Almanya Hamburg Gezilecek Yerler

Almanya’nın Berlin’den sonra en kalabalık şehri olan ve Avrupa’nın ikinci en büyük limanına sahibi olan Hamburg bir kanal şehridir. Kanallarla birbirine bağlanmış olan şehir Orta ve Kuzey Avrupa ticaretini dünyayla buluşturan bir bölge görevi yapmıştır. Ticari hayattaki önemi Hamburg’u deniz taşımacılığında gelişmiş bir seviyeye ulaşmasını sağlamıştır.

II. Dünya Savaşı’nda aldığı darbelerle deyim yerindeyse yerle bir olan şehir savaş sonrasında yeniden inşa edilmiş ve günümüzde modern bir görünüme sahip olmuştur. Ayrıca Hamburg 2302 köprü sayısıyla Avrupa’nın en fazla köprüye sahip şehridir.

Hamburg mutfağı et ve balık ağırlıklıdır. Türk nüfusunun yoğunluğu yeme içme sektörüne de yansımış pek çok sokakta Türk restoranları bulunmaktadır. Hamburg’a gelmişken en meşhur yemeği olan yılan balığı çorbasını denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Gece hayatı oldukça hareketli olan Hamburg’da herkesin müzik zevkine göre eğlenecek bir yer bulması mümkündür. Ayrıca meşhur Hamburger Dom Festivali her yıl St. Pauli bölgesinde yapılmaktadır. Eğer Hamburg ziyaretiniz festivale denk gelirse birbirinden farklı ve leziz hamburgerleri denemenizi tavsiye ederiz.

Hamburg’u ziyaret edecek olan gezginlerin kalacak yer için 1-2 ay önceden rezervasyon yaptırmasını tavsiye ederiz.

St. Michael’s Church (St. Michael’s Kilisesi)

St Michaels Klisesi Hamburg

1010-1033 yılları arasında Piskopos Bernward yönetiminde barok tarzda inşa edilen kilise ziyaretçilerine 360 derecelik Hamburg manzarası sunmaktadır. Kilisede Mayıs’tan Eylüle kadar Pazar geceleri konserler düzenlenmektedir. Bu tarihi kilise barok sanatının ihtişamı ve pek çok faklı sanatçının yetiştirdiği meşhur korosu ile Hamburg gezinizin unutulmazları arasında yer alacaktır.

Alster Lake (Alster Gölü)

Alster Golu Hamburg

Eğer doğanın içinde olmayı seven gezginlerdenseniz Alster Gölü tam size göre, gezmek, bisiklete binmek, dinlenmek, piknik yapmak gibi açık hava aktivitelerine son derecede uygun olan bölgede gölün kenarında kuğuları izleyip kahvenizi içerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland Hamburg

Dünya’nın en büyük demir yolu minyatürü olan Miniatur Wunderland, Frederik ve Gerrit Braun kardeşler tarafından tasarlanmıştır.

Alman Turizm Merkezi 2016 yılında turistlerin Almanya’da ziyaret etmeyi en çok sevdiği yer olarak Miniatur Wunderland’ı seçmiştir.

Sadece demir yolu minyatürü olamayan aynı zamanda pek çok küçük detayların olduğu Miniatur Wunderland adeta bir maket cennetidir. 2020 yılında tamamlandıktan sonra minyatür müzesi olacak olan bu yer ziyaretçileri hayrete düşürmektedir.

Fischmarkt (Balık Pazarı)

Fischmarkt Balik Pazari Hamburg

Hamburg’da görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka olması gereken bu yaklaşık 300 yıllık tarihe sahip Balık Pazarı her Pazar halka açıktır ve sadece balık değil meyve, sebze ve kıyafet dâhil pek çok farklı ürün satışa sunulmaktadır. Bütün bunların yanında bir de pazarın bitiminde bir galeri var ve burada canlı müzik etkinlikleri düzenlenmektedir.

Hamburg gezisinde es geçilmemesi gereken bu tarihi Balık Pazarı hem alışveriş yapabileceğiniz hem de doya doya müzik dinleyebileceğiniz özel bir yer.

Kunsthalle Hamburg

Kunsthalle Hamburg

Ortaçağ mimarisinin bütün hatlarına sahip olan bu sanat müzesinde çok önemli eserler sergilenmektedir.

Hamburg’un Glockengiesserwall bölgesinde yer alan bu müzede 700den fazla sanat eseri ziyaretçilerle buluşmaktadır.

Sanat ve tarih meraklılarını tek bir yerde toplamayı başaran müzenin ‘Eski Ustalar’, ‘Modern Sanat’ ve ‘Çağdaş Sanat’ olmak üzere üç farklı bölümü bulunmaktadır.

Internationales Maritimes Museum Hamburg (Uluslararası Denizcilik Müzesi)

Denizcilik Muzesi Hamburg

Denizcilik tarihi ile büyük öneme sahip Hamburg’un bu özelliğine vurgu yapmak amacıyla 1934 yılında Peter Tamm öncülüğünde yaptırılmıştır.

Hamburg tarihini öğrenmek açısından büyük öneme sahip müzede 40.000den fazla eser sergilenmektedir.

Uluslararası Denizcilik Müzesi kendine has mimarisi ile Koreastraße Caddesi üzerinde tarih meraklısı gezginlerin Hamburg gezisinde es geçmediği yerlerden biridir.

Museum für Hamburgische Geschichte (Hamburg Tarih Müzesi)

Hamburg Tarih Muzesi

Müzenin tasarımı 1922 yılında mimar Fritz Schumacher tarafından tamamlanan Hamburg Tarih Müzesi günümüzde anıt statüsü taşımaktadır.

Hamburg’un Hilstenwall bölgesinde bulunan ihtişamlı bir güzelliğe sahip müzede tarih meraklılarına keyifli zaman geçirtecek pek çok tarihi eser ve sanatseverlerin ilgisini çekecek olan pek çok diyorama(ışık oyunlarıyla sergilenen büyük tablo) sergilenmektedir.

St. Pauli

St Pauli Hamburg

Hamburg şehrinin bohem ruhlu bölgesi St. Pauli özellikle hareketli gece hayatı ile dikkat çekmektedir. Bar, disco ve clup gibi pek çok eğlence mekânına yatırım yapılmış olan bölge sadece geceleri değil gündüzleri de çok hareketli bölgenin spor kulübü olan FC. St. Pauli’nin yanı sıra beyzbol, futbol, bowlig, satranç gibi branşların da kulüpleri bulunmaktadır.

Modern bir yapıya sahip önemli bölgelerden biri olan St. Pauli kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bölgelerden biridir ve bu kulüplerden en azından birini gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Jungfernstieg

Jungfernstieg Hamburg

Seçkin alışveriş mağazaları ve cafeleri ile Hamburg’un en nezih bölgelerinden biri olan Jungfernstieg Meydanı hem alışveriş yapmanız hem dinlenmeniz için prestijli bir alan sunmaktadır.

Bu keyifli bölgenin tadını çıkarmak isteyen Hamburg gezginleri tren ile kolayca Jungfernstieg Meydanına gidebilirler.

St. Nicholas’ Church (Aziz Nikola Kilisesi)

Aziz Nikola Kilisesi Hamburg

Gotik mimarisi ile görenleri büyüleyen Azizi Nikola Kilisesi, Willy-Brandt-Strabe Caddesi üzerinde bulunuyor.

Mimari sanatı daha önce ilginizi çekmemiş olabilir. Fakat kiliseyi gördükten sonra gotik mimarisinin kuleleri ve görkemine hayran kalacaksınız.

Aziz Nikola kilisesi 150 metre yüksekliğinde devasa bir kuleye sahip ve bu yüksek mimarisi ile 1876 yılına kadar Dünyanın En Yüksek Yapısı unvanını taşımıştır. Boyutu ve tasarımı ile 1874 yılından beri anıt statüsünde olan Aziz Nikola Kilisesi’nde özellikle dikkat çeken noktalardan biri de Rus mimari sanatına işaret eden figür ve detaylardır.

Aziz Nikola Kilisesi Hamburg gezinizde listenin en başında olması ve unutulmaması gereken yerlerden biridir.

Mönckebergstrasse

Monckebergstrasse Hamburg

Alışveriş meraklısı Hamburg ziyaretçilerinin birkaç saatle yetinemeyeceği büyük ve dolu dolu olan bu cadde her dönemde moda severlerin akınına uğramaktadır. Dünyaca ünlü markalara, seçkin butiklere, iş merkezlerine ve nezih cafelere sahip bu caddede vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg (Hamburg El Sanatları Müzesi)

Hamburg El Sanatlari Muzesi

İçi dışı sanat kokan bu müzeyi gezerken Dünya sanatlarına gözünüz gönlünüz doyacaktır. Alman Asya ve Avrupa sanatlarına ait uygulamalar ile ziyaretçilerin ilgisini çeken El sanatları müzesinde Çin mobilyalarından, Kuzey Alman gümüş takımlarına kadar pek çok eser sergilenmektedir.

Steintorplat caddesinde olan El Sanatları Müzesi binası 1876 yılında Carl Johann Christian Zimmermann tarafından Londra Victoria ve Albert Müzesinden ilham alınarak tasarlanıp inşa edilmiştir. Ayrıca bu mimari harikası müzede porselen ve klavyeli çalgılara ait farklı sanat dallarından örneklerde sergilenmektedir.

Elbphilharmonie

Elbphilharmonie Hamburg

İsviçre mimarisinin öncüleri tarafından tasarlanan konser salonu NDR Senfoni Orkestrası ile ün kazanmıştır.

Resmi açılışı 11 Ocak 2017de gerçekleşen konser salonu binasının altı otel, restoran, otopark ve stüdyo olarak kullanılmaktadır.

Büyüklüğü ve ihtişamı ile dünya basınında da adından sıkça söz ettirmiş olan konser salonunun 2150 kişilik büyük salonu ve  550 kişilik küçük salonu bulunmaktadır.

Görülmesi Gereken Diğer Yerler

• Hamburg Limanı
• Museum of Ethnology
• Görtz Sarayı

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir