Borabay Gölü, Amasya

Amasya’nın Taşova ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Boraboy Gölü, Amasya’da görülmesi gereken yerler arasında yer alan bir doğa yeridir. Borabay Gölü, Boraboy olarak da isimlendirilmektedir. Doğal bir heyelan gölü olan Borabay Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği 1050 metredir. Gölün en derin noktası 30 metre, boyu 900 metre ve genişliği 250 metredir.

Amasya’nın gezilecek yerlerinden birisi olarak ön plana çıkan Borabay Gölü’nün kıyısında bulunan yüksek ağaçların gölgesi suya vurduğu zaman ortaya hoş bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Gölün üzerine yansıyan görüntüler nedeniyle, yöre halkı buraya ”Aynalı Göl” de demektedir.

Borabay Gölü Özellikleri

Borabay Gölü ve çevresi, Bakanlar Kurulu tarafından ”Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Bu doğrultuda göl çevresinde bungalov evler, yürüyüş alanları, piknik yerleri ve kamp yerleri kurulmuştur.

Borabay Gölü’nde Neler Yapılır ? Aktiviteler


Borabay Gölü’nün çevresinde bulunan yürüyüş patikalarında güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Göl etrafındaki ormanlık alan içerisinde, ciğerlerinize temiz hava çekerek güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Sonbahar ve kış aylarında bitki örtüsünün farklı bir renge bürünmesi sonucunda ortaya çıkan güzel manzara, fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça ideal bir ortam sunuyor. Ayrıca göle yansıyan doğa da fotoğraflanacak şeyler arasında geliyor.

Civarda bulunan yerleşim yerlerinde yaşayan yöre halkı, özellikle hafta sonları Borabay’ı piknik yapmak için tercih ediyor. Göl çevresinde bulunan piknik alanları, hafta sonunda dolmaktadır.

Borabay Gölü Taşova Amasya

Borabay Gölü Konaklama / Kamp Alanı

Borabay Gölü çevresinde Orman Genel Müdürlüğü’ne ait bungalovlar ve belediyeye ait kütük evler bulunmaktadır. Gölü Boraboy Kasabası’na birleştiren yolun sonunda belediye tarafından işletilen bir restoran bulunmaktadır. Hem işletmenin bulunduğu alan hem de göl kenarı, çadır kurmaya elverişlidir. Tesis içerisinde oturma yerleri ve ateş yakmak için kullanılan ocaklar da bulunmaktadır.

Borabay Gölü Çadır Kampı
Borabay Gölü’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım


Borabay Gölü, Amasya il merkezine 65, Taşova ilçe merkezine ise 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Borabay Gölü’ne gitmek için Amasya-Taşova karayolunun 44. kilometresinden sol tarafa ayrılan Taşova-Samsun karayolu takip etmeniz gerekmektedir. Taşova-Samsun karayolunun 14. kilometresinden tekrar sola ayrılan yolu takip ederek, Borabay Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Boraboy Gölü Aynalı Göl

Borabay Gölü Ulaşım

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum