Almanya Köln Gezilecek Yerler

Almanya’nın dördüncü en büyük kenti olan Köln başta Türkler olmak üzere pek çok farklı ulustan insana ev sahipliği yapmaktadır. Köln ulaşım hizmetleri gelişmiş düzenli bir kenttir.

Her zevk ve kesimden insana hitap eden aktiviteleri ile gezginlerin dikkatini çeken Köln’de eğlence, sanat, tarih, alışveriş ve daha aklınıza gelebilecek olan her şey karşınıza çıkmaktadır.

Almanya’nın en büyük festivali olan ‘Beşinci Mevsim karnavalı’ ev sahipliği yapan Köln’de her yılın 11. Aynın 11. Günü saat 11.11 de Köln Karnavalı başlar. Renkli sahnelere ve eğlenceli anlara tanıklık edeceğiniz karnaval için ziyaret tarihinizi ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Kölner Dom (Köln Katedrali)

Koln Katedrali 1

Köln’e ayak bastıktan sonra ilk görülmesi gereken yerlerden biridir Köln Katedrali, Gotik tarzda tasarlanan yapının tamamlanması dönemin imkânsızlıklarından kaynaklı olarak 632 yıl sürmüş 1248 yılında başlanan yapım çalışmaları ancak 1880 yılında bitirilebilmiştir.

Gotik mimari sanatının en ince detaylarına sahip olan büyük ve ihtişamlı Köln Katedrali Almanya’nın ikinci Avrupa’nın ise üçüncü en büyük kilisesi unvanı taşımaktadır. Yıl içinde pek çok konser ve gösteriye de ev sahipliği yapan katedral şehre misafir olanların büyük ilgisi ile karşılaşmaktadır.

Köln’e yolunuz düştüğü zaman mutlaka Köln’ün merkezinde bütün ihtişamıyla kendini size gösterecek olan katedrali ziyaret etmenizi aynı zamanda bu ziyaretinizden önce Köln Katedrali etkinliklerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Römisch-Germanisches Museum (Roma-Germen Müzesi)

Koln Roma Germen Muzesi 1

Köln Katedrali’nden birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan müze kurulduğu bölgede yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan antik Roma yerleşiminin eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Roma-Germen Müzesi 1974 yılından bu güne kadar şimdiki binasında ziyaretçilerine kapısını açmakta ve paleolitik döneme kadar uzanan tarih meraklıları misafirleri ile buluşturmaktadır.

Roma ve Germen döneminden anıt mezarlar, mücevherler ve pek çok farklı eserin sergilenmekte olduğu müzeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Hohenzollern Köprüsü

Koln Hohenzollern Koprusu 1

Ren Nehri üzerindeki 410 metre uzunluğundaki köprü ilk olarak 1911 yılında inşa edilmiş fakat II. Dünya Savaşı’nda patlatılmasından sonra 1945 yılında yaya yolu olarak tekrar kullanıma açılmıştır.

Köln manzaralı köprü özellikle fotoğrafçı ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Ludwig Museum

Koln Ludwig Muzesi 1

Almanya’nın meşhur çikolata üreticisi Peter Ludwig’in özel koleksiyonlarının sergilendiği müze 1976 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Picasso’dan Andy Warhol’a pek çok ünlü ressama ait çalışmaların da sergilendiği müze yoğun ilgiyle karşılaşmaktadır.

Ludwig Müzesi Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00-16.00 saatleri arasında açıktır.

Imhoff-schokoladen Museum (Çikolata Müzesi)

Koln Cikolata Muzesi

Çikolata severlerin muhtemelen çıkmak istemeyeceği kakao çekirdeğinden başlayarak çikolatanın tarihi ve macerasına ait bilgileri meraklısıyla buluşturan müze 1993 yılında Dr. Hans Imhoff’un mali desteği ile kurulmuştur.

Muhteşem bir nehir manzarasına sahip olan müzenin içerisinde hediyelik ürünler satın alabileceğiniz bir mağaza ve bir kafe bulunmaktadır.

Wallraf-Richartz

Koln Wallraf Richartz

Köln’deki üç büyük müzeden biri olan güzel sanat eserlerinin sergilendiği Wallraf-Richartz müzesinin tarihi 19. Yüzyıla uzanmaktadır.

Müze binasının tasarımı Oswald Mathias ungers’e aittir ve 2001 yılından beri kapıları ziyaretçilere açıktır. İsviçreli koleksiyoner Gerard Corbound’un yaptığı koleksiyon bağışından sonra müzenin adına ‘Fondation Corbound’ eklenmiştir.

Sanatseverlerin adeta kendinden geçerek keşfedeceği müzede Gotik, Rönesans Barok ve Empresyonist akımlarına ait eserler sergilenmektedir.

Hohe Caddesi

Koln Hohe Caddesi

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan cadde eski kent bölgesi içinde yer almaktadır. Alışveriş severlerin zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacakları cadde Köln’ün en eski ve işlek caddesi olma özelliklerine sahiptir.

Ren Nehrine paralel uzanan caddede ünlü markaların mağazalarından uygun fiyatlı hediyelik eşya dükkanlarına kadar her zevkten her ihtiyaca hitap eden dükkanlar mevcuttur.

Flora und Botanischer Garten (Köln Çiçek ve Botanik Bahçesi)

Koln Cicek ve Botanik Bahcesi

Hayvanat bahçesinin yanında yer alan 11,5 hektarlık büyük botanik bahçesine giriş ücreti ödenmemektedir. 10den fazla bitki türüne sahip Köln Çiçek ve Botanik Bahçesi bünyesinde konserler, konferanslar, evlilik kutlamaları gibi organizasyonlar da gerçekleştirilmektedir.

Gross St. Martin (Aziz Martin Kilisesi)

Koln Aziz Martin Kilisesi

Köln şehrinin en ihtişamlı ve eski yapılarından olan Aziz Martin Kilisesi 1150-1250 yılları arasında inşa edilmiştir. Aziz Martinus’a adanmış olan kilise Almanya’daki pek çok yapı gibi II. Dünya Savaşı’nda zarar görmüş ve restorasyonu 1985 yılında tamamlanmıştır.

Schildergasse: Köln’ün alışveriş cenneti olan caddelerinden biridir. Hohen Caddesi’nden sonra şehrin ikinci en eski caddesi olan Schildergasse Caddesinde alışveriş mağazalarının dışında St. Antoiner Kilisesi gibi pek çok ilgi çekici yapıtlarda bulunmaktadır.

Köln Teleferiği

Koln Teleferik

Ren Nehri üzerinde işleyen Köln Teleferiği şehri kuş bakışı görmek isteyen ziyaretçiler için ideal yerdir. Nisan ayından Ekim ayına kadar hizmet veren teleferik 1957 yılından beri şehre hizmet vermektedir.

Köln Teleferiği 935 metre yükseklikte yavaş hızda ilerleyen şehir manzarasını tadını çıkarmak ve fotoğraf çekmek için gezginlerin sıkça tercih ettiği bir yerdir.

Alter Markt (Eski Şehir Meydanı)

Koln Eski Sehir Meydani

Roma döneminden günümüze Pazar yeri olarak kullanılan meydan günümüzde kafeleri ve tesisleri ile şehir kültürünü tanımak adına ideal alanlardan biridir. Festival, karnaval gibi pek çok eğlence ve kutlamaya ev sahipliği yapan Eski Şehir Meydanı Rönesans Dönemi evleri ve Jan Von Werth Çeşmesi ile eski dönem ruhunu korumaktadır.

Köln Merkez Camii

Koln Merkez Camii

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğince 2009 yılında temeli atılan cami Osmanlı mimarisi temel alınarak inşa edilen modern bir yapıdır.

Köln Merkez Cami külliye tarzında tasarlanmış ve kütüphane, sergi salonu, müze kapalı çarşı gibi bölümlere sahiptir.

Köln Hayvanat Bahçesi

Koln Hayvanat Bahcesi

Günümüzün en modern hayvanat bahçeleri arasında yer alan Köln Hayvanat Bahçesi 1860 yılında kurulmuş II. Dünya Savaşı’ndan sonra 1947 yılında tekrar açılmıştır. 20 hektarlık alanda 500den fazla türü misafir etmektedir.

Duft Museum (Parfüm Müzesi)

Koln Parfum Muzesi

Farin’a evinde ziyaretçilerini ağırlayan parfüm müzesinde parfümlerin ve parfüm yapım odalarının dışında Johann Maria Farina’nın heykeli ve tarihi resim, mobilya gibi pek çok farklı koleksiyon sergilenmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir