Tekirdağ Ömer Bey Türbesi

Trakya’nın popüler turizm bölgelerinden biri olan Tekirdağ’da gezilecek yerlerden biri de Ömer Bey Türbesi’dir.

Namık Kemal Müzesi, Rokoczi Müzesi, Rüstem Paşa Camii, Hora Feneri, Uçmakdere ve Çamlıköy Plajı gibi birçok turistik noktaya sahip olan Tekirdağ’da türbe ziyaretleri de yapılmaktadır.

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde bulunan Ömer Bey Türbesi Çarşı Camisinin avlusunda yer almaktadır. Tekirdağ Malkara gezilecek yerler listesinde yer alan bu türbe, tarih meraklıların ziyaret edebileceği bir yerdir.

Türbenin Ömer Bey adına 1502 yılında yapıldığı düşünülmektedir. Tekirdağ için önemli bir isim olan Ömer Bey bu bölgeye pek çok cami, dükkan, değirmen gibi yapılar yaptırmıştır.

Ömer Bey Türbesi kesme taştan sekizgen olarak inşa edilmiş Osmanlı mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Türbenin giriş kapısı sivri kemerli niş şeklinde ve kapının bulunduğu duvarlarda birer pencere bulunmaktadır.

Ömer Bey Türbesi Osmanlı mimari özelliklerini taşıması ve bölgenin tarih içinde gelişimine katkı sağlamış bir ismin adına yapılması sebebi ile gezginlerin Malkara gezisinde ziyaret ettiği yerlerden biridir. Gazi Ömer Bey Camii olarak da bilinen türbe, Malkara ilçesinin merkezindeki Cami Atik Mahallesi’ndeki 14 Kasım Caddesi’nde yer almaktadır. Yapı, cami olarak hizmet verdiği için namaz vakitlerde gidip görmek mümkündür.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir