Sri Lanka Adem Tepesi

Sri Lanka’da bulunan Adem Tepes, başkent Kolombo’ya 72 kilometre uzaklıktadır. Koni biçimindeki dağı yüksekliği, 2243 metredir.

Adem Tepesi’nin en önemli özelliği; Budistler ve Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilmesidir. Bu kutsallığın sebebi ise dağın tepesinde ayak izidir. Budistler, bu ayak izinin Budha’ya ait olduğuna, Müslümanlar ise Hz. Adem’e ait olduğuna inanmaktadır. Diğer yandan başka bir inanış ise Hıristiyanlar tarafından ortaya atılmış ve ayak izinin Hıristiyanlığı ilk getiren kişi olan St Thomas’a ait olduğudur.

Türkiye’de Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Şeytan Sofrası isimli yerde de bir ayak izi bulunmaktadır. Bu ayak izinin ”Şeytanın Ayak İzi” olduğuna inanılmaktadır.

Sri Lanka’nın coğrafi özellikleriyle öne çıkan bölgesi Ratnapura’da bulunan Adem Tepesi, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ayak izi, dağın zirvesine yakın bir konumda bulunan kaya oluşumunun üzerindedir.

Adem Tepesi Tarihi

Saylan Adem Tepesi

Adem Tepesi’nde bulunan ayak izinin ilk olarak Kral Valagambahu tarafından keşfedildiği düşünülmektedir. M.S. 100 dolaylarında keşfedilen ayak izi, bu tarihten sonra bunu duyan insanların buraya gelerek saygılarını sunmalarına neden olmuştur.

1250 yılında Kral Vijayabahu döneminde, orman yolu temizlenmiştir. Ardından dağ üzerine çıkan bir yol inşa edilmiş ve köprüler, barınaklar inşa edilmiştir. Kral Nissankamalla döneminde ise ayak izini korumak için bölgeye beton döşeme yapılmıştır. Tarihsel süreçte bölgenin bütün kralları, buraya gelmiş ve saygılarını sunmuştur. Bölgede bulunan dinlenme evi, 1201 yılında Kral Nissankamalla tarafından yaptırılmıştır.

Adem Tepesi; İbn-i Batuta ve Marco Polo gibi gezginler tarafından da ziyaret edilerek yazılı şekilde kaynaklara aktarılmıştır. Bölgenin tarihine ilişkin birçok bilgi, bu kaynaklardan aktarılmıştır.

Adem Tepesi ve Ayak İzi

Sri Lanka Adem Tepesi

Budistler’in Budha’ya, Müslümanların Hz. Adem’e ve Hıristiyanların St. Thomas’a ait olduğunu düşündüğü ayak izi, Adem Tepesi’nin bu kadar ünlü olmasının sebebidir.

Müslümanlar, bu ayak izinin ilk insan olan Adem’e ait olduğuna inanmaktadır. Tanrı’nın kurallarına uymayan Hz. Adem, Cennet’ten atıldıktan sonra bu tepeye gelmiş ve bin yıl boyunca tek ayak üzerinde durmaya mahkum edilmiştir.

Zirvede bulunan ayak izinin fotoğrafını çekmek, kesinlikle yasaktır. Zirveye çıkarken küçük bir tepe üzerinde bulunan ayak dizi, 164 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Ayak izinin uzunluğu 1.5 metre, genişliği ise 76 santimetredir.

Adem Tepesi’ne Nasıl Çıkılır?

Sri Lanka Adem Tepesi 1

Buraya gelen ziyaretçiler, binlerce adım atarak zorlu dağ yollarını aşıyorlar. Yaklaşık 12 saat ile 16 saat arasında süren Adem Tepesi’ne tırmanış, 4.000 basamaklı metal bir merdivenle yapılıyor.

Hac sezonu olan Nisan ayında bölge oldukça kalabalık olmaktadır. Buraya gelen hacılar, özellikle Güneş doğarken dağın tepesinde bulunulması gerektiğine inanırlar. Bu nedenle gece saatleri daha da kalabalık olmaktadır. Tırmanış yolları, elektrikli aydınlatma ile aydınlatılmaktadır.

Nallathanii-Palabaddala ve Kuruwita-Erathna yolları, Adem Tepesi’ne çıkış için tercih edilen yollardır. Bu yollar, eğim olarak daha dik olmasına rağmen diğer yollara göre 5 kilometre daha kısadır. Bölgeye gelen hacılar ise Hatton yolunu kullanmaktadırlar.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir