ankara piknik yerleri

Ankara Piknik Yerleri

Başkent Ankara’da yazın yapılacak aktivitelerin başında, mangal ve piknik gelmektedir. Ankara piknik yerleri, yaz döneminde büyük ilgi görmekte ve özellikle hafta sonlarında çok kalabalık olmaktadır. Hem şehrin stresinden uzaklaşmak hem de ailenizle ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek için Ankara piknik yerleri listemize göz atarak hafta sonu planınızı oluşturabilirsiniz. Ankara piknik yerleri listemizde hem şehir merkezinden hem de ilçelerden en güzel yerleri derledik.

Ankara Piknik Yerleri

Ankara’da piknik yapılacak birçok yer bulunmaktadır. Yiyeceğinizi götürüp çimlerde veya banklarda yiyebileceğiniz piknik yerleri dışında ateş yakarak mangal yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Mogan, Eymir ve Ahlatlıbel gibi bölgeler şehir merkezine yakın olduğu için çok kalabalık olmaktadır. Bununla birlikte Kızılcahamam başta olmak üzere Ankara’nın ilçelerinde de mangal ve piknik yapılacak yerler bulunmaktadır. Alt kısımdaki listeden Ankara piknik yerleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Eymir Gölü

Şehir merkezine en yakın doğa yerlerinden olan Eymir Gölü, hafta sonlarında bir hayli kalabalık olmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisi içerisinde yer alan Eymir Gölü’ndeki restoranlarda köfte ekmek ve balık ekmek gibi yiyecekler yiyebilir, bisiklet kiralayabilir, yürüyüş yapabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte ücretsiz olarak girilebilen Eymir Gölü’ne yemeğinizi götürerek piknik yapabilirsiniz. Eymir Gölü etrafında ateş yakmak yasak olduğu için mangal yapamazsınız.

Detaylı bilgi için Eymir Gölü başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

eymir golu ankara
Eymir Gölü

Mogan Gölü

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alan Mogan Gölü, Eymir Gölü ile birlikte şehrin en yakın piknik alanlarından biridir. 600 bin metrekareden fazla bir alanı kaplayan Mogan, Ankara şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Mogan Gölü etrafında kafeteryalar, tenis, golf ve voleybol alanları, bisiklet yolu, banklar ve masalar bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek, bisiklet sürmek, deniz bisikletine binmek ve spor aletlerini kullanmak burada yapılan bazı aktivitelerdir. Mogan Gölü’nün belirli kısımlarında mangal yakmak için özel alanlar ve piknik masaları bulunmaktadır.

mogan golu ankara
Mogan Gölü

Mavi Göl

Mamak ilçesinde, Kayaş yakınlarında bulunan Mavi Gölü, Ankaralıların piknik için en çok tercih ettiği bir başka noktadır. 2 bin 120 dönümlük arazisiyle yeşilin mavinin tonlarını barındıran Mavi Göl içerisinde basketbol, voleybol ve futbol sahaları, spor aletleri, çocuk oyun alanları, koşu yolu, otopark, büfe ve tuvaletler bulunmaktadır. Ücretsiz bir şekilde giriş yapılabilen Mavi Göl’ün çevresinde 245 dönüm piknik alanı, piknik masaları, çardaklar ve barbeküler yer almaktadır. Hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz Mavi Göl’de rahat bir şekilde piknik ve mangal yapabilirsiniz.

mavi gol ankara
Mavi Göl

Göksu Parkı

Ankara’nın en büyük parklarından biri olan Göksu Parkı, Eryaman’da yer almaktadır. Haziran 2003’te hizmet vermeye başlayan Göksu, 500 bin metrekarelik bir alana kuruludur. Susuz Göleti üzerine kurulan Göksu Parkı’nda banklar, iskeleler, yürüyüş yolları ve piknik masaları bulunmaktadır. 2020 yılına kadar Ankaralıların mangal yakmak için sıkça tercih ettiği parkın etrafında bulunan konutların mangal dumanından rahatsız olması nedeniyle barbeküler sökülmüştür. (Kaynak: Haber Etimesgut)

goksu parki ankara
Göksu Parkı

Harikalar Diyarı

Ankara Sincan’da yer alan ve 1 milyon 320 metrekarelik kullanım alanıyla sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin de en büyük parklarından biri olan Harikalar Diyarı’nda suni göletler, yürüyüş yolları, go-kart ve kaykay pistleri, halı sahalar, model gemi ve model arabalar için alanlar, basketbol sahaları, tenis kortları, amfi tiyatro ve piknik alanları bulunmaktadır. 5 Ekim 2004 tarihinde hizmete açılan park içerisinde mangal yakmak için barbeküler ve piknik için çardaklar, çadırlar bulunmaktadır. (Kaynak: Anfa)

harikalar diyari ankara
Harikalar Diyarı

Ahlatlıbel

Son dönemlerde popülerliğini oldukça artıran Ahlatlıbel, Ankara İncek’te yer almaktadır. Yemyeşil bir alana sahip olan Ahlatlıbel Atatürk Parkı, hafta sonlarında yoğun ilgi görmektedir ve parkın girişinde arabalar birikmektedir.  25 bin metrekare çim alanı ve 180 bin metrekarelik ormanlık alanı bulunan Ahlatlıbel Atatürk Parkı, ateş yakmanın yasak olması nedeniyle mangal için uygun değildir. Dışarıdan getireceğiniz yiyeceklerle piknik alanlarını kullanmanız veya çimlerde piknik yapmanız mümkündür. Park içerisinde çocuk oyun alanları, tenis kortları, halı sahalar, basketbol sahaları, voleybol sahaları, bisiklet yolu ve kafeteryalar bulunmaktadır. Hafta sonlarında ortalama 50 bin Ankaralı tarafından ziyaret edilen parkta evcil hayvanları gezdirme alanı da bulunmaktadır. Bununla birlikte parkta en çok tercih edilen aktivitelerden biri de uçurtma uçurmadır.

ahlatlibel ankara
Ahlatlıbel

Sera Park

Ankara’nın Sincan ilçesinde bulunan ve Sincan Belediyesi tarafından hizmete açılan Sera Park, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Belören Dağı’nın eteklerine kurulan Sera Park’ta kamelyalar, barbeküler, çeşmeler, tuvaletler ve çocuk parkı bulunuyor. Sera Park, özellikle Sincanlılar tarafından yürüyüş ve piknik için tercih ediliyor.

sincan sera park
Sincan Sera Park

Yeşildere Mesire Alanı

Ankara Ayaş yolu üzerinde, 41. kilometrede yer alan Yeşildere Mesire Alanı, 2009 yılında açılmıştır. Lavabo ve mescit gibi imkanları bulunan Yeşildere’de piknik yapmak için alanlar bulunmaktadır. Mesire alanı içerisindeki marketten ihtiyaçlarınızı almanız mümkündür.

yesildere mesire alani ankara
Yeşildere Mesire Alanı

Soğuksu Milli Parkı

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın en turistik doğa alanlarından biridir. 1959 yılında milli park ilan edilen bölge, 1.187 hektarlık geniş bir alanı kaplamaktadır. Milli park içerisinde kara akbaba ve bazı kartal türleri gibi nesli tükenmekte olan hayvanların yanı sıra ayı, kurt, tilki, sansar, geyik, yaban domuzu, tavşan ve sincap gibi canlılara da rastlanmaktadır.

Bölgede yürüyüş, kampçılık, doğa araştırmaları, kuş gözlemleri ve foto safari gibi aktiviteler yapılmaktadır. Bununla birlikte Soğuksu Milli Parkı mangal ve piknik için de uygun bir yerdir. Park içerisinde piknik masası, piknik ocağı, çeşme ve çardaklar bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

soguksu milli parki ankara
Soğuksu Milli Parkı

Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Ankara’nın Kazan ilçesinde yer alan Kurtboğazı Barajı, mesire alanı olarak hafta sonlarında yoğun ilgi görmektedir. 1963-67 yılları arasında inşa edilen ve Ankara’nın suyunu karşılayan barajlardan biri olan Kurtboğazı, bol yeşillikli ve baraj gölü manzaralı bir yerdir. Ankara’da balık tutulacak yerlerin başında gelen bölgede mangal ve piknik için alanlar da bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara kurtbogazi baraji
Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Karagöl Mesire Alanı

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki Karagöl, şehir merkezine 75 kilometre uzaklıktadır. Ağaçların çevrelediği göl kenarında yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ve piknik yapmak mümkündür. 22 hektarlık küçük bir alanı kaplayan Karagöl’de piknik yapmak için masalar bulunmaktadır. Aracınızı tabiat parkının hemen dışındaki otoparka bırakıp, ücretsiz bir şekilde içeriye girebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Çubuk Karagöl Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

cubuk karagol tabiat parki
Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Işık Dağı

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki Işık Dağı, Ankara’nın en popüler trekking yerlerinden biridir. Tesis veya işletmenin bulunmadığı bölgede, kamp yapmaya ve kontrollü ateş yakmaya izin veriliyor. Diğer yerlere göre daha az bilinen, sessiz bir yer arıyorsanız Işık Dağı’nda piknik ve mangal yapabilirsiniz.

isik dagi ankara
Işık Dağı

Beypazarı Karagöl

Ankara Çubuk’taki Karagöl haricinde Beypazarı ilçesinde de Karagöl Tabiat Parkı bulunmaktadır. Ankara’nın en turistik ilçesi olan Beypazarı, tarihi ve yöresel zenginlikleriyle birlikte doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Bu doğal güzelliklerden biri de Karagöl Tabiat Parkı’dır.

Beypazarı-Kıbrısçık yolu üzerinde yer alan Karagöl, çevresi ormanlık alanla kaplı piknik yapmak için ugun bir yerdir. Beypazarı Karagöl, Ankara’da kamp yapmak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir.

beypazari karagol
Beypazarı Karagöl

Güdül Sorgun Göleti

Ankara’nın Güdül ilçesindeki Sorgun beldesinde yer alan Sorgun Tabiat Parkı, Ankara piknik yerleri listesinde yer almaktadır. Ankara’da doğa turizmi açısından öne çıkan yerlerden olan Sorgun Göleti, piknik ve kamp yapmak için uygun bir yerdir. Sorgun Göleti Tabiat Parkı içerisinde trekking de yapılmaktadır fakat daha çok piknik için tercih edilmektedir.

gudul sorgun goleti
Sorgun Göleti

Diğer Piknik Yerleri

Ankara piknik yerleri içerisinde birçok park, bahçe, göl ve doğal alan bulunmaktadır. Bu alanların büyük bir kısmına yiyeceğinizi alarak gitmeniz ve piknik yapmanız mümkündür. Fakat Ankara mangal yerleri listesi, piknik alanları kadar geniş değildir. Ateş yakmaya her yerde müsaade edilmemektedir. Ankara Tabiat Parkları yazımızdan Ankara’da doğal güzellikleri öğrenebilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir