ın suçlamışlar ancak herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. Suçlanan ülkelerin arasında Fransa’da mevcuttur ancak bu dönemlerde bir İtalyan denizaltı kumandanı, bir gemi batırdığını kendi üstlerine rapor olarak bildirmiştir. Bu kumandanın vermiş olduğu raporda belirtmiş olduğu gün ve saat, Refah gemimizin battığı zamana uymaktadır ancak yine de kesinlik kazanmamıştır.

Japonya’da yapılan Türk Şehitleri Anıtı, Mersin’de bulunan Refah Şehitler Anıtı’nın bir kardeşidir. Refah şehitler anıtı, Mersin’in Atatürk parkında bulunmaktadır. Bu anıt taş mermerden yapılmıştır. Anıtın hemen altında kare olan bölümde, dört adet ayrı levha vardır. Bu levhaların üzerinde şehitlerimizin isimleri yer almaktadır.

Mersin Refah Şehitleri Anıtı Çevresi Hakkında Bilgi

Refah Şehitleri Anıtı, Mersin merkezinde yer aldığı için konumun özelliklerine bağlı olarak alış-veriş konusunda tamamen çeşitliliğe sahip bir bölgededir. Restoranların fazlalığından dolayı yemek konusunda sıkıntısı olmayacak bir konumda bulunmaktadır. Otel ve pansiyonların fazlalılığından dolayı, gezmek için gelecek olan turistlere zorluk yaşatmayacak konaklama kapasitesine sahiptir.

MersinRefahSehitleriAniti 2

Mersin Refah Şehitleri Anıtı’na Nasıl Gidilir? Nerede? Ulaşım

Mersin ilinin merkezine 1 km uzaklıkta olan bu anıt, Atatürk Parkı’nın içerisinde bulunmaktadır. Mersin sahiline sıfır bir görüntüsü olan bu anıt, yerli ve yabancı turistlerin ulaşımları için oldukça kolay bir yerdedir. Denize sıfır olmasından kaynaklanan konumundan dolayı gezmek için tek adres olmuştur. İstenilen saatler gidip gezilebilme imkânı sunulmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir