Burdur Kibyra Antik Kenti Hakkında Bilgi

Kibyra Antik Kenti Burdur iline 110 km uzaktaki Göl hisar ilçesinin batısında, Akdağın eteklerinde, Gölhisar ovasının üzerindeki Likya Antik Kentti. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama olarak 1100-1300 metre arasında değişmektedir. Gölhisar köyü ve ovası baştanbaşa geçen İndus çayının yanı sıra Deliyaraz ve Büğrüdelik yaylalarından gelen su kaynaklarına sahiptir.

Yaklaşık olarak 405 hektarlık alana yayılmış olan Kibyra Antik Kenti siyasi ve ekonomik gücünü Hellentik dönemden başlayarak, Roma imparatorluk dönemiyle de doruk noktalarına ulaştırıştır. Bu bölge antik kaynaklara göre Kral Dareios’a,  Liydia, Lasonia ve Htenneio birlikte beş yüz talant vergi vermekle yükümlü olan Saraplığı’na bağlıydı. İ.Ö 189 ‘ da Romanın Magnesia zaferi sonrasında Galatla’a çıktığı ceza seferi, bir tür haraç seferine dönüşüp, C Hevius komutanlığındaki 400 piyade ve 300 süvari birliği Kibyra tyranının boyun eğip eğmeyeceğini anlamak için bölgeye yolladıklarından bahsedilir. Romalıların Kiyra tyranından 500 talent istediklerini ve Kibyra tyranın Moagetas kontrolündeki Sylleum ve lmme kentlerinin kötü durumda olmaları nedeni ile 25 talent verebilecekleri söylenir. Pazarlılar ve baskılar sonucu Kibyra 100 talent ve 10.000 medimni buğday vermeye mecbur kalır.

Asia eyaletinin önemli bir parçası olan kent İ.S 23 ‘ de geçirdiği depremle önemli ölçüde hasar görmüştür. İmparator Tiberius’un yardımı ile tekrar ayağa kalkmıştır. Kent teşekkürlerini belirtmek için ismini “Caiseia Cbyra” olarak değiştirmiştir.

M.Ö 43 yılında kentin, Likya eyaletinin bir parçası olduğu söylenmektedir. Kibyra’lıların Pisidya, Solym, Helen ve Lidya dillerini kullandıkları, kakmacılık ve deri işlerinde usta oldukları, arkeolojik araştırmalar sonucunda seramik ve dericilik üretiminde de önemli merkezlere sahip oldukları anlaşılmıştır.

Burdur Kibyra Antik Kenti 1

Kibyra Antik Kenti Önemli Yapıtları ve Buluntuları

Kibyra Anti Kent Tiyatrosu
Kibyra Anti Kent Agor Yol Sütunları
Kibyra Anti Kent Stadion
Kibyra Anti Kent Meclis
Kibyra Anti Kent Kabartmalar
Kibyra Anti Kent 800 Yıllık Hamam
Kibyra Anti Kent 800 Yıllık Havuz Çeşme Yapısı
Kibyra Anti Kent 550 Yıllık Restoranı

M.Ö.300’li yıllarda göçmenler tarafından şimdi bulunduğu bölgeye kurulduğu düşünülen Kibyra Antik Kenti, dünyanın en önemli antik kentlerinden birisidir. Güçlü bir devlet geleneğine ve kadim bir kültürün izlerini taşımaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir.

Burdur Kibyra Antik Kenti 2

Kibyra Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ankara tarafından Afyon-Burdur kara yolundan, Antalya üzerinden Çavdır-Denizyolu güzergâhını takip ederek Gölhisar’a gelebilirsiniz.

İzmir Aydın Denizli güzergâhından ise Acıpayam-Gölhisar hattını takip ederek ulaşabilirsiniz. Burdur üzerinden minibüs kullanmak isterseniz. Burdur’dan 06.45-19.30 saatleri arasında Gölhisar’a gidebilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir