Bolu Göynük Gezilecek Yerler

Bolu’nun Göynük ilçesi 1951 ve 1967 depremlerinde aldığı tahribat nedeni ile evlerinin büyük bölümünü kaybetmiş olmasına rağmen Osmanlı kasabası havasını kaybetmemiştir.

Göynük halkının ekonomik faaliyetleri tarım, hayvancılık ve ormancılık üzerine yoğunlaşmış eskiden yaygın olan ipek böcekçiliği ise günümüzde önemini yitirmiştir. Göynük sokaklarında gezerken pek çok meyve ağacı ve sebze bahçeleri karşınıza çıkacaktır. Ayrıca ilçede tavukçuluk da ileri düzeyde yapılmaktadır. İlçe yolu üzerinde pek çok tavuk fabrikası bulunmaktadır.

Tarihte Göynük ilçesine ilk yerleşimler Frigler zamanında yapılmış ve Lidyalılardan Roma İmparatorluğuna hatta Britanya Krallığına kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Türkler 1071 yılından itibaren Göynük bölgesinde görülmeye başlarlar. 1323 yılında Göynük Osman Gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılmış ve 1923 yılında Bolu’nun ilçesi olarak tarihe geçmiştir.

Akşemsettin Anma Günü

Bolu Goynuk Aksemsettin Anma Gunu

1389 yılında Şam’da dünyaya gelen alim ve bilim insanı olan Akşemsettin tarihte mikroorganizmalardan bahseden ilk bilim insanıdır.

Akşemsettin İstanbul’un manevi fatihi olarak bilinmektedir. Çünkü fetih için Fatih Sultan Mehmet’i teşvik etmiştir.

İstanbul’un fethi tarihi 29 Mayıs gününe denk gelmekte ve Akşemsettin Anma Günü 1988 yılından bu güne Mayıs ayının son Pazar günü kutlanmakta ve iki gün boyunca devam etmektedir. Akşemsettin’i anmak ve anısını yaşatmak adına düzenlenen şenlikte mehter takımı gösterisi ve çeşitli etkinlikler düzenlenmekte şehir içi ve şehir dışından pek çok ziyaretçi katılmaktadır.

Akşemsettin Türbesi

Bolu Goynuk Aksemseddin Turbesi

Fatih Sultan Mehmet hocası Akşemsettin 1459’da ölünce 1464 yılında türbeyi yaptırmıştır. Türbe iyi bir el işçiliğine sahip altıgen bir plan ile inşa edilmiştir. Özellikle de sanduka ceviz ağaç üzerine kabartmalı yazı ve desenlere sahiptir. Türbenin bulunduğu bölgeye ‘Akşemsettin Diyarı’ denmektedir. Göynük’e yolunuz düştüğünde ziyaretinizi türbeyi görmeden tamamlamamanızı tavsiye ederiz.

Türbe hakkında detaylı bilgi almak için Göynük Akşemsettin Türbesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gazi Süleyman Paşa Camisi

Bolu Goynuk Gazi Suleyman Pasa Camii

Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa’nın isteği ile 1331 yılında yapımına başlanmış 4 yıl sonra 1335 yılında tamamlanmıştır.

Caminin en büyük özelliği ilk Osmanlı eserlerinden günümüze kadar sağlam gelebilen nadir eserlerden biri olmasıdır.

Gazi Süleyman Paşa Hamamı

Bolu Goynuk Gazi Suleyman Pasa Hamami

Efsaneye göre Gazi Süleyman Paşa Camisi’nin yapımı sırasında inşaata taş getiren bir işçi getirdiği taşı bırakmadan geri götürür Süleyman Paşa bunun nedenini işçiye sorar ve işçi ona böyle mübarek bir iş için fazla kirli olduğunu bu yüzden taşı bırakmak istemediğini söyler. Süleyman Paşa bunun üzerine caminin yanına bir hamam yapılmasını emrini verir.

Gazi Süleyman Paşa Hamamı bu sebepten ortaya çıkmış ve bölgenin en güzel ve en görkemli hamamı olmuştur. Tarihi kayıtlara göre Evliya Çelebi bu hamamı görünce ne Ankara ne İstanbul’da bu kadar güzel hamam görmediğini söylemiştir.

Zafer Kulesi

Bolu Goynuk Zafer Kulesi

Göynük ilçesinin simgesi olan kule bölgenin tamamına hakim bir tepe üzerine Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamlarından Hurşit Bey tarafından 1922 yılında yapılmıştır.

Bıçakçı Ömer Dede Türbesi (Ömer Sıkkın Türbesi)

Bolu Goynuk Bicakci Omer Dede Turbesi

Akşemsettin ile aynı dönemde yaşamış Hacı Bayram Veli’nin mürididir.  Yöre halkı ona ‘Bıçakçı Dede‘ demektedir.

Göynük Tarihi Evleri

Bolu Goynuk Tarihi Evleri

Günümüzde restore edilerek konaklama için kullanılan tarihi evler bulundukları sokakta eski Osmanlı havasını ziyaretçilerine hissettirmekte ve yıllar önceki yaşam tarzını yaşatmaktadır.

Frig Kaya Abidesi

Bolu Goynuk Frig Kaya Abidesi

1966 yılında bulunan Soğukçam Köyünde bulunan Friglere ait kaya üzerine oyulmuş kitabedir. Tarih meraklısı gezginler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

M.Ö. 8-7. yüzyıllarda Anadolu’da büyük bir devlet kuran Friglerin Bolu’da da yerleştiğinin en önemli kanıtı olan kaya abidesi, aynı zamanda bilinen en uzun Frig kitabesi olma özelliğini de taşımaktadır. Kitabe, yüksekliği 9 metreye yakın konik bir kaya kitlesinin doğu yönüne yazılmıştır. Abide üzerinde üstte, kutsal günlerde Kybele heykelciğinin konulduğu üçgen bir niş ve altında da 9 satır kitabe bulunmaktadır.

Sünnet Gölü

Bolu Goynuk Sunnet Golu

Bolu-Göynük arası şehrin dışında olan göl adeta bir cennet köşesi gölün etrafını saran yeşilliklere ahşaptan yapılmış bir otel mevcuttur. Hafta sonu kaçamağı için sakin ve dinlendirici bir yer olan Sünnet Gölü kalabalıktan sıkılan ziyaretçilerin tercih ettiği yerlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.