Silivri Gezilecek Yerler

İstanbul’a 67 kilometre uzaklıkta yer alan bir sahil kenti olan Silivri, özellikle yaz döneminde gezilecek yerler listesi ile ön plana çıkmaktadır. Silivri’nin 45 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi üzerinde parklar, doğal alanlar ve plajlar bulunuyor. Silivri, İstanbul gezilecek yerler listesinde son dönemde adından söz ettirmektedir.

Silivri Gezilecek Yerler

İstanbul’da denize girilecek yerlerden biri olan Silivri, bu özelliği ile yaz döneminde çok sayıda turist ağırlamaktadır. Silivri gezilecek yerler listesi sadece sahiliyle değil tarihi yerleriyle ön plana çıkmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan bölgede çok sayıda tarihi eser ve doğal güzellik bulunmaktadır.

istanbul silivri gezilecek yerler
Silivri Gezilecek Yerler

Silivri Tarihi Yerleri

Antik dönemde Selymbria ve Selybria olarak anılan Silivri, ticaret yolları üzerinde bulunan doğal bir limana sahip olduğu için önemli bir konumda olmuştur. Bölge tarih boyunca Traklar, Megaralılar, Persler, Spartalılar, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Hunlar ve Osmanlılar tarafından kontrol edilmiştir.

Tarihi Prehistorik döneme kadar uzanan Silivri’nin ilk inşasında Traklar önemli rol oynamıştır. Bizanslılar döneminde önemini artıran şehir, Ostrogotlar tarafından sık sık istilaya uğramıştır. Bu istilalar, bölgeyi tahrip ederek büyük zarar vermiştir. Bu istilaları önlemek amacıyla bölgeye Anastasius adı verilen bir sur yapılmıştır. 1327-1341 yılları arasında Osmanlılar tarafından bölgeye saldırılar gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra ise bölge Osmanlıların kontrolüne girmiştir.

Mimar Sinan Köprüsü

Eski İstanbul-Edirne yolunda köprü, 1568 yılında inşa edilmiştir. Sülüklü Dere olarak da bilinen Silivri Çayı’nın üzerindeki Mimar Sinan Köprüsü, tarihi yapısına zarar gelmemesi için araç trafiğine kapatılmıştır. Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan köprü, günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçmiştir.

mimar sinan koprusu silivri
Mimar Sinan Köprüsü

Silivri Kalesi

Selymbria Kalesi olarak da adlandırılan yapı, Silivri’deki Bizans döneminden kalma eserlerdendir. Kale, Osmanlı döneminde çeşitli tadilatlardan geçmiştir. Bizans döneminin mimari özelliklerini taşıyan kale, Silivri’de gezilecek yerlerden bir tanesidir.

silivri kalesi
Silivri Kalesi

Silivri Doğal Güzellikleri

İstanbul’da denize girilecek yerlerden biri olan Silivri, doğal güzellikler yönünden ilk olarak deniziyle ön plana çıkmaktadır.

Silivri Sahili

Üç bölümden oluşan Silivri Sahili’nin ilk kısmında çay bahçeleri, balık lokantaları, öğretmenevi ve barlar yer alıyor. Burada yer alan iskelede yemek yiyip bir şeyler içebilir, sandal kiralayarak gezintiye veya balığa çıkabilirsiniz. İkinci kısım, özellikle yaz döneminde hareketli olmaktadır. Burada dönemsel olarak kurulan lunapark ve sergiler yer almaktadır. Son kısımda ise yeşil alanlar ve çay bahçeleri bulunmaktadır.

silivri sahili
Silivri Sahili

Selimpaşa Sahili

Silivri Selimpaşa Sahili, belediyenin yaptığı çalışmalar ile çehresi değişen yerlerden biridir. Yapılan düzenlemeler sonrası yeni açılan işletmeler, bölgenin yaz döneminde bir hayli ilgi görmektedir. Duruman Sahili gibi Silivri’de denize girilebilecek yerlerden biri olan Selimpaşa Sahili’nde piknik yapmak da mümkündür.

silivri selimpasa sahili
Silivri Selimpaşa Sahili

At Çiftlikleri

Silivri’de yapılabilecek aktivitelerden bir tanesi de at binmektir. Çok sayıda tarla ve araziye sahip olan ilçede at çiftlikleri, mangal ve kahvaltı mekanları bulunmaktadır. At çiftliklerinde sadece at binme değil organik ürünler eşliğinde yeme-içme de yapılabilmektedir.

Silivri’deki at çiftlikleri arasında en meşhur olanı, Mustang Range Binicilik Kulübü’dür. Burada at binebilir veya binicilik eğitimi alabilirsiniz. Bölgede yer alan diğer at çiftlikleri ise Kılıçpaşa At Çiftliği, Gürman At Çiftliği ve Erkanlı At Çiftliği’dir. Bu çiftliklerin büyük kısmı Ortaköy ve Kavaklı beldelerinde toplanmıştır.

silivri mustang at ciftligi
Silivri At Çiftlikleri

Klassis Golf Club

Silivri’de golf severler için de aktivite imkanı bulunmaktadır. Klassis Golf & Country Club, 1700 dönümlük alanıyla Türkiye’nin ilk PGA sertifikalı, uluslararası standartlardaki 18 çukurlu golf sahasıyla hizmet vermektedir.

silivri klassis golf club
Klassis Golf Club

Masal Köy

2015 yılında hizmet vermeye başlayan Masal Köy, Silivri’de bir başka öne çıkan mekandır. Yağız Gökmen tarafından açılan mekanda kahvaltı, mantı, köfte ve gözleme gibi yiyecekler satılmaktadır. Fakat mekanın asıl öne çıkan özelliği; yemyeşil bir alana kurulan hayvanat bahçesi, botanik parkı, oyun alanları ve etkinlik alanlarıdır.

Masalköy, Silivri’de Kınalı mevkiindeki Halil Albayrak Caddesi üzerindedir.

silivri masal koy
Masal Köy

Kale Park

Silivri Kale Park Sosyal Tesisleri içerisinde yer alan Kale Park Restaurant, bölgenin ilgi çeken mekanlarından biridir. 2016 yılında yenilenen Kale Park, Silivri’nin en yüksek noktasından eşsiz bir panoramik manzara sunmaktadır. Türk mutfağından lezzetlerin sunulduğu Kale Park’ta canlı müzik de gerçekleştirilmektedir.

Kale Park, aynı zamanda Silivri’deki kır düğünlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

silivri kale park restaurant
Kale Park

Silivri Dalgakıran

Silivri Sahili’nde bulunan dalgakıran, sunduğu Marmara Denizi manzarası dışında balık tutmak isteyenlerin de sıkça uğradığı yerlerin başında gelmektedir. Silivri’de balık tutulacak yerler denildiğinde merkeze en yakın yer olarak akla gelen dalgakıranda istavrit başta olmak üzere birçok balık türünü olta balıkçılığı ile avlamanız mümkündür.

silivri iskele dalgakiran
Silivri İskele Dalgakıran

Ay Çiçeği Tarlaları

Sarı, yeşil ve mavi renklerin buluştuğu Silivri ay çiçeği tarlaları, bölgenin ilgi çekici özelliklerindendir. Silivri ve Çorlu sınırlarında bolca bulunan tarlalar, turistlerin fotoğraf çekmek için uğradıkları yerler arasındadır. Turist fotoğraflarının yanı sıra İstanbul’dan gelen gelin ve damat adayları, Silivri dış çekim düğün fotoğrafları için bu tarlaları tercih etmektedir.

silivri ay cicegi tarlalari
Silivri Ay Çiçeği Tarlaları

Silivri Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Tekirdağ’a komşu iki ilçesinden biri olan Silivri, D-100 kara yolu üzerindedir. İstanbul’un farklı semtlerinden Silivri’ye otobüs seferlerin düzenlenmektedir. Bu seferlerin sayısı, yaz döneminde artmaktadır.

Özel araç ile Silivri’ye gitmek için TEM otoyolu veya Kumburgaz sahil yolu kullanılmaktadır.

Yazı içeriği, Tatil Ana sitesi tarafından hazırlanmıştır. Link kullanarak kaynak göstermeden kullanılması yasaktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir