Burdur Sagalassos Antik Kenti Hakkında Bilgi

Sagalassos Burdur’a 33 km uzaklıktadır. Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda yer alan bir antik kenttir. Antalya’ya da 100 km uzaklıkta olan antik kent dağ eteklerine denizden 1450 ile 1600 metre yükseklik arasına kurulmuştur. Kuzeyinde Anadolu, Güneyinde Akdeniz platosu yer almaktadır.

Sagalassos’un tarihi MÖ 12 bin yıllara kadar uzanmaktadır. MÖ 3 binde ilk yerleşim yeri izi fark edilmiştir.  MÖ 1600’lerde Pisidia coğrafyası içerisinde kalır. Uzun yıllar tarihin karanlıkları içinde kalan Antik Kent, Büyük İskender’in bölgeyi kendi topraklarına katmasıyla tarihteki yerini MÖ 334 yıllarında alır.

Sagalassos Pisidia’nın en savaşçı ve en cesur halkının yaşadığı yer olarak bilinir. Kanlı bir savaş sonucunda İskender tarafından ele geçirilmiştir. Büyük İskender’den sonra şansı açılan Sagalassos Pisidia döneminin en önemli ikinci kenti olarak MÖ25 yılında Roma egemenliğine girer.

Burdur Sagalassos Antik Kenti 1

Sagalassos MS 3. yüzyılın başına kadar en parlak dönemini geçirmiştir. MS 518’de ağır bir deprem geçirmiştir. Depremden sonra yapılar tekrar yenilense de MS 7. Yüzyılda ağır bir deprem daha geçirmiştir. Yeni bir deprem hem kenti yok etmiş, hem de su kaynakları kapanmıştır. Bunun üzerine kent birde Arap akınıyla karşılaşır. Susuzluk ve ardından gelen bulaşıcı hastalıklarla kent terk edilir. Hemen yamacına kurulan Akdağ’dan inen kütlelerle kent örtülür ve doğa tarafından korumaya alınır.
1706 yılında Fransız gezgin Pau Lucas tarafından bu kayıp şehir uyanır. 1884-1886 yılları arasında Poloyalı Kont K. Lanckoronski yönetiminde ilk kapsamlı çalışmasını yapar. Epigrafik ve mimari çalışmalar yapılır ve şehrin haritası çıkarılır. İlk etapta Türkiye’nin batı kıyısında başlayan kazılar nedeni ile ilgi buraya kayar. Sagalassos 1980’li yıllara kadar tekrar sessizliğe gömülür.

1990 yılında K. Leuve Üniversitesi desteği ile kazılar tekrar başlar. 26 yıldır Belçika Leuven Ünivsitesi tarafından kazılar devam etmektedir. Antik kentten çıkarılan bu eserler Burdur Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünde sergilenmektedir.

Sagalassos Antik Kenti’nin Önemli Eserleri

– Aşağı agorada yer alan Ares, Herakles, Hermes, Zes, Athena ve Poeidon büstleri.
– Marcus Aurelius Heykeli
– Adrian Heykeli
– Tiberius Dönemi Kapısı.
– Yukarı şehir. MÖ 100’lü yıllarda inşa edilen kent meclisi.
– Dorik Çeşme
– Neon Kütüphanesi
– Antioninler Çeşmesi

Sagalassos Antik Kentine Giriş Saatleri ve Ücretleri

Sabah 7.30 ve akşam 18.00 arasıdır. Yazın bu saat 19.00 ‘a kadar uzatılmıştır. Alanın ziyaret saatleri arkeologlarla aynı saatlerdedir. Ziyaretçilerden giriş ücreti olarak alınan miktar, 10 TL’dir.

Burdur Sagalassos Antik Kenti 3

Sagalassos Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ağlasun minibüs kooperatifi otobüsleri Isparta’dan günde 15 ve Burdur’dan günde 10 defa düzenli olarak çalışmaktadır. Isparta’dan 7.30 – 23.15 saatleri arasında, Ağlasun’dan 6.30-21.30 saatleri arasında minibüs bulabilirsiniz. Aynı zamanda Antalya otogarından da 3 sefer çıkarmaktadır. 11.00 – 15.30 ve 17.45 saatlerinde minibüs bulabilirsiniz. Minibüs seferleri için 0248 731 20 20 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir