Aspendos, Antalya

Antalya’da gezilecek yerlerden biri olan Aspendos, bölgenin önemli turizm değerlerindedir. Serik ilçesi sınırları içerisinde Aspendos, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafededir. M.Ö. 10.yüzyılda Akalar tarafından kurulan Aspendos Antik Kenti, devrin zengin şehirlerinden birisi olmuştur. Kent, önemli bir ticaret yolu üzerinde yer almaktadır ve Köprüçay Irmağı’nın limana bağlandığı noktaya yakın bir konumdadır. Bu durum kentin her çağda gözde şehirler arasında olmasını sağlamıştır.

Yunan efsanesine göre, şehir Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulmuştur.

Büyük ve küçük iki tepe üzerine kurulan Aspendos Antik Kenti’ndeki en dikkat çekici yapı, Aspendos Amfi Tiyatrosu’dur. Aspendos Tiyatrosu, M.S. 2.yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Aspendos Tiyatorsu, antik tiyatrolar arasında günümüze kadar gelebilmiş en sağlam yapı olmuştur. Roma tarihinin önemli yapılarından olan Aspendos Amfi Tiyatrosu’nun mimarlığını Aspendoslu Theodorus’un oğlu Zenon yapmıştır. Tiyatro, şehrin yerli tanrıları ve imparatorluk ailesine sunulmuştur. Giriş kısmında ”Ülkenin tanrılarına ve kraliyet ailesine…” sözleri yazmaktadır.

Yıllar boyunca iyi bir şekilde korunan tiyatro sayesinde, bölgeye her yıl binlerce turist gelmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, 1930 yılında Aspendos’u ziyaret etmiştir ve hasarlı kısımlarının onarılmasını talep etmiştir. Tiyatronun oturma kapasitesi, 15 bin kişidir. Konserler ve çeşitli etkinlikler için de hala kullanılan tarihi tiyatro, muhteşem bir akustiğe sahiptir.

aspendos
Aspendos

Aspendos Ziyaret Saatleri ve Ziyaret Günleri

Aspendos, yılın 365 günü açıktır ve tatil olduğu gün bulunmamaktadır. Haftanın yedi günü ziyaret edilebilen Aspendos’da iki ayrı ziyaret saati uygulanmaktadır. Aspendos ziyaret saatleri, şu şekildedir:

Nisan-Ekim: 08:00 / 19:00 (Yaz Dönemi)
Kasım-Mart: 08:30 / 17:30 (Kış Dönemi)

Aspendos Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Aspendos giriş ücreti, 42 TL olarak belirlenmiştir. Aspendos’ya giriş için Müzekart kullanılabilmektedir. Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Aspendos Antik Tiyatrosu’nun Efsanesi & Hikayesi

Aspendos Tiyatrosu hakkında anlatılan bir efsane bulunmaktadır. Zamanında Aspendos kralının herkesin evlenmek istediği, dillere destan bir kızı vardır. Kral, talipliler konusunda çok kararsızdır. En sonunda halka açıklama yapar ve “Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” der. İki ikiz kardeş, bunu duyduktan sonra aynı kızı sevdikleri için iki büyük yapı inşa ederler. Kardeşlerden biri, kente çok uzaklardan ve karmaşık yollardan geçerek su sağlayan su kemerlerini yapar. Diğer ise dünyanın en iyi akustiğine sahip tiyatrosunu yapar. Kral, önce su kemerlerini görüp kızını bu kemerleri yapan kardeşe vermek ister. Fakat kral tiyatroyu gezdiği sırada hem görüntüden hem de akustikten oldukça etkilenir. Bunun üzerine kızını büyük bir kılıçla ikiye böler ve kardeşlere birer parça verir.

aspendos antalya
Aspendos

Aspendos’a Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Aspendos, Antalya ilinin Serik ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezinin doğusunda bulunan Aspendos, ilçeye 8 kilometre uzaklıktadır. Aspendos’a günübirlik turlar düzenlenmektedir. Aspendos, Antalya-Alanya karayolunun 44.kilometresinde bulunmaktadır. 44.kilometreden kuzeye dönen yola saparak 2 kilometre gittikten sonra Aspendos’a ulaşabilirsiniz. Aspendos, Antalya’ya 50 kilometre, Alanya’ya 94 kilometre, Side’ye ise 35 kilometre uzaklıktadır. Özellikle yaz döneminde Serik ilçe merkezinden kalkan dolmuşlarla bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Aspendos Telefon Numarası: 0 242 247 76 60

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum