Almanya Frankfurt Gezilecek Yerler

Almanya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri hiç kuşkusuz Frankfurt’tur. Almanya’nın 5. büyük kenti olan Frankfurt fuar ve finans şehri olması ile ünlüdür. İş yoğunluğu fazla olan şehirde refah düzeyi yüksektir ve bu yüzden Dünyada ekonomik açıdan en yaşanılabilir şehirler listesinde 5. sırada yerini almıştır. Ayrıca Almanya’nın Türk nüfusunun en yoğun olduğu şehirlerinden biridir.

Frankfurt 70 den fazla dünya mutfağına ait kültürler ve tatların sergilendiği 3000nin üzerinde restorana sahiptir. Bu restoranlardan birini denemeye karar verdiğinizde Frankfurt’un geleneksel lezzeti bira ile tatlandırılan Sauerkraut’u (ekşi lahana) denemenizi tavsiye ederiz.

II. Dünya savaşında Almanya’nın en çok darbe alan şehirlerinden biri olan Frankfurt bir tarafı klasik Gotik mimarisi bir tarafı yüksek gökdelenler ile zıtlıkları tek bir yerde birleştirmeyi başarmış, müze ve sanat galerileriyle de şehrinin güzelliğini süslemiş ayrılırken zorlanacağınız Avrupa kentidir.

Alte Oper (Eski Opera Binası)

Frankfurt Eski Opera Binasi

Almanya sanata verdiği önem ile tanınan ve bunun sonucunda pek çok opera binasına sahip bir ülkedir. Frankfurt’ta 1880 yılında inşa edilen ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan restorasyon çalışmaları ile bu gün ki görünümüne kavuşan Eski Opera Binası kentin simgelerinden biri haline gelmiştir.

Frankfurt gezinizde Eski Opera Binası’nda düzenlenen sergi, konser, müzikal gibi etkinliklere katılmak isterseniz etkinlik programını incelemenizi tavsiye ederiz.

Römerberg Meydanı

Frankfurt Romerberg Meydani

Alman mimarisini şehre en iyi yansıtan bölge olan Römerberg Meydanı eski çağlardan günümüze kadar Frankfurt’un idari bölgesi olması ile de tarihi bir öneme sahiptir.

Şehrin ana katedrali olan Frankfurt Katedrali ve şehir belediyesinin de bulunduğu Römerberg Meydanı ketin festivaller için tercih edildiği bölgesidir.

Alman mimarisine özgü sivri çatılı, ön cephesinde fazlaca penceresi olan 4-5 katlı ahşap binalar II. Dünya Savaşı’ndan sonra aslına uygun olarak restore edilmiştir. Bu binaların arasında meydandaki kafeleri, hediyelik eşya dükkanlarını gezerken ortaçağ ruhunu yakalayabilir hatta bu ruhun hala muhafaza ediliyor oluşuna şaşırabilirsiniz.

Römerberg Meydanı’nda dolaşırken Adalet Çeşmesi’nin yanında küçük bir mola vermeden ve Frankfurt’a özgü bir içki olan Apfelwein’i (elma şarabı) tatmadan meydandan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

St. Paul Kilisesi

Frankfurt St Paul Kilisesi

Almanya’nın önemli siyasi simgelerinden biri olan St. Paul Kilisesi Alman Parlamentosunun ilk buluşma yeri ve anayasanın ilk oluşturulduğu yer olarak adını tarihe yazdırmayı başarmıştır.

Römerberg Meydanı üzerinde bulunan kilisenin yapımına kırımızı taşlarla 1789 yılında başlanmış ve 40 yıl süren çalışma sonucu tamamlanabilmiştir. Tabi ki St. Paul Kilisesi de Almanya’daki pek çok yapı gibi savaş sırasında hasar görmüş ve II. Dünya Savaşı sonrası aslına uygun olarak onarılmıştır.

Alman Ulusal Meclisi’nin ilk toplandığı yer olarak demokrasinin sembolü olarak kabul edilen St. Paul Kilisesi Frankfurt tarihi için hem dini hem de siyasi öneme sahiptir.

Main Tower

Main Tower Frankfurt

2000 yılında açılan gökdelen 200 metre yüksekliğe sahip ve 58 katlıdır. Terasının 360 derecelik şehir manzaralı oluşu sonucu ilgi görmesi sebebi ile ziyarete açılmıştır.

Main Tower ziyaretçilerine istedikleri saatte mükemmel bir Frankfurt manzarası sunuyor. İsterseniz gündüz terasta manzaraya karşı bir şeyler içebilir, isterseniz de akşam şehrin ışıkları yandığında ayrı bir güzelliğe bürünen Frankfurt’a karşı yemek yiyebilirsiniz.

Cathedral of St. Bartholomew (Frankfurt Dom Katedrali)

Frankfurt Dom Katedrali

Almanya’nın pek çok kentinde karşımıza çıkan Gotik mimari ihtişamı Frankfurt Katedrali ile Römerberg Meydanı’nda adeta büyülenmenize sebep olacaktır.

Frankfurt Katedrali Gotik mimarisinin temel özelliklerinden olan yüksek şapelleri ve 95 metrelik kulesi Frankfurt’un en görkemli yapıtıdır.

Frankfurt Katedrali ile ilgili ilginizi çekecek bir konu da II. Dünya Savaşı’ndan hasar almadan çıkmasıdır. Katedrali ziyarete gittiğinizde kuleye çıkıp Frankfurt’a bir de ihtişamlı yapının gözünden bakmanızı tavsiye ederiz.

Goethe House (Goethe’nin Evi)

Goethe House Frankfurt

Ünlü yazar Johan Wolfhang Goethe’nin 16. Yüzyıldan kalma 5 katlı evi II. Dünya Savaşı’ndan şans eseri hasar almadan çıkmıştır.

Edebiyat ve tarih meraklılarının ziyaret etmekten keyif duyacağı ev Goethe’yi ve hayatını daha iyi anlamak adına ziyarete açılmıştır.

Frankfurt gezinizde keyifle gezeceğiniz dışardan sade bir görünümü olan ev Alman kültürüne göre döşenmiş ve kesinlikle iyi korunmuş eşyalara sahiptir.

Goethe’nin Evi’ni ziyaret ettiğiniz zaman ünlü yazarın doğup büyüdüğü bu evi hiç sevmediğini ve ‘fare deliği’ ne benzettiğini unutmamanızı tavsiye ederiz.

Senckenberg Natural History Museum (Senckenberg Müzesi)

Senckenberg Muzesi Frankfurt

Frankfurt’un en büyük doğa müzesi olma özelliğine sahip müzenin yapımına 1904 yılında başlanmış ve 1907 yılında son bulmuştur.

Avrupa’nın en büyük dinozor sergisine sahip olan Senckenberg Müzesi aynı zamanda 2000 çeşit kuştan oluşturulmuş olan koleksiyonu ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Museumsufer

Museumsufer Frankfurt

Tarih ve sanat meraklısı gezginlerin Frankfurt’ta unutmaması gereken ziyaret yerlerinden biri olan Sachsenhausen’de müzelerin yoğunlukta olduğu bir bölgedir.

Ziyaretçilerine modern sanat, film, fotoğrafçılık, iletişim gibi pek çok farklı alandan farklı temalara sahip bölümler sunmaktadır.

Museum für Moderne Kunst (Çağdaş Sanatlar Müzesi)

Frankfurt Cagdas Sanatlar Muzesi

İlk kez 1991 yılında kapılarını ziyaretçilere açan Çağdaş Sanatlar Müzesi Frankfurt için önemli kültür merkezlerinden biridir.

Modern ve post modern eserlerin bir çatı altında toplandığı müzede ünlü sanatçılara ait 5000’den fazla eser sergilenmektedir.

Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde görebileceğiniz bu koleksiyon ve sergilerin dışında da pek çok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Müzeyi ziyarete gidecek olan sanatseverlerin öncesinde etkinlik programına göz atmasını tavsiye ederiz.

Goethestrasse: Alışveriş ve moda tutkunu gezginlerin mutlaka uğraması gereken bir caddedir. Pek çok ünlü markaların, pahalı mağazaların olduğu bu gölgede ünlü modacıların tasarladığı ürünleri kolaylıkla bulabileceğinizi ve kafelerin biraz daha pahalı olduğunu unutmamanızı tavsiye ederiz.

Frankfurt Zoological Garden (Frankfurt Hayvanat Bahçesi)

Frankfurt Hayvanat Bahcesi

Doğa meraklısı ve hayvan sever ziyaretçilerin keyifle vakit geçireceği hayvanat bahçesi ayrıca modern bir doğa koruma merkezidir.

Frankfurt Hayvanat Bahçesi 1858 yılında kurulmuş ve günümüzde 4500’den fazla hayvan dostumuza ev sahipliği yapmakta olan Almanya’nın en eski ikinci hayvanat bahçesidir.

Dev hayvanat bahçesi hayvanlara doğal alanından uzaklaştıkları hissi yaşatmamaya özen göstermekte ve ziyaretçilerine hayvanları doğal ortamında gözleme şansı sunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir