Bilecik Dursun Fakih Türbesi Hakkında Bilgi

Dursun Fakih Türbesi, Bilecik’te gezilecek yerlerden bir tanesidir. Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı olan Dursun Fakih’in mezarı, günümüzde Bilecik’in Söğüt ilçesi sınırları içerisindedir.

Ufak ve dik bir tepenin üzerine inşa edilen Dursun Fakih Türbesi çevresinde tam tur dönüşlerle uzanan yoldan çıkılıyor. Bu yolda ve türbenin etrafında banklar ve sık ağaçlar bulunuyor.

Türbenin bulunduğu tepeye çıktığınız zaman, sizi muhteşem bir ova manzarası bekliyor. Ovaya hakim bir yere inşa edilen türbe, buraya gelenleri oldukça etkiliyor. Tek kubbeli bir yapı olan türbenin içerisinde, Dursun Fakıh’ın mezarı yer alıyor. Ölüm tarihi tam olarak bilinmeyen Fakıh’ın, 14.yüzyılın ilk yarısında öldüğü düşünülüyor. Türbenin bulunduğu tepe, Bilecik Söğütözü Konik Tepe olarak adlandırılıyor.

Bilecik’te gezilecek yerlerle ilgili daha önce yazdığım Şeyh Edebali Türbesi başlıklı yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Bilecik Dursun Fakih Türbesi
Bilecik Dursun Fakih Türbesi

Dursun Fakih Kimdir?

Türbesini kısaca tanıttığım Dursun Fakih’in hayatı hakkında kısa bilgiler vereyim sizlere. Doğduğu ve öldüğü tarihler hakkında kesin bilgi bulunmayan Dursun Fakih, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Bey’in divanında yer alan ilim sahibi bilginlerden birisidir.

Karacaşehir’in fethinden sonraki Cuma namazında Osman Bey adına ilk hutbeyi okuyan kişi olarak bilinmektedir. Bu olay; Aşıkpaşaoğlu, Oruç Bey ve Evliya Çelebi tarafından da doğrulanmıştır. Çeşitli savaşlara katılmış ve gazilere vaaz vererek nasihatlarda bulunmuş olan Dursun Fakih, Şeyh Edebali’nin öğrencisi, damadı ve Osman Gazi’nin de bacanağıdır.

Kendisinin gazavât-nâme tarzında yazmış olduğu 3 adet manzum eserinin nüshaları, günümüze kadar ulaşmıştır. Bu eserler; “Gazâvat-ı Resûlullâh” ya da “Kıssa’-i Mukaffâ”, “Cumhûr-nâme” ve “Muhammed Hanefî Cengi”dir. Eski Anadolu Türkçesiyle ve yalın bir şekilde yazılan eserler, edebi bir metin olmanın yanı sıra dil araştırmalarına ışık tutan eserlerdendir. Ayrıca bu kaynaklardan tarihsel bilgiler de edinilmiştir.

bilecik dursun fakih turbesi
Bilecik Dursun Fakih Türbesi

Dursun Fakih Türbesi Nerede? Ulaşım

Bursa İznik’ten Bilecik yönüne doğru gidilirken karşınıza çıkan Ertuğrul Gazi Türbesi tabelasından sola dönüyorsunuz. Bilecik’in Söğüt ilçesine giden bu yolun 13. kilometresinde Küre Köyü’nde bulunan Dursun Fakih Türbesi’nin tabelasını görüyorsunuz ve bu yolu takip ederek türbeye ulaşıyorsunuz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum