Tunceli Sivdin Köprüsü

Tunceli’de gezilecek yerlerden biri olan Sivdin Köprüsü’nün yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Tahminen 12’nci veya 13’üncü yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen Sivdin Köprüsü, Tunceli’nin tarihi turistik yerlerinden biridir. Sivdin Köprüsü, Tunceli il merkezine yaklaşık 130 kilometre uzaklıktadır.

Köprü, zaman içerisinde çeşitli zararlar sonucunda yıpranmasına rağmen onarılmıştır ve yöre halkı tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Köprünün üzerinde korkuluk olarak örülmüş olan taşlar da bulunmaktadır.

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinin Sivdin Mahallesi’nde yer alan Sivdin Köprüsü, Karar Deresi’nin üzerine kurulmuştur. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen Selçuklu döneminde kalan bir eser olduğu tahmin edilmektedir.

Suyun iki yanındaki iki kaya üzerine oturtulan köprü, kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Köprünün kemerleri arasındaki boşluk, 11 metreyken su seviyesinden üst kısma kadar olan boşluk ise 6,5 metredir. Köprü, dışarıya doğru çıkıntı yapacak şekilde inşa edilmiştir. Köprünün üzerinde ince bir tahfif kemeri de bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir