Oslo Gezilecek Yerler

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri olan Oslo, gezilecek yerler konusunda ilgi çekici noktalara sahiptir. Norveç turları sırasında listede yer alan fiyordlar, ülkenin en ilgi çekici turistik yerleridir. Bununla beraber kuzey ışıkları da Norveç gezisinin olmazsa olmazlarındandır.

Oslo’da gezilecek yerler; hem tarihi hem de doğal güzelliklerle ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo, ılıman bir okyanus iklimine sahiptir. Norveç’in güney kısmına yakın bir konumda bulunan Oslo şehrinin müzeleri, gezilecek yerler konusunda en çok ilgi görenlerdir.

Bununla beraber Oslo’nun kırsal bölgelerinde yer alan kasabalar, köyler, mimari yapılar ve Viking tarihini içeren alanlar da görülmeye değer niteliktedir. Her zaman huzur ve sakinlik ile anılan Oslo şehrinde yapacağınız turistik gezilerde, yanınızda Oslo Pass Kart bulundurmak akıllıca olacaktır. Bu kart ile şehirdeki müzelerden, gemi seferlerinden ve daha birçok şeyden faydalanabiliyorsunuz.

Frogner Parkı

Frogner Parki Oslo

Oslo’nun Frogner ilçesindeki Majorstuen bölgesinde yer alan Frogner Parkı, Oslo’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Park içerisinde 1920-43 yılları arasında Gustav Vigeland tarafından yapılan heykeller yer almaktadır. Bu heykeller, parkın Vigeland Heykel Parkı olarak anılmasına da yol açmıştır. Oslo’nun en büyük parkı olan ve 45 hektarlık bir alanı kaplayan Frogner Parkı, yılda ortalama 1,5 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Park içerisinde yer alan Frogner Malikanesi de ilgi çeken noktalardandır.

Vigeland Açık Hava Müzesi

Vigaland Muzesi Oslo

Frogner Parkı’nın ierisinde Vigeland Müzesi, parkta bulunan heykellerin yer aldığı bölümdür. Heykeltıraş ve filozof Vİgeland’ın eserleri olan bu heykeller, günümüzde bir açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Vigeland, en sade insan figürleri ile insanın doğuşunndan itibaren geçirdiği hayat mücadelesini ve sevgi, kavga, mutluluk, üzüntü gibi ruh hallerini yansıtıyor.

Nobel Barış Müzesi

Nobel Baris Muzesi Oslo

11 Haziran 2005 tarihinde açılan Nobel Barış Müzesi, Oslo’nun ilgi çekici müzelerinden bir tanesidir. Nobel Barış Ödülü sahiplerinin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verilen müzede, sosyal konulardaki toplantı ve panellere ev sahipliği yapılmaktadır.

1872 yılında inşa edilen eski Vestbanen Tren İstasyonu’nun binasında yer alan Nobel Barış Müzesi, her yıl 200.000’den fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Müzenin dışında mağaza ve kafe de bulunan Nobel Barış Müzesi’ne giriş ücreti, yetişkinler için 100 NOK ve öğrenciler için 65 NOK olarak belirlenmiştir. Müzede Oslo Pass geçerlidir ve İngilizce rehberli turlar bulunmaktadır.

Munch Müzesi

Munch Muzesi Oslo

Çığlık isimli eseriyle tanınan Norveçli ressam Edvard Munch, Oslo şehrinde adına kurulan müzede yaşatılmaktadır. Edvard Munch’un hayatına dair bilgilerin ve eserlerinin yer aldığı Munch Müzesi, dünyanın en geniş Edvar Munch eserleri koleksiyonuna sahiptir.

Oslo Belediyesi tarafından 1963 yılında, Edvard Munch’un 100. doğum gününde açılan Munch Müzesi’nde 1200 resim, 1800 baskı, 6 heykel, 500 plaka, 2240 kitap ve buna benzer eşyalar sergilenmektedir.

Viking Gemi Müzesi

Viking Gemi Muzesi Oslo

Norveç tarihi ve kültüründe çok önemli bir yer tutan Vikingler, başkent Oslo’daki Viking Gemi Müzesi’nde meraklılarını ağırlıyor. Oslo’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerden biri olan Viking Gemi Müzesi’nde, 9.yüzyılda inşa edilmiş eski bir Viking gemisi bulunuyor. 240 metre uzunluğa ve 5 metre genişliğe sahip Gokstad adındaki Viking Gemisi, kargo taşımak ve savaşta kullanılmak üzere inşa edilmiş.

Norveç Ulusal Opera ve Bale Binası

Norvec Opera Binasi

Oslo’da görülmesi gereken yapılardan biri, modern mimarisi ile dikkat çeken Ulusal Opera Binası’dır. Oslo Limanı’na yakın bir konumda yer alan Ulusal Opera Binası, ilk inşa edildiği dönemde beyaz renkteydi. Fakat binanın renginin çok göz alması sebebiyle, aistle yıkanan duvarlar; mat ve griye yakın bir renk almıştır. Binanın balkon kısmı, turistler tarafından ilgi görmektedir. Burada güzel bir deniz ve şehir manzarası görülmektedir.

Norveç Teknoloji Müzesi

Norvec Teknoloji Muzesi Oslo

Oslo’ya ziyarete gelen teknoloji meraklıların mutlaka görmesi gereken yerlerden biri, Norveç Teknoloji Müzesi’dir. Teknoloji merakınız varsa, aradığınız her şeyi bu müzede bulabilirsiniz. Eski trenler, bilgisayar oyunları, uçaklar, konsollar ve çok daha fazlası bulunuyor. Tramvay ile ulaşım sağlayabileceğiniz müzede, en az 1-2 saat boyunca gezebilirsiniz.

Fram Polar Gemi Müzesi

Fram Polar Gemi Muzesi Oslo

Gemicilik, Norveç’in tarih boyunca en önemli ekonomik kaynağı olmuştur. Gemi yapımı ve gemi aletleri konusunda gelişmiş bir alt yapıya sahip olan Norveç’te gemi müzeleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de Oslo’daki Fram Polar Gemi Müzesi’dir.

Oslo Gemi Müzesi, Norveç’in gemicilik ve denizle olan ilişkisi, Güney Kutbunun keşfi sırasında yapılan çalışmaları ziyaretçilere sunuyor. Müzedeki Frame gemisi, koleksiyonun en çok ilgi gören parçası. Bu gemi Güney Kutbunun keşfedilmesi sırasında kullanılıyor ve ziyaret sırasında sizi adeta o günlere götürüyor.

Norveç Direniş Müzesi

Norvec Direnis Muzesi Oslo

Oslo şehir merkezindeki müzelerden biri olan Direniş Müzesi, küçük bir müze olmasına rağmen tarih meraklıların ziyaret etmekten keyif alacağı yerlerden. Daha çok İkinci Dünya Savaşı tarihinin anlatıldığı Norveç Direniş Müzesi, Norveç tarihini oldukça detaylı bir şekilde yansıtıyor. Kronolojik sıra, görüntüler ve eserlerle ziyaretçilerini ağırlayan Norveç Direniş Müzesi, vaktiniz olursa ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerden biri.

Oestbanehallen

Oestbanehallen Oslo

Oslo’da yemek yemek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri, Oestbanehallen Alışveriş Merkezi’dir. Bir sürü dükkan ve lokantanın bulunduğu Oestbanehallen, 1970 yılına kadar kullanılan eski bir tren istasyonu binasının içinde bulunuyor. Bu ilgi çekici atmosfer, yemeğinizi daha da keyifli bir hale getiriyor.

Oslo Fiyortları

Oslo Fiyortlari

Norveç’in dünyaca ünlü fiyortları, görülmeye değer doğa güzellikleridir. Başkent Oslo’da da bu konuda katılabileceğiniz turistik geziler bulunaktadır. Küçük kasabalar, şelaler ve göller gibi doğa güzelliklerini görebileceğiniz Oslo Fjord turlarına gemi ile katılabiliyorsunuz. Gemi ile katılmak istmeyenler ise araba kiralayarak karadan dolaşabiliyor.

Norveç’e gelen hemen hemen bütün turistler, fiyort turuna katılmaktadır. Zamanınıza göre kısa süreli veya uzun süreli turlara katılabilirsiniz.

Norveç Halk Müzesi

Norvec Halk Muzesi Oslo

Oslo şehir merkezinin biraz dışında yer alan Norveç Halk Müzesi, Norveç halkının 15.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar olan yaşam biçiminin yansıtıldığı bir açık hava müzesidir. Birçok eski barakanın bulunduğu Norveç Halk Müzesi, eski bir kasabadır. Norveç’in eski evlerini, çiftliklerini ve hatta çiftlik hayvanlarını bu açık hava müzesinde görebilirsiniz.

Norveç köylerinin bir minyatürü olan Norveç Halk Müzesi’nde kiliseler, evler, benzin istasyonu ve banka gibi farklı yapılar bulunmaktadır. Ahşap Kilise, bölgenin en ilgi çeken yapılarındandır.

Bygdoy Yarımadası

Bygdoy Yarimadasi Oslo

Oslo’nun Bygdoy ilçesinde yer alan yarımada, şehirde görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Oslo Limanı’ndan ferry kullanarak geçebileceğiniz gibi Oslo Belediye Binası’ndan geçen 30 numaralı otobüsle de ulaşım sağlanabilen Bygdoy Yarımadası, turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Bygdoy Yarımadası’nda Viking Müzesi, Kon-Tiki Müzesi ve Halk Müzesi gibi oldukça popüler turistik yerler bulunmaktadır.

Kon-Tiki Müzesi

Kon Tiki Muzesi Oslo

Bygdoy Yarımadası’ndaki müzelerden biri olan Kon-Tiki Müzesi, Oslo’daki gemicilik ve denizcilik ile ilgili müzelerden biridir. Bir sal üzerinde Pasifik Okyanusu’nu geçen maceraperest Thor Heyerdall’ın ilgi çekici hikayesi ve salının sergilendiği müze, Fram Polar Gemi Müzesi’nin tam karşısında yer almaktadır.

Uzun gemi yolculuğu yapan denizcileri anlatan Kon-Tiki müzesinde hem ilgi çekici hikayeler hem de gemiler sergileniyor.

Holmenkollen Atlama Kulesi

Holmenkolle Atlama Kulesi Oslo

Oslo’dan metroyla sonrasında ise biraz yürüyerek ulaşılan Holmenkollen Atlama Kulesi, olimpiyatlar için yapılan bir yapıdır. Mimarisi ile dikkat çeken bu atlama kulesi, kış döneminde aktif olarak kullanılmaktadır.

Oslo şehir manzarasını görmek ve mevsiminde giderseniz kayaklı atlayışları seyretmek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri olan Holmenkollen, manzarasıyla ziyaretçileri büyülüyor. Ayrıca bölgede bulunan Gök Müzesi de turistlerin ilgi gösterdikleri alanlardan biri.

Ulusal Galeri

Ulusal Galeri Oslo

Oslo’nun turistik yerlerden biri olan Ulusal Galeri, şehirde görülmesi gereken yerlerden biridir. Perşembe günleri ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz müze, Oslo şehir merkezinde bulunmaktadır.

Oslo Üniversitesi ve Oslo Sarayı’nın yakınındaki Ulusal Galeri, oldukça büyüktür. Kronolojik sıraya göre dizilmiş eserler arasında özellikle Kuzey Avrupa resim sanatı ağırlıklı parçalar dikkat çekmektedir. Munch ve Krog gibi Kuzey Avrupalı sanatçıların yanında Goya, Picasso, Cezanne, Renoir, Monet, Manet, Rodin ve Camile Claude gibi sanatçıların da eserlerini müzede görmek mümkündür.

Oslo Botanik Bahçesi

Oslo Botanik Bahcesi

Oslo şehir merkezinde, Tøyen bölgesinde bulunan Botanik Bahçeleri görülmesi gereken turistik noktalardan biridir. 1-2 saat boyunca vakit geçirebileceğiniz bu bahçelerin farklı bölümleri bulunuyor. Viking Bahçesi, Kaya Bahçesi ve Heykeller oldukça ilgi çekiyor. Özellikle yaz döneminde rengarenk çiçeklerle kaplanan Oslo Botanik Bahçesi, bir açık hava müzesi niteliğinde.

Aker Brygge

Aker Brygge Oslo

Oslo’nun en iyi restoranlarının bölgelerden biri olan Aker Brygge, şehrin alışveriş ve yemek sektörünün canlı olduğu yerlerden. Oslo’nun konut ve iş merkezi odaklı mimarisini görebileceğiniz Aker Brygge, bir liman bölgesi. Limanda yer alan 4-5 adacığın üzerine yapılmış inşaatlar, birbirlerine köprülerle bağlı durumda.

1948 yılında yapılan Aker Brygge Limanı’nın binaları ve yeni yapılan modern binalar, oldukça güzel uyarlanmış. Restoranları ve kafeleriyle görülmesi gereken bir yer olan Aker Brygge’ya gelen ziyaretçiler, fiyatların biraz pahalı olmasından şikayet ediyor.

Akershus Kalesi & Şatosu

Akershus Kalesi Oslo

1290 yılında Oslo şehrini korumak amacıyla inşa edilen Akershus Kalesi, Oslo’da görülmesi gereken tarihi turistik yerlerden biridir. Halen askeri bir bölge olmasına rağmen turistlerin ziyaretine açık durumda olan Akershus Şatosu, Norveç kraliyet ailesi üyelerinin büyük bir kısmının mezarına ev sahiplipi yapmaktadır.

Sognsvann Gölü

Sognsvann Golu Oslo

Oslo şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Sognsvann Gölü, bölgenin popüler dinlenme alanlarından biridir. Çevre uzunluğu 3 kilometre olan Sognsvannet Gölü, yaz aylarından kamp veya piknikle beraber yüzmek için de kullanılmaktadır. Kış döneminde ise göl donmaktadır ve buz pateni sahası olarak kullanılmaktadır.

Oslo Sognsvann Gölü’nde koşu, jogging ve trekking aktiviteleri yapılmaktadır. Oslo şehir merkezinden T-Bane metrosunun 3 numaralı hattının son durağı, golün hemen kenarına kadar gelmektedir.

 

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir