Bursa Osman Gazi Türbesi Hakkında Bilgi Ulaşım

Osman Gazinin oğlu Orhan Bey tarafından Şapel mescide çevrilmiştir ve buraya adını aldığı Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi defnedilmiştir. Osman Gazi’nin Bursa kuşatmasının devam ettiği sıralarda, oğlu Orhan Bey’e ‘Öldüğüm vakit beni bu kubbesinin altına koyasın.’ sözleri ile vasiyet ettiği bilinmektedir.

Osman Gazi Türbesi, Saint Elias (Elia – İlyas) Manastırı’nın bir bölümüne aittir. Şapelin şekli Roma İmparatorlukları devrinden itibaren uygulanmaya başlanan örnekler ile benzerlik taşımaktadır. Bu Şapelin Narteks kısmında gömülü olan mezarlar, günümüzde açıkta kalmıştır. 1855 yılında bu türbe yıkılmış ve 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından eski planına sadık kalınarak yeniden yapılmıştır.

Osman Gazi Türbesi Mimari Yapısı

Kubbe ile örtülü olan bu türbe, sekizgen plana sahiptir. Türbenin içerisine kuzeyde yer alan ahşap antreden geçilerek girilir. Türbenin ortasında yer alan sedef kakmalı muhteşem ahşap sanduka, Osman Gaziye aittir. Bu sandukanın etrafında oğlu Alaaddin Beye, Hüdavendigar oğlu Savcı Beye, Aspurça Hatun’un oğlu İbrahim Beye ve ismi bilinmeyen kişilere ait 12 sanduka bulunmaktadır. Halk arasında, Konya Sultanı Alaaddin tarafından Osman Gaziye gönderilen çok büyük bir davul ve tespih türbede sergilendiğinden dolayı, buraya Davullu (Davud) manastırı da denilmektedir. Bu eşyalar bir yangın sırasında kül olmuştur. Pencerelerine kumaş perdeler takılan bu türbe, konak salonları şeklinde bezenmiştir. Pencerelerin parmaklıkları ise dökme demirdendir. Fransız mimari stilini andıran bu kısımda ufak bir mihrap bulunmaktadır.

Bursa Osman Gazi Turbesi 1

Osman Gazi Türbesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Osman Gazi Türbesi, Bursa Tophane semtinde yer almaktadır. Park girişinin solunda ve Şehitlik Anıtının yanında bulunmaktadır.

Bursa’da ulaşım oldukça gelişmiştir. Hem özel halk otobüsleri hem de belediye otobüsleri çalışmaktadır. Bunların yanı sıra tramvay da kullanılmaktadır. Turistler için 24 saat geçerli 14 TL’lik kartı ya da 2 gün geçerli olan 28 TL’lik turist kartı alarak, rahatça Bursa’yı dolaşabilirsiniz. Ayrıca Bursa’da Helitaksi ve deniz uçağı gibi farklı ulaşım araçları da yer almaktadır.

Osman Gazi Türbesi’ne gitmek için yanında yer alan Şahadet Cami’ye ulaşabilirsiniz. Bu camiye giden hatlar ; 1 – A, 5 – A, 21 – C, 35 – B, 15, 20, E – 2, 48 – A, 26 – A, B – 25, G – 1, 27 – A, 15 – D, 15 – H, 29 – A, 20 – A, 16 – A, 19 – E, 3 – C, B – 38, 26 – B, 9 – P / A, 22 – S, 24 – B, 19 – A, 24 – D, E – 12’dir.

Bursa Osman Gazi Turbesi 2

Ya da ayrıntılı bilgilerini de vereceğimiz ve türbenin karşısında yer alan Tophane İlköğretim Okulu’na giderek de ulaşabilirsiniz.

Otogardan türbeye ulaşmak için, terminal peron 1 durağına gidiniz. Buradan otobüs (38 – 1) ile Timurpaşa durağında indiğinizde, yol üzerinde türbeyi göreceksiniz. Yaklaşık 4 dk yürümelisiniz. Seyahat ücretiniz 2.25 TL’dir.

İkinci alternatif olarak otogardan türbeye ulaşmak için, İkea durağına gidiniz. Buradan otobüs (17 / D – 1) ile Timurpaşa 2 durağında indiğinizde, yol üzerinde türbeyi göreceksiniz. Yürüme mesafesi yaklaşık 2 dakikadır. Seyahat ücretiniz 2.25 TL’dir.

Üçüncü alternatif olarak otogardan türbeye ulaşmak için, terminal peron 7 durağına gidiniz. Buradan otobüs (96 – 1) ile tophane durağında indiğinizde türbeye gelmiş olacaksınız. Seyahat ücretiniz 2.25 TL’dir.

Kent Meydanından türbeye ulaşmanız için de farklı alternatifler bulunmaktadır.

Kent meydanından türbeye ulaşmak için, kent meydanı durağına gidiniz. Buradan otobüs (17 / A – 1)  ile Timurpaşa 2 durağında indiğinizde yol üzerinde türbeyi göreceksiniz. Yürüme mesafesi yaklaşık 2 dakikadır. Seyahat ücretiniz 2.25 TL’dir.

İkinci alternatif olarak Kent meydanından türbeye ulaşmak için, kent meydanı durağına gidiniz. Buradan otobüs (19 / İ – 1) ile Timurpaşa 2 durağında indiğinizde yol üzerinde türbeyi göreceksiniz. Yürüme mesafesi yaklaşık 2 dakikadır. Seyahat ücretiniz 1.90 TL’dir.

Üçüncü alternatif olarak Kent Meydanından türbeye gitmek için, kent meydanı durağına gidiniz. Buradan otobüs (38 – 1) ile Timurpaşa durağında indiğinizde yol üzerinde türbeyi göreceksiniz. Yaklaşık 4 dk yürümelisiniz. Seyahat ücretiniz 2.25 TL’dir.

Dördüncü alternatif olarak Kent meydanından türbeye gitmek için, kent meydanı durağına gidiniz. Buradan otobüs (5 / A – 1) ile Tophane durağında indiğinizde türbeye gelmiş olacaksınız. Seyahat ücretiniz 2.25 TL’dir.

Beşinci alternatif olarak Kent meydanından türbeye gitmek için, Ulusoy – Kent meydanı durağına gidiniz. Buradan otobüs (19 / E – 1) ile tophane durağında indiğinizde türbeye gelmiş olacaksınız. Seyahat ücretiniz 2.25 TL’dir.

Yolculuklarınızda yürüme hızınıza da bağlı olarak ortalama 15 – 20 dk içinde türbeye ulaşacaksınız. Direkt Tophane durağına ulaşarak yaptığınız yolculuklar ise tahmini olarak 10 dk sürecektir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir