Amasya Alpaslan Müzesi Hakkında Bilgi

Doğusu Tokat, güneyi Yozgat, batısı Çorum ve kuzeyi Samsun illeri ile çevrili olan Amasya ilimiz, Yeşilırmağın Orta Karadeniz Dağları arsında oluşturduğu vadi üzerine kurulmuştur. Amasya ve çevresinin genel görünümünde dağlar ve dağları derin bir şekilde yaran vadiler görenlerin dikkatini çekmektedir. Amasya topraklarını bir uçtan diğer uca uzanan Yeşilırmak Vadisi ile kolları boyunca, ovalar ve dar boğazlardan almaktadır. 2014 yılı itibariyle toplam 321.913 nüfusa sahip olan il, Anadolu’nun eski yerleşim yerlerinden biridir ve Hititlerden başlayarak çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Merkez ilçesi haricinde, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşova olmak üzere 6 tane ilçesi bulunmaktadır. Pek çok tarihi güzelliği bünyesinde bulunduran Amasya’da ziyaret etmeniz gereken en önemli yerlerden biri Alpaslan Müzesi’dir.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında da pek çok padişah Amasya’da dünyaya gelmiş ve burada şehzadelik görevi yapmıştır. Bu nedenle Amasya’nın Osmanlı tarihi açısından da önemi büyük olup, 2. Murat, 1.Mehmet, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim gibi bilinen padişahlar Amasya’da şehzadelik yapmıştır. Bu özelliğinden dolayı ‘Şehzadeler Şehri’ olarak da bilinen Amasya tarihi ve kültürel zenginlikleri içinde barındıran bir şehirdir.

Amasya Alpaslan Müzesi

Amasya ilimiz Kurtuluş Savaşı sırasında ön plana çıkmış ve Mustafa Kemal’in Milli Mücadelenin ilk adımını atmak için 12 Haziran 1919 da geldiği bir yerdir.  Kurtuluş mücadelesinin planlarının yapılmasının yanı sıra Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanmasına karar verilen il, bu anlamda tarihimizde de önemli bir yere sahiptir. Tüm bunlara bakıldığında tarihten büyük izler taşıyan bu ilde tarihimizin unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için gerekli yerlere müzeler yapılarak bu tarihi miraslar korunmaktadır. Bunlardan biri olan Alpaslan Müzesi herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken ve tarihin izlerini bir nebze de olsa hissedebilme fırsatı elde edeceğiniz bir müzedir.

Amasya ilinin Taşova ilçesinde yer alan, Alpaslan Beldesi Belediye Müzesi’nin ilk çekirdeği 1964 yılında bölgeden toplanan arkeolojik ve etnografik eserler ile oluşturulmuştur. 1991 yılında Osmanlı Döneminden kalan bir hamam, müze çerçevesinde tekrardan düzenlenmiş ve 1994 yılında Alpaslan Beldesi Belediye Müzesi adıyla tarih severlerin ziyaret etmesi için hizmet vermeye başlamıştır.

Müzede bölgenin kültür ve medeniyet tarihi aydınlatan Eski Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait seramik, bronz, altın eserler ve bunlara ek olarak bölgede bulunan bazı fosiller sergilenmektedir. 13. yüzyıla tarihlenen ve kasabanın kuzeyinde yer alan ören yerinden getirilen Selçuklu Dönemi’ne ait özgün ahşap sanduka, türbe kapısı ile özgün vakfiyesi ve seceresi de bu müzede sergilenmektedir.

Amasya Alpaslan Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze pazartesi günleri haricinde her gün 08:00 – 12:00 / 13:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır ve giriş ücretleri 5 TL’dir.

Amasya Alpaslan Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Amasya ilinin, Taşova ilçesinde bulunan müzeye Amasya’dan Taşova’ya giden otobüslerle giderek, Atatürk Caddesinde indiğiniz zaman ulaşabilmektesiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir