Tarihi Karakol Köprüsü Gümüşhane

Gümüşhane’de gezilecek yerler listesinde yer alan Tarihi Karakol Köprüsü, şehir merkezindeki karakol binasının hemen yanında Harşit Çayı üzerindedir. 1575 yılının Ekim ayında Ferruh Zat Oğlu Halebi tarafından yaptırılan köprü, 16.yüzyıl Osmanlı eserlerinden biridir. İki caddeyi birbirine bağlayan Tarihi Karakol Köprüsü’nün iki adet kemeri bulunmaktadır. Bu kemerlerden bir tanesi yuvarlak, diğeri ise sivri kemer yapısındadır.

Tarihi Karakol Köprüsü’nün uzunluğu 43,25 metre, eni ise 4,27 metredir.

gumushane tarihi karakol koprusu
Tarihi Karakol Köprüsü

Osmanlı padişahı III.Sultan Murat döneminde kesme taş kullanılarak inşa edilen Tarihi Karakol Köprüsü’nün kitabesi şu şekildedir:

1- Allah bu köprüden su akıtsın, Sahibi ; Ferruh Zad oğlu Halebi.
2- Dokuz yüz seksen üç senesinin Recep ayında.

Tarihi Karakol Köprüsü Restorasyonu

Yaklaşık 500 yıl önce inşa edilen tarihi köprü, zaman içerisinde tahrip olarak kullanılması tehlikeli bir hal almıştır. Bunun üzerine Karayolları 10’uncu Bölge Müdürlüğü ve Gümüşhane Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Restore edilmeden önce araç trafiğine açık olan köprü, 2018 yılında tamamlanan restorasyonun ardından araç trafiğine kapatılmıştır.

Gümüşhane’nin merkezindeki tek tarihi eser olan köprü, restore edildikten sonra çevre düzenlemesi de yapılmıştır. Köprünün yanında her iki yönde de uzanan yürüyüş yolları bulunmaktadır. Bunun birlikte köprünün biraz ilerisinde park alanında oturma yerleri, büfe ve yeşil alanlar bulunmaktadır.

Yazı içeriği ve görseller, Tatil Ana sitesi tarafından hazırlanmıştır. Link kullanarak kaynak göstermeden kullanılması yasaktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir