Artvin Tekkale Manastırı

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Tekkale Köyünde bulunan tarihi manastır Dört Kilise olarak da adlandırılmaktadır. Mimari özellikleri ve tarihi ile Artvin’de en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir.

Tekkale Manastırı kompleks bir yapı olmakta ve Trapeza ve seminer odasıyla bu yapı topluluğunun güney doğusunda ayrı olarak inşa edilen şapelden oluşmaktadır. Manastır dört farklı yapıdan oluştuğu için tarihi kaynaklarda ve günümüzde  “Dört Kilise” olarak da anılmaktadır.

Kilise duvarlarında simetrik olarak düzenlenmiş yuvarlak kemerli dikdörtgen formlu pencereler bulunmaktadır. Ayrıca  her iki yanında Prothesis ve diakonikon düzenlenmiştir. Kilisenin Kuzey cephesi  iki kattan oluşmaktadır.  Alt kat kuzey yan nef ve prothesis, üst kat ise orta nefin bu yöndeki yüzeylerinden meydana gelmiştir. Manastır duvarları kabartma desenlere sahip olup çeşitli sebeplerden tahrip olsa da sağlam görünümlü bir yapıdır.

Artvin Tekkale Manastiri 1

Ortaçağ Dönemi manastır oluşumunu en iyi biçimde yansıtmakta olan Tekkale Manastırının 9. Yüzyılda Bagratlılar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Yeşillikler arasında güzel manzaralı Tekkale Manastrı’na ulaşımı Yusufeli ilçe merkezinden kalkan köy servisleri ile sağlayabilirsiniz. Eğer Tekkale Manastrı’na yürüme mesafesi uzaklıkta olmak isterseniz konaklama için civardaki oteller oldukça uygun fiyatlara sahiptir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir