Barış Manço Evi Müzesi, İstanbul

İstanbul’da gezilecek önemli yerlerden bir tanesi de Kadıköy Moda’da bulunan Barış Manço Evi Müzesi’dir.

Barış Manço’nun söylediği ”Bir insandan en son ne zaman bahsedilmekten vageçilirse, o insan o zaman ölmüştür.” Sözü, bu müzenin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Barış Manço’nun hayali, ünlü müzisyenin hep hatırlanmasıydı. Günümüzde müze olarak kullanılan bu bina, 1 Şubat 1999 tarihinde ünlü sanatçının hayata gözlerini yumduğu yerdir. Sanatçının müze vasiyetinin gerçekleştirilmesi için Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün çabaları sonucunda 81300 Moda adresindeki köşk, 9 Haziran 2010 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır.

Barış Manço dönemini bilenler, Kadıköy Moda’da bulunan bu eve aşinadır. Türk televizyon tarihinin en başarılı programlarından biri olan ”Adam Olacak Çocuk” isimli programı sunan Barış Manço, programını ”Mektup adresimiz 81300 Barış Manço Moda” sözleriyle bitirirdi. 1984 senesinde bu köşkü satın alan ve restore ettiren Barış Manço, burada pek çok şarkısını yazmış ve ömrünün büyük bir kısmını bu konakta geçirmiştir.

Barış Manço Müze Evi

Barış Manço Evi Müzesi içerisinde Barış Manço şarkıları eşliğinde keyifli bir gezintiye çıkıyorsunuz. Müzenin bahçe kapısından girdikten hemen sonra ”Adam Olacak Çocuk Heykelleri” ve ”Arkadaşım Eşek” ile karşılaşıyorsunuz. 19.yüzyıldan kalma bir köşk olan Barış Manço Evi’ne girdikten sonra ziyaretçileri ilk olarak Venüs Heykeli karşılıyor. Evin giriş katında salon, yemek odası ve kıyafet odası yer alıyor. Salon kısmında Barış Manço’nun Avusturya’dan almış olduğu piyano ile birlikte dolaştığı ülkelerden aldığı en sevdiği eşyalar bulunuyor. Kıyafet odasında ise ünlü sanatçının birbirinden ilginç kostümleri sergileniyor. Ayrıca Manço’nun saçlarından kesilen bir tutam saç da bu kısımda bulunuyor.

Barış Manço Evi Müzesi’nin birinci katında yatak odası ve misafir odası yer alıyor. Odaların duvarlarında ise sanatçıya ait kıyafetler sergileniyor. Antika eşyalar, Barış Manço’nun yüzükleri, kemerleri gibi pek çok eşya bu katta bulunuyor. Evin ikinci katı ise kullanıldığı zamanlarda tamamen çocuklara ayrılmıştı. Bu kısımda o dönemin çocuklarının hafızaların yer edinen ”Adam Olacak Çocuk” programı yayınlanıyor.

Müzenin giriş katının altında bir kat daha bulunuyor. Bu bölüm, Şövalye Odası ve Yönetim Odası olarak düzenlenmiştir. Bu katta Barış Manço’yu anlatan geniş bir arşiv yer almaktadır. Bu odalar haricinde Yazlık Bahçe ve Kışlık Bahçe olarak hem kapalı hem de açık alanda hizmet veren bir kafeterya mevcuttur.

Kadıköy Barış Manço Evi Müzesi

Barış Manço Evi Müzesi Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Barış Manço Müzesi, pazartesi günleri ve resmi tatillerde kapalıdır. Müze giriş günleri; salı,çarşamba,perşembe,cuma,cumartesi ve pazardır. Müze ziyaret saati ise 09:00’da başlamakta ve 17:00’de bitmektedir.

Barış Manço Evi Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Barış Manço Müzesi’ne giriş için Müze Kart geçerli değildir. Müzeye giriş için tam bilet fiyatları 10 TL, öğrenci bilet fiyatları ise 6 TL’dir.

Barış Manço Evi Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Barış Manço Evi Müzesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Moda’da yer almaktadır. Yusuf Kamil Paşa Sokak, numara 5’te yer alan müze, İstanbul Kadıköy Rıhtımı’na yürüme mesafesindedir.

Barış Manço Evi Müzesi Telefon Numarası: 0 216 337 94 13

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir