Mersin Silifke Aya Tekla Kilisesi Hakkında Bilgi

Mersin ili inançlar bakımından çok zengin bir tarihe sahiptir. Silifke ilçesinde bulunan ve Hristiyanların en eski merkezlerinden olan Aya Tekla Kilisesi de bunlardan biridir. Hristiyanlığı yaymak için eylemler yaparken bu mağaraya sığınan Azize Tekla, mağarayı gizli bir ibadet yerine çevirmektedir. 4. Yy’ dan sonra kiliseye çevrilen bu yapı günümüzde merdiven yardımıyla inilerek ulaşılmaktadır. Çevresinde bulunan hamam, sarnıç ve sur kalıntıları turistlerin ilgi odağı olduğu yerlerdendir. Diğer bir adıyla Meryemlik olarak da bilinen bu kilise Hristiyanlık resmen kabul edildikten sonra işlevsel hâle gelmiştir. Azize Tekla’ya adanan üç harfli nefli kilisenin bir bölümü halen sağlam bir şekilde durmaktadır. Çok uzak mesafelerden bile göze çarpan bu bölüm, kilisenin tamamı hakkında bilgi ve fikir edinmemizi sağlamaktadır.

Konyalı (Iconiumluların) ve güzel bir kız olan Tekla, Tarsuslu Paulus’un vaazlarını dinleyerek etkilenmiştir. Çok tanrılı inancından vazgeçmiş ve Silifke’ye yerleşmiştir. Bu vazgeçişiyle birlikte hem ailesinin hem de Konya’nın nefretini kazanmıştır. Hristiyanlığı kabul ettikten sonra Tekla, Iconium’da ve Psidia Antiochiası’nda( yalvaçlar) yöneticileri tarafından idama mahkûm edilse de mucizevi gelişmelerle ölümden kurtulmuştur. Bu mucizevi ölümden kurtulan Azize Tekla çevresine mucizevi şifalar dağıtan bir özellikle tanınmıştır.

Kilise duvarlarında çizilen hiyeroglifler Tekla’nın bu mucizelerini anlatır şekildedir. Görenleri hayrete düşüren resimler tarihin gerçekçiliğini ortaya koyan en büyük kanıtlar arasındadır.

Silifke Aya Tekla Kilisesi

Silifke’de Nerede Kalınır? Konaklama

Silifke’ye yakın bir çevrede olan tarihi bölgenin konaklama için birçok alternatifi bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği otellerden bir tanesi Altınofroz dur. Fiyat ve hizmet bakımından çok uygun ve tarihi yerlerin tam ortasında bulunmaktadır. Bu konaklama imkânı sayesinde yerli ve yabancı turistlerin yalnızca Aya Tekla kilisesi değil Silifke’de bulunan Cennet Cehennem Mağaraları ve Astım Dilek Mağarası gibi tarihi yerleri gezme görme imkânı da elde etmiş olmaktadırlar.

Silifke Aya Tekla Kilisesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Silifke’nin Tarihi güzellikleri içersin de mucize olarak da bilinen Aya Tekla kilisesi Silifke Merkeze 4 km uzaklıkta olup ulaşımlar otobüsler, tur şirketleri, otobüsler ve yürüyüşle yapılmaktadır. Silifke Belediyesi’nin tarihi zenginliği olan bu bölgeye özen göstermektedir. Yollarının düzgünlüğü ışıklandırmanın harika denecek kadar güzel olduğu bu tarihi bölge yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı şeklindedir. Restorasyonlar sayesinde çevresinde bulunan lahidler , sarnıçlar ve hamamlar kilisenin diğer güzelliklerini ön plana çıkartmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir