Tayland Tropikal Meyveler

Tayland Tropikal Meyveleri

Tayland gezinizde dikkatinizi en çok çekecek olan şeylerden birisi, pazarların renkli görüntüleridir. Güneydoğu Asya ülkelerinde sıklıkla karşılaşılan sokak pazarlarının renkli görüntüsünde açıkta satılan etlerden, canlı balıklara, birbirinden ilginç deniz canlılarından böceklere ve meyvelere kadar birçok ürün bulunmaktadır.

Tayland ile birlikte Kamboçya, Filipinler ve Vietnam gibi ülkelerde de sık sık karşılaşacağınız egzotik meyveler, tropikal iklimin güzel birer hediyesi gibidir.

Hijyen konusunda titizseniz, özellikle et ve balık gibi ürünlerden uzak durmanızda fayda var. Meyveler konusunda ise biraz daha rahat olabilirsiniz, çünkü bir çoğu uzun süre dayanıyor ve kabukları soyularak yeniyor. Güney Asya ülkelerinde kurulan pazar tezgahlarındaki ürünler, genellikle yerli halkın kendi bahçelerinden topladığı sebze-meyvelerden oluşuyor.

Ülkelerin yeme-içme kültürlerini öğrenmeye meraklıysanız, Tayland ve çevre ülkelerde yetişen bu tropikal meyveler oldukça ilginizi çekecektir. Nereden başlayacağınız konusunda sizi şaşırtacak kadar alternatifi bulunan meyveler arasından yapacağınız seçimlerde sizin için hazırladığımız bu yazıdan yararlanabilirsiniz.

Pitaya Meyvesi (Dragon Fruit)

Ejderha Meyvesi Tayland

Tayland pazarlarındaki tezgahlarda sıkça karşılaşabileceğiniz, ilginç görünümlü bir tropikal meyve olan Pitaya, farklı isimlerle anılıyor. Pitaya ağacı kaktüsünden üretimi yapılan meyve, Güneş ışınlarından ve soğuktan çok çabuk etkilendiği için oldukça fazla özen istemektedir.

Pitahaya, Ejderha Meyvesi, Dragon Fruit ve Kaktüs Meyvesi olarak da bilinen Pitaya’nın beyaz ve kırmızı renkte olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. İçerisinde küçük, susama benzer çekirdekler bulunan Pitaya, bu yönüyle kiviye benzemektedir.

Vietnam, Kamboçya, Tayland Kolombiye ve Ekvator’da üretimi yapılan Pitaya Meyvesi, direkt olarak taze taze yenilebildiği gibi salataya, tatlıya veya yemeklere de ilave edilebiliyor.

Durian Meyvesi

Durian Meyvesi Tayland

Meyvelerin Kralı olarak bilinen Durian meyvesi, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında sıkça tercih edilmektedir. Kokusu ve tadıyla adından söz ettiren Durian, ormanlık bölgelerdeki Durian ağaçlarında yetişmektedir ve bu ağaçların boyu 40 metreyi aşmaktadır.

Kabuğu ile beraber ortalama 2-3 kilogram ağırlığında olan bu meyve, ülkelere göre farklı şekillerde adlandırılmaktadır. Örneğin Endonezya’da Duran olarak adlandırılan meyve, Tayland’da Thurian olarak adlandırılmaktadır.

Kabuğunun elde bıraktığı kötü koku nedeniyle genellikle soyulmuş, dilimlenmiş ve paketleniş halde satılan bu meyvenin tabağını ortalama 15-20 TL’ye satın alabilirsiniz. Kabuğu çıkartıldıktan sonra çiğ olarak yenen Duryan meyvesini suda kaynatıp içine şeker katarak hoşaf olarak da değerlendirebilirsiniz. Bununla beraber duryan meyveli kekler ve dondurmalar da Güneydoğu Asya’da oldukça popülerdir.

Mangosteen

Mangosteen Meyvesi Tayland

Meyvelerin kralı olarak anılan Durian meyvesinin yanında bir de kraliçe var! Mangosteen, meyvelerin kraliçesi olarak anılan, bordo renkte kabuğa sahip bir meyve. Kabuğun içerisindeki beyaz kısım, yemeniz gereken yer.

Bordo veya kırmızı renkteki kabuğu, çok kuvvetli şekilde boya yaptığı için soyarken dikkatli olmanız gerek. Ekşimsi bir tadı olan mangosteen meyvesi, Güney Asya ülkelerinde ve özellikle Endonezya’da sıkça tüketiliyor.

Rambutan

Asya Rambutan Meyvesi

Malay kökenli ‘rambut’ kelimesinden türeyen Rambutan adı, saçlı anlamına gelmektedir. Şekli saçlı gibi görünen Rambutan meyvesi Tayland, Malezya, Vietnam ve Kamboçya gibi Güney Asya ülkelerinde sıkça tüketilmektedir.

Türkiye’de Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de yetiştirilen rambutan ağacı, iyi bakıldığı taktirde birçok iklim şartında meyve vermektedir. Genellikle morcottage yöntemiyle üretilen rambutan, pazarlarda satılmasa da lüks manavlarda yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır.

Cinsine göre tatlı veya ekşi olabilen rambutan, bol miktarda potasyum, karbonhidrat, niacin, kalsiyum, fosfor, C vitamini ve magnezyum içermektedir.

Mango

Tayland Mango Meyvesi

Anavatanı Hindistan olan mango, buradan dünyaya yayılmış bir lezzettir. Mango aynı zamanda Hindistan, Pakistan ve Filipinler’in milli yiyeceği olmakla beraber Tayland ve Endonezya gibi ülkelerde de çok sık tüketilmektedir.

Türkiye mango denildiği zaman ilk olarak akla Lipton Ice Tea’nin mango aromalı soğuk çayı gelmektedir. Şeftali kıvamındaki bu meyveyi lüks manavlarda bulmak mümkündür.

Rose Apple

Tayland Rose Apple Meyvesi

Dolmalık kırmızı biber görünümündeki bu meyve, elma ve armut karışımı bir tada sahiptir. Tayland’da genellikle tuza veya şekere batırılarak yenilen Rose Apple, ferahlatıcı bir tada sahiptir.

Dünya’nın farklı bölgelerinde farklı isimlerle anılan meyve, Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Guava

Tayland Guava Meyvesi

Anavatanı Orta Amerika olan guava meyvesi, Güney Asya ülkelerinde de üretilen ve sık tüketilen bir meyvedir. Guava yüksek oranda içerdiği diet lifleri,A vitamini,C vitamini,folik asit,potasyum,manganez,bakır gibi elementler sayesinde süper meyveler grubu içerisindedir.Öyle ki düşük kalorili bilinen türden bir tane guava (elma guavası) bir portakalın 4 katı kadar vitamin içerebilir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir