Reklam


Muş Kalesi

Muş Kalesi

Muş'ta yer alan tarihi yapılardan bir tanesi Muş Kalesi, şehrin en eski yapılarından bir tanesidir.


Muş Kalesi'nin tarihi ve kimler tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmemektedir. Moğol istilası döneminde kale ve çevresi çeşitli savaşlara sahne olmuştur. Kale, Hz.Ömer döneminde Müslümanların yönetimine geçmiştir.

Uzun yıllar süren savaşlar sonucunda kalenin tarihi yapısı büyük ölçüde tahrip olmuştur. Kalenin batı bölgesinde karışık ve dağınık halde bulunan Arap mezarlığı, Selçuklu mezarlığı ve Osmanlı mezarlığı yer almaktadır. Yapılan düzenlemeler sonucunda belediye burayı park olarak hizmete açmıştır.

Muş Kalesi

Muş Kale Parkı


Muş'un en çok ilgi gören noktalarından bir tanesi, Muş Kalesi'nde yer alan Muş Kale Parkı'dır. Bu noktada çeşitli piknik alanları ve oturma yerleri bulunmaktadır. Burada bulunan park alanından Muş manzarası güzel bir şekilde görülmektedir.

Muş Kale Parkı, yöre halkı tarafından piknik yapmak için tercih edilen yerlerin başında gelmektedir.

Muş Kalesi Nerede ? UlaşımMuş Kale Parkı

1 yorum:

  1. Çoğu zaman tarihi mekanları araştırırım ve gitmek için de can atarım. Bugün tarihi yapıtları ararken sizin sitenizde Muş kalesini gördüm. Muş benim gitmem için çok uzak bir yer :( Ancak fırsatım olursa gitmek isterim. Muş kalesini çok iyi bir şekilde tanıtmışsınız teşekkür ederim. Muş kalesinin orada ki Muş parkıda ilgimi çekmedi değil :)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.