Bolu Mudurnu Gezilecek Yerler

Mudurnu ilçesi tarihi ve kültürel değerler ile çevrili olması, doğası, türbeleri ve eski evleri ile her adımda bir müze gibi keşfedilmeyi bekleyen bir yerdir. Tarihte Evliya Çelebi Mudurnu için ‘ceviz cenneti’ demiş ve buradaki ceviz ağaçlarının çokluğuna ve güzelliğine vurgu yapmıştır.

Osmanlı ruhunu günümüzde hala içinde barındıran Mudurnu’ya Şeyh-ül Ümran tepesinden baktığınızda muhteşem bir manzara görecek eski evlerin, camilerin, yeşilliğin güzelliğini içinizde hissedeceksiniz.

Mudurnu’da cumartesi ve Pazar günleri yöresel ev yapımı ürünlerin satıldığı bir Pazar kurulmaktadır. Ayrıca Mudurnu’nun asıl tavukçuluktan tanındığı bilinmekte ve bu önemli ekonomik faaliyet ilçe halkının geneline hakim olmaktadır. İlçede merkezde bir tavuk heykeli ve pek çok tavuk kesim tesisi bulunmaktadır.

Tarihte Anadolu’nun Türkleşmesinde büyük rol oynayan Mudurnu bölgesi antik dönemde Bitinya adı ile bilinmekte ve Persler, Hititler, Lidyalılar, Selçuklular gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

1078 yılında Süleyman Şah döneminde bölgede Türk yerleşimleri başlamış ve Bolu bölgesine Türklerin temelli yerleşimi II. Kılıçaslan’ın 1176 yılında Bizanslılarla yaptığı Miryakefalon Savaşı sonrası olmuştur.

Mudurnu’yu ziyaret eden gezginlerin yöreye özgü kabaklı gözleme kızılcık çorbası ve un helvasını tatmadan dönmemesini tavsiye ederiz. Ayrıca Bolu’nun genelinde meşhur olan pişmaniye Mudurnu’da da sıkça karşılaşacağınız bir lezzettir.

Saat Kulesi

Bolu Mudurnu Saat Kulesi

Mudurnu’nun doğusunda yapımı 1891 yılında tamamlanmış ahşap saat kulesi 1900 yılındaki yangında hasar görür ve 1905 yılında kaleden sökülen taşlar ile onarılır. Fakat kule çıkan bir yangından dolayı tekrar tahribata uğrar ve 1964 yılında yeniden onarılır.

Mudurnu saat kulesi 12 metre yüksekliğinde 30 basamaklı bir kuledir.

Yıldırım Beyazıt Camii

Bolu Mudurnu Yildirim Beyazit Camii

Yıldırım Beyazıt tarafından 1374 yılında yaptırılan cami yapısal olarak kareye yakındır. Caminin asıl özelliği başka camilerde denenememiş büyüklükte olan kubbesidir.

Keyvanlar, Armutçular ve Hacı Abdullahlar Konakları: Bu konaklar eski zaman Bolu hayatını anlatma özelliğine sahip müzeye çevrilmiş ziyaretçilere açık yöresel yemeklerinde tadıldığı tarihi yerlerdir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir