Samsun Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehri olan Samsun, turizm konusunda da bölgenin en iddialı şehridir. Yaz turizmi, kış turizmi, tarih turizmi ve doğa turizmi gibi pek çok turizm dalı için Samsun’da gezilecek yerler bulunmaktadır. Karadeniz’in güzel şehri Samsun’da gezilecek yerler ile ilgili genel bilgilere, bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı Kurtuluş Savaşı, şehirde izlerini taşımaktadır. Samsun’da Kurtuluş Savaşı’na dair müzeler ve anıtlar bulunmaktadır. Bandırma Vapuru, Tütün İskelesi, Atatürk Anıtı ve Gazi Müzesi başta olmak üzere şehrin pek çok noktasında Kurtuluş Savaşı’na yakışır gezilecek yerler bulunmaktadır. Ayrıca tarihte Samsun’da yaşadığına dair bulgulara rastlanan Amazon Kadınları ile ilgili Amazon Adası ve Amazon Heykeli gibi gezi yerleri bulunmaktadır.

Şehir merkezine yakın konumu nedeniyle Samsun’da denize girmek için ilk tercih olan Atakum Sahilleri başta olmak üzere yaz turizmine dair noktalar da vardır. Ladik Akdağ Kayak Merkezi ise Samsun’un kış turizmindeki en önemli noktasıdır.

Samsun gezilecek yerler listesindeki yerlerin bir kısmına ulaşım için tramvay hattını kullanabilirsiniz. Bununla ilgili detaylı bilgi edinmek için Samsun Tramvay Hattı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Samsun gezinizde yöresel yemeklerin tadına bakmayı planlıyorsanız, Samsun’da ne yenir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Amazon Adası

Samsun Amazon Adasi

Samsun şehir merkezinin batı tarafındaki Batı Park’ta yer alan Amazon Adası ve Amazon Köyü, şehrin turistik yerlerinden biridir. Tarihte Samsun’da yaşayan savaşçı Amazon Kadınları için dikilen heykelin iki yanında da aslan heykelleri bulunmaktadır. Amazon Köyü’nde ise Amazon Kadınları’nın balmumu heykelleri yer almaktadır.

Detaylı bilgi için Samsun Amazon Adası başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Amisos Tepesi

Samsun Amisos Tepesi

Batı Park’ın hemen üst kısmında yer alan Amisos Tepesi, hem manzarası hem de tarihi kalıntıları nedeniyle Samsun’da gezilecek yerlerden biridir. Tepede yer alan Amisos Cafe ise Samsun’un yöresel lezzetlerinden olan Samsun Pidesi’ni yiyebileceğiniz bir yerdir.

Detaylı bilgi için Samsun Amisos Tepesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Atakum Sahili

Samsun Atakum Sahili

Samsun’da gezilecek yerlerden biri olan Atakum ilçesi, özellikle yaz döneminde oldukça hareketli olmaktadır. İlçe boyunca uzanan kafeler, lokantalar, barlar ve kum plajlar ile birlikte Atakum’un turizm değeri oldukça yükselmiştir.

Detaylı bilgi için Samsun Atakum Sahili başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Atatürk Anıtı

Samsun Ataturk Aniti

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı yere dikilen Atatürk Anıtı, Samsun şehrinin en önemli simgelerinden bir tanesidir. 1932 yılında inşa edilen Atatürk Anıtı, Onur Anıtı olarak da bilinmektedir ve Samsun şehir merkezinde yer almaktadır.

Detaylı bilgi için Samsun Atatürk Anıtı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bandırma Vapuru Müzesi

Samsun Bandirma Vapuru

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a gelirken kullandığı Bandırma Vapuru’nun bire bir kopyası, Samsun’da bulunmaktadır. Samsun’da gezilecek yerlerden biri olan Bandırma Vapuru’nun içerisinde müze bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için Samsun Bandırma Vapuru Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Büyük Camii

Samsun Buyuk Camii

Samsun’un en büyük ibadethanelerinden olan Büyük Camii, tarihi bir öneme sahiptir. İlkadım ilçesindeki Büyük Camii, Samsun’un önemli eserlerinden biridir.

Detaylı bilgi için Samsun Büyük Camii başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tarihi Çakallı Hanı

Samsun Cakalli Hani

Tarihi İpek Yolu üzerindeki hanlardan biri olan Çakallı Hanı, Samsun’un menemeniyle meşhur yeri Çakallı’da yer almaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen han, yörenin kendine özel lezzeti olan menemen ile ünlüdür.

Detaylı bilgi için Samsun Çakallı Hanı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çakırlar Korusu

Samsun Cakirlar Korusu

Samsun Atakum’da bulunan Çakırlar Korusu, Samsunlular tarafından piknik için tercih edilmektedir. Atakum Belediyesi’nin çalışmalarıyla oldukça güzel bir yer haline gelmiştir.

Detaylı bilgi için Samsun Çakırlar Korusu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çatalçam Plajı

Samsun Catalcam Plaji

Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan Çatalçam Plajı, şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Çatalçam Plajı, 2015 itibariyle Samsun’un tek mavi bayraklı plajıdır.

Detaylı bilgi için Samsun Çatalçam Plajı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çiftlik Caddesi

Samsun Ciftlik Caddesi

Samsun şehir merkezinde bulunan Çiftlik Caddesi, şehrin en meşhur caddesidir. Şehir dışından gelenlerin aklına hemen bir çiftlik civarındaki cadde gelse de, bölgede çiftlik yoktur. Dükkanlar, dönerciler ve kafeler bulunan Çiftlik Caddesi, görülmeye değerdir.

Detaylı bilgi için Samsun Çiftlik Caddesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fener Plajı

Samsun Fener Plaji

2016 yılında mavi bayrak ödülü kazanan Fener Plajı, Samsun’un gözde plajlarından biridir. 1.100 kişi kapasiteli Fener Plajı, Samsun şehir merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Baruthane mevkiindeki Fener Plajı, Samsun’da denize girmek için tercih edilen yerlerin başında gelir.

Detaylı bilgi için Samsun Fener Plajı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gazi Müzesi

Samsun Gazi Muzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a geldiği sırada konakladığı Mıntıka Palas isimli otelin restore edilmesiyle hazırlanan Gazi Müzesi, Samsun’un gezilecek yerlerinden biridir. Şehir merkezinde bulunan Gazi Müzesi’nde Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Detaylı bilgi için Samsun Gazi Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ladik Gölü

Samsun Ladik Golu

Samsun’un Ladik ilçesinde yer alan Ladik Gölü, bölgenin önemli turizm merkezlerinden biridir. Yaz-kış ziyaret edilen Ladik Gölü’nde bir çok kuş ve balık türü yaşamaktadır.

Detaylı bilgi için Samsun Ladik Gölü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Ladik Akdag Kayak Merkezi

Samsun kış turizminin en önemli noktası, Ladik ilçesinde bulunan Akdağ’dır. Ladik Akdağ Kayak Merkezi, Samsun şehir merkezine fazla uzak olmaması nedeniyle kışın tercih edilen yerler arasındadır.

Detaylı bilgi için Ladik Akdağ Kayak Merkezi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sukay Su Kayağı Merkezi

Samsun Sukay Merkezi

Samsun’da bulunan Sukay Su Kayağı Merkezi, Karadeniz’in ilk ve tek su kayağı tesisidir. Su sporları merkezi olma yönünde ilerleyen Sukay içerisinde kamp alanı, havuz, plaj ve su kaydırakları da bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için Samsun Sukay başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Muzesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında ziyarete açılan Kent Müzesi, Samsun tarihi ve kültürü adına her bilgiye ulaşabileceğiniz bir müzedir. Belgelerle, resimlerle, fotoğraflarla ve teknolojik imkanlarla donatılan Kent Müzesi, gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Detaylı bilgi için Samsun Kent Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Terme Ulusoy Amazon Dinlenme Tesisleri

Samsun Terme Ulusoy Tesisleri

Samsun-Ordu karayolunun 61.kilometresinde, Terme ilçesinde yer alan Ulusoy Varan Dinlenme Tesisi, bir tesisten çok daha fazlasını sunuyor.

Detaylı bilgi için Terme Amazon Dinlenme Tesisleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tütün İskelesi

Samsun Tutun Iskelesi

Tütün İskelesi ve Kurtuluş Yolu, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için Samsun’a çıktığı yere kurulmuştur. Aslına uygun olarak inşa edilen Tütün İskelesi’nde Atatürk ve 18 arkadaşının balmumu heykelleri bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için Samsun Tütün İskelesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bafra Asarkale ve Kaya Mezarları

Samsun Bafra Kaya Mezarlari

Bafra ilçesinin Kolay Beldesi’nde yer alan Asarkale ve Kaya Mezarları, Helenistik Çağ’dan kalan önemli tarihi yapılardandır. Bir kısmı günümüze ulaşmış olan bu tarihi yapılar, oldukça ilgi çekicidir.

Detaylı bilgi için Bafra Asarkale başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yakakent İlçesi

Samsun Yakakent Sahili

Samsun’un yaz turizmindeki gözde yerlerinden olan Yakakent ilçesi, gezilecek yerleri ile ön plana çıkmaktadır. Güzel bir denize sahip olan ilçenin nüfusu 10.000 civarındadır ve bu sayı, yaz döneminde 3-4 katına kadar çıkmaktadır.

İlçede gezilecek yerleri öğrenmek için Yakakent Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gölalan Şelaleleri

Samsun Golalan Selaleleri

Samsun turizminin doğal güzellikleriyle dikkat çeken Gölalan Şelalesi, Canik ilçesinin Gölalan Köyü’nde bulunmaktadır. Mert Irmağı’nın bir kolu olan Akçay üzerinde yer alan şelale, doğa yürüyüşü için tercih edilen bir bölgedir.

Detaylı bilgi için Samsun Gölalan Şelaleleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonu

Samsun Sahinkaya Kanyonu

Son yıllarda Samsun turizmine kazandırılarak şehre değer katan yerlerden biri haline gelen Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunmaktadır. Vezirköprü ilçesindeki kanyonun uzunluğu 1,5 kilometredir ve bu uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük su kanyonlarından biri olma özelliğine sahiptir.

Detaylı bilgi için Samsun Şahinkaya Kanyonu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum