Tarsus Şelalesi, Mersin

Mersin’in turistik yerlerden biri olan Tarsus ilçesindeki gezilecek yerlerden bir tanesi, Tarsus Şelalesi’dir.

Tarsus ilçesinin kuzey tarafında bulunan Tarsus Şelalesi, Berdan (Kydnos) Çayı üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 3-5 metre yükseklikten dökülen şelale suları etrafında mesire alanı bulunmaktadır. Tarsus Şelalesi’nin çevresinde yer piknik alanları ve tesisler, buradaki turizmin gelişmesini sağlamıştır.

Tarsus Şelalesi’nin bulunduğu alan, aynı zamanda tarihi bir bölgedir. Roma döneminde bölgede nekropol adı verilen mezarlıklar yapılmıştır. Bölgedeki toprak yapısının konalemera adı verilen yumuşak kayalardan oluşması, bunları kolayca oyularak mezar yapılmasını sağlamıştır. Günümüzde bir çoğu nehir sularının altında kalan Roma mezarları, oldukça tahrip olmuş durumdadır. Kydnos Antik Kenti de bu bölgede yer almaktadır.

Tarsus Ovası’nı geçerek Akdeniz’e dökülen Berdan Çayı’nın adı, nehrin soğuk sularından gelmektedir. Nehrin beslendiği kaynaklar ve Toroslardan gelen soğuk su, suyun sürekli soğuk kalmasını sağlamaktadır. Araplar, Kydnos’a Arapça’da soğuk su anlamına gelen ”El-Baradan” adını vermiştir. Bu isim, günümüze kadar Berdan olarak ulaşmıştır.

Tarsus’un turistik noktalarından biri olan Tarsus Şelalesi etrafında yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Dilerseniz bölgede yemeğinizi yiyebilir veya çay bahçesinde şelaleye karşı çayınızı içebilirsiniz.

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Tarsus ilçesi, Mersin’e 27 kilometre Adana’ya ise 40 kilometre uzaklıktadır. Her iki şehir merkezinden de ilçeye giden otobüsler bulunmaktadır ve kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Tarsus Otogarı (TAŞTİ) ile Tarsus Şelalesi arasında 4 kilometre mesafe bulunmaktadır. Otogardan taksi veya minibüs aracılığı ile şelaleye gidebilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir