Antalya Plajları

Türkiye’de yaz turizminin merkezi olan Antalya, birbirinden güzel plajlarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok tercih ettiği şehirdir. Antalya gezilecek yerler listesi, şehrin ünlü plajlarıyla doludur.

Antalya, hem şehir içinde hem de ilçelerde oldukça güzel plajlara sahiptir. Antalya kum plajlarının etkileyici görüntüsü ise yeşille mavinin buluştuğu güzellikler sunmaktadır.

Antalya Plajları

Bu yazıda Antalya’nın en güzel plajlarının listesini ve bu sahiller hakkında kısa bilgileri derledik. Antalya’nın Alanya ilçesindeki Kleopatra Plajı’ndan Konyaaltı, Lara, Sorgun ve Kemer beldelerindeki plajlara kadar şehrin en güzel plajlarını bu yazıda bulabilirsiniz. Bir çoğu mavi bayraklı olan bu plajlar hem temizliği hem de ince kumlu kumsal yapılarıyla ön plana çıkmaktadır.

Alanya Kleopatra Plajı

Alanya Kleopatra Plaji

Alanya’nın batı tarafında yer alan Kleopatra Plajı, sadece şehrin değil Akdeniz Bölgesi’nin en bilinen sahillerindendir. Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan adını alan bu plaj, yaklaşık 2 kilometre uzunluğa sahiptir. Bir efsaneye göre, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın burada yıkandığı söylenmektedir.

Antalya’nın mavi bayraklı plajlarından biri olan Kleopatra Plajı, masmavi ve sığ bir sahile sahiptir. İnce kumlu ve geniş bir sahile sahip olan Alanya’nın Kleopatra Plajı, özellikle Antalya’da sığ deniz arayanların tercih etmesi gereken bir yerdir.

Lara Plajı

Antalya Lara Plaji

Şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alan Lara Plajı, Antalya’ya yakınlığı nedeniyle popüler hale gelmiş plajlardan biridir. Sarı ve ince kum taneli bir plaja sahip olan Lara Sahili’nin uzunluğu 2 kilometre kadardır.

Çam ormanlarıyla etrafı çevrili olan Lara Plajı’nda geceleri bile denize girenlere rastlamak mümkündür. Mavi bayraklı halk plajına sahip olan Lara Plajı’nın çevresindeki kafe, restoran ve barlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Konyaaltı Plajı

Antalya Konyaalti Plaji

Antalya’ya yaklaşık 3 kilometre kadar uzaklıkta yer alan Konyaaltı Plajı, şehrin en ünlü sahillerindendir. Hem şehir merkezine yakın hem de güzel bir denize sahip olan Konyaaltı Plajı’nın uzunluğu 1,5 kilometredir.

Yaz aylarında bir hayli kalabalık olan Konyaaltı Plajı’nda restoran, bar, pansiyon ve otel gibi işletmeler bulunmaktadır. Konyaaltı, halk plajı olduğu için belediye tarafından düzenlenmektedir.

Kaş Kaputaş Plajı

Antalya Kas Kaputas Plaji

Antalya’nın Kaş ilçesinde yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Kaputaş Plajı, Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olarak gösterilmektedir. Kaş-Kalkan karayolu üzerindeki Kaputaş Plajı, kanyon ağzı plajıdır ve yer altı sularının buradan yüzeye çıkmasıyla turkuaz bir renge sahiptir.

Plaj hakkında detaylı bilgi almak için Kaputaş Plajı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaş Akçagerme Plajı

Antalya Kas Akcagerme Plaji

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Akçagerme Plajı, bölgenin mavi bayraklı plajlarından biridir. 200 metre uzunluğunda, küçük çakıl taşlarının oluşturduğu bu plaj, 2010 yılından beri her sene mavi bayrak alarak ne kadar temiz olduğunu göstermektedir.

Bir halk plajı olan Akçagerme, turistler tarafından çok bilinmediği için bölgenin sakin yerlerinden biri olarak kalmıştır. Sahil hakkında detaylı bilgi almak için Kaş Akçargerme Plajı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaş Patara Plajı

Antalya Kas Patara Plaji

Antalya’nın Kaş ilçesinde Patara Plajı, 18 kilometrelik uzunluğuyla Akdeniz Bölgesi’nin en uzun plajı olma özelliğine sahiptir. Fethiye, Kaş ve Kalkan gibi turizm beldelerine yakın bir konumda bulunan Patara Plajı, mavi ve yeşilin buluştuğu bir doğa güzelliğidir.

Sığ bir denize sahip olan Patara Plajı, aynı zamanda Caretta-Caretta kaplumbağalarının yumurta bıraktığı yerlerden biridir. Likya’nın idari merkezlerinden olan Patara Antik Kenti, plaja sadece bir kaç kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Patara Plajı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tekirova Kıyıları

Antalya Tekirova Kiyilari

Kayalıklar ve kumsalın portakal kokuları eşliğinde manzarası, Antalya’nın Tekirova Kıyıları’nda sizleri bekliyor. Kemer ilçesindeki Tekirova Kıyıları, hem doğa güzelliği hem de tertermiz suyu ile Antalya’nın en güzel plajlarından biri olma özelliğine sahip.

Alanya Doğu Plajı

Alanya Dogu Plaji

Alanya’nın doğusundan yer alan Alanya Doğu Plajı, Antalya-Mersin karayolu üzerinde bulunmaktadır. Keykubat Plajı ile birleşen Doğu Plajı, toplamda 14 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Alanya Doğu Plajı boyunca sahilde işletmeler bulunmaktadır.

Alanya Ulaş Plajı

Alanya Ulas Plaji

Alanya ilçe merkezine 6 kilometre mesafede yer alan Ulaş Plajı, Antalya’nın Alanya ilçesinde tatil yapanlar için denize girecek en ideal yerlerden biri. Alanya Ulaş Plajı’nın özelliklerinden biri de arabalı turistler için ayrı bölümün bulunması. Ulaş Dinlenme Parkı adındaki bu yer, arabalı turistlere özel olarka düzenlenmiştir.

Kemer Plajı

Antalya Kemer Plaji

Antalya’nın Kemer ilçesindeki Kemer Plajı, Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar uzanmaktadır. İnce kumlu bir plaj yapısında sahip olan Kemer Plajı, doğal plaj olma özelliği taşımaktadır.

Koru Plajı

Antalya Gazipasa Koru Plaji

Antalya’nın Gazipaşa ilçesindeki Koru Mahallesi’nde yer alan Koru Plajı, denize girilebilecek ilgi çekici yerlerden biridir. Bu en önemli özelliği, üç tane doğal havuzu barındırıyor olmasıdır. Kendi kendini filtre edebilen bölgenin denizi, temizlik açısında son derece iyi durumdadır. Bölgedeki doğal havuzlar ise yüzmeyi yeni öğrenenler için ideal yerlerdir.

Phaselis Plajı

Antalya Phaselis Plaji

Antalya’nın en bilinen plajlarından biri Phaselis’tir. Kemer ilçesinde yer alan Phaselis Plajı, muhteşem görüntüsü ise turistleri cezbetmektedir.

Dağ, deniz ve orman üçlüsünün buluştuğu bu bölge, aynı zamanda civardaki tarihi kalıntılarla da öne çıkmaktadır. Hem doğa hem de tarih turizmi için ideal bir bölgede denize girmek istiyorsanız, Phaselis Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Sığ bir koyun bulunduğu bölgenin plaj yapısı, ince kumludur.

Adrasan Kıyıları

Antalya Adrasan Kiyilari Plajlari

Antalya’ya 75 kilometre uzaklıktaki Adrasan (Çavuşköyü), sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Çam ağaçlarıyla çeviri bölgedeki Adrasan Plajı, 2 kilometre uzunluğundadır.

Doğal bir liman özelliği taşıyan Adrasan Kıyıları, hem kayalık hem de kumlu sahillere sahiptir.

İncekum Plajı

Antalya Incekum Plaji

Antalya şehir merkezinin 20 kilometre kadar batısında yer alan İncekum Plajı, adından da anlaşılabileceği gibi oldukça ince kumlu bir sahil yapısına sahiptir. Çam ağaçlarının gölgeliklerinde dinlenebileceğiniz ve denizin tadını çıkartabileceğiniz İncekum Plajı, aynı zamanda kampçılar için de ideal bir kamp yeridir.

Sorgun Plajı

Antalya Manavgat Sorgun Plaji

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Sorgun Plajı, tatilini Manavgat’ta geçirenlerin tercih edebileceği plajlardan biridir. Bölgenin dikkat çekici plajları arasında yer alan Sorgun Plajı, çakıl ve kumdan oluşan bir sahil yapısına sahiptir.

Karpuz Kaldıran Plajı

Antalya Karpuz Kaldiran Plaji

Lara Plajı’nın batı tarafında yer alan Karpuz Kaldıran Plajı, Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü yerde bulunmaktadır. Asker Dinlenme Kampı olarak kullanılan Karpuz Kaldıran Plajı, küçük ama oldukça temiz bir plajdır. İnce kumlu sahili ve sığ bir denizi bulunan Karpuz Kaldıran Plajı, sakin bir yerde denize girmek için ideal bir seçimdir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir