Bakras Kalesi, Hatay

Hatay’da gezilecek yerlerden birisi de Belen ilçesine bağlı olan Ötençay yada Bakras adıyla bilinen ilçenin en kalabalık köyündeki Bakras Kalesi‘dir.

Bakras Kalesi Tarihçesi

Bakras Kalesi‘nin tarihi ilkçağlara dayanmakla beraber kale tarihi hakkında çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlerden bir tanesi de Ammuri Kralı olan Dakianus’un yaz mevsiminde İskenderun-Arsuz arasında bulunan Gülcihan seferinden sonra Suriye’ye dönerken sarp geçitlerde karısı Bağrez’in atından düşüp ölmesiyle ilgilidir. Kralın çok sevdiği karısı bu noktada öldüğü için buraya Bakras Kalesi‘ni yaptırdığı rivayet edilmektedir.

Bakras Kalesi’ni 26 Eylül 1183 tarihinde Salahaddin Eyyübi tarafından Haçlılar’dan alınmıştır. Salahaddin Eyyübi’nin kumandanı olan Alemüddin Süleyman bin Candar’ın 1191 senesinde kaleyi yıktırmasından bir süre sonra, Ermeniler bölgeyi ele geçirerek aynı noktaya kaleyi yeniden inşa etmişlerdir. Osmanlı Devleti ve Memluklular arasında Bakras Kalesi için çekişmeler yaşanmıştır. En sonunda Yavuz Sultan Selim tarafından 1516 senesinde kesin olarak ele geçirilmiştir. Fakat bu tarihten sonra sınır bölgelerinde uzak bir iç kale haline gelen Bakras, siyasi önemini yitirmiştir.

Sarp bir tepenin üzerine inşa edilen Bakras Kalesi’nin her iki yanında da derin vadiler bulunmaktadır. Bakras (Ötençay) Köyü’nün hemen yanında bulunan kaleye, köyün güney kısmından stabilize bir yol aracılığı ile çıkılmaktadır. Bu yol, kalenin doğu kısmında bulunan giriş kapısına patika bir yol ile uzanmaktadır. Başka taraflardan girişi bulunmayan Bakras Kalesi, günümüzde oldukça harap bir haldedir. Belirsiz bir vaziyet alan kalenin kemerli ve geniş bir kapısının olduğu rivayet edilmektedir.

Hatay’da gezilecek yerler ile ilgili bir önceki yazımızı Hıdırbey Musa Ağacı başlıklı konudan okuyabilirsiniz.

Bakras Kalesi Hatay

Bakras Kalesi’ne Nasıl Gidilir ? Bakras Kalesi Nerede ? Ulaşım

Bakras Kalesi, Hatay’ın Belen ilçesine bağlı Ötençay Köyü’nde bulunmaktadır. Bakras Kalesi’ne gitmek için Antakya-İskenderun karayolunun 25.kilometresinden batıya ayrılan yol kullanılmalı ve yaklaşık 7-8 kilometre kadar gidilmelidir. Köyün hemen arka kısmında kalan Bakras Kalesi’ne ulaşım, bu şekildedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir