Şeytan Sofrası, Ayvalık

Şeytan Sofrası, Ayvalık’ta yer alan görülmesi gereken yerler arasında bulunan bir bölgedir. Şeytan Tepesi olarak da adlandırılmaktadır. Hem manzarası hem de hikayesi ile Balıkesir’in Ayvalık ilçesine gelen turistler için gezilmesi gereken yerler arasına girmiştir.

Şeytan Sofrası, Ayvalık şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Küçükköy beldesinde yer almaktadır. Büyük bir tepenin en üst kısmında yer alan bu nokta üzerinden Ayvalık Adaları ve Midilli Adası görülmektedir.

Tepe, sönmüş volkandan arda kalan lavlardan oluşmuştur ve sofrayı andırmaktadır. Sofraya benzer bu tepede Şeytan’ın ayak izi olduğuna inanılan bir lav birikintisi de bulunmaktadır. Bölgeye gelen turistler, demir kafes içine alınan bu ayak izine bozuk para atmakta ve ip bağlayarak dilek dilemektedir.

Şeytan Sofrası’nın hikayesi dışında bir diğer çekici yanı da günbatımıdır. Tepe üzerinden 360 derece görünen Ayvalık, Sarımsaklı ve adaların manzarası günbatımı oldukça güzel görünmektedir. Ege’ye batan Güneş’i, günbatımında izlemek için gidilmektedir.

Ayvalık Şeytan Sofrası Günbatımı
Şeytan Sofrası Günbatımı

Şeytan Sofrası’nda Ne Yapılır ?

Ayvalık’ın Şeytan Sofrası’nda neler yapılır diye soracak olursanız, günbatımı manzarası izlemek ve Mitolojik değere sahip olan Şeytan’ın ayak izinin görülmesidir. Tepede özel bir işletmenin lokantası bulunmaktadır. Oldukça büyük olan bu lokantada manzaraya karşı bir şeyler içebilir veya aperatiflerden atıştırabilirsiniz. Lokantanın fiyatı normal fiyat listesine göre biraz daha pahalıdır.

Şeytan Sofrası’nın Hikayesi Nedir ?

Şeytan Sofrası isimli tepenin sofrayı andıran görüntüsünün bir hikayesi bulunmaktadır. Osmanlı egemenliğinde bulunan bölgede, zamanında çoğunlukla Rumlar yaşamaktaydı. Burada yaşayan Pelenelope adındaki bir Rum, kilise tarafından dışlandıktan sonra bu tepede yaşamaya başlamıştır. Bir zaman yaşanan kuraklık sonucunda bölgenin halkı büyük bir sıkıntı çekmiştir. Bu sıkıntının sorumlusu, kiliseye karşı gelen Pelenelope olarak görülmüştür. Halk bir araya gelerek onu öldürmek için tepeye doğru yola çıkarlar. Pelenelope, öfkeli halkın yaklaştığını görür ve onlar için kuşsütü eksik olmayacak derece oldukça zengin bir sofra kurar. Kuraklık yüzünden aç kalmış olan halk, sofrayı gördükleri zaman Pelenelope’yi unutarak sofraya hücum ederler. Bu arada durumdan faydalanan Pelenelope, bölgeden kaçarak kurtulur.

Ayvalık Şeytan Tepesi
Ayvalık Şeytan Sofrası

Şeytan’ın Ayak İzi’nin Hikayesi Nedir ?


Şeytan Sofrası’nda demir kafesle çevrelenmiş olan büyük bir ayak izi bulunmaktadır. Bu ayak izinin bulunduğu yere gelen turistler, bozuk para atarak ve mendil bağlayarak dilek dilemektedirler. Şeytan’ın ayak izi olduğu iddia edilen yerin Yunan Mitolojisi’nde hikayesi bulunmaktadır. Hikayeye göre Zeus’un süt annesi olan İda, Zeus’a zarar vereceği gerekçesiyle Şeytan’ı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı İda Dağı eteklerine, bir ayağı Midilli Adası’na ve diğer ayağı da Şeytan Sofrası’ndadır.

Ayvalık Şeytan Sofrası Ayak İzi
Şeytan Sofrası Ayak İzi

Şeytan Sofrası’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Ayvalık’ın 8 kilometre güneyinde bulunan Şeytan Sofrası Tepesi’ne Ayvalık merkezden ulaşım sağlanmaktadır. Bölgeye gelen kişiler, genellikle özel araçlarla ve turlarla gitmektedirler. 2020 yazında 19:00’e Ayvalık merkezinden kalkan otobüs Şeytan Sofrası’na gitmekte ve günbatımından sonra Ayvalık merkeze geri dönüş yapmaktadır.

Özel araçla gidecek olanlar için ise Sarımsaklı’ya giden yol üzerinden gidilmektedir. Şeytan Sofrası yazan tabela görüldüğü zaman takip ederek 1 kilometrelik yokuş çıkılır ve tepeye ulaşılır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum