Borçka Karagöl, Artvin

Doğu Karadeniz’in doğayla iç içe şehirlerinden bir tanesi olan Artvin’de gezilecek yerlerden olan Borçka Karagöl, tam bir gizli cennettir.

Klaskur Yaylası’na yakın bir konumda bulunan tepenin, heyelan ile yıkılmasıyla birlikte Klaskur Deresi’nin akış yolu kapanmıştır ve bu güzel doğa harikası ortaya çıkmıştır. Etrafı dağlarla çevrili durumda olan Borçka Karagöl, yaklaşık olarak 1480 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Heyelan gölü olma özelliğini taşıyan Borçka Karagöl, turizm açısından oldukça popüler bir yerdir. Yılda ortalama 20.000 ziyaretçi ağırlayan Borçka Karagöl, 14.08.2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte tabiat parkı olmuştur. Çam Ağacı başta olmak üzere çeşitli ağaç ve bitki türleri tarafından çevrelenen gölün etrafındaki ormanlık alanda vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu ve yırtıcı kuş türleri yaşamaktadır.

Bölgenin yıl boyunca yoğun yağış alması, yağmur ormanları ekosistemine benzer bir sitemin oluşmasını sağlamıştır. Göl kenarındaki ağaçlar, özellikle sonbahar aylarında rengarenk bir görüntü sunmaktadır.

borcka karagol artvin
Borçka Karagöl

Borçka Karagöl Konaklama & Borçka Karagöl Kamp Alanı

Artvin’de bulunan Borçka Karagöl kenarında ve buraya ulaşan yolun üzerine çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Borçka Karagöl Tabiat Parkı’nda Artvin Çevre Müdürlüğü’nün misafirhanesi haricinde başka bir tesis bulunmamaktadır. Tabiat Parkı’na giriş ücretlidir. Su ve tuvalet gibi hizmetler alınabildiği için göl kenarında kamp yapmak mümkündür. Bunun için kamp, karavan ve piknik alanları ayrılmıştır. Kamp alışverişini göle varmadan önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Borçka Karagöl Kamp Alanı haricinde, Borçka ilçe merkezinde veya göle giden yolun üzerinde bulunan konaklama tesislerinde kalmanız mümkündür. Bölgede hizmet veren pansiyonlar ve bungalov evler bulunmaktadır. Borçka Karagöl’e giden yol üzerinde bulunan pansiyonlardan biri de Dere Pansiyon’dur. Borçka Karagöl yolunun 12.kilometresinde yer alan pansiyonda, tam pansiyon konaklama gecelik ortalama 200 TL’dir. 0535 230 38 52 numaralı telefondan Dere Pansiyon’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine bu yol üzerinde çeşitli pansiyonlara uğrayabilirsiniz.

Artvin’de gezilecek yerler ve Artvin Kamp Alanları ile ilgili bir önceki yazımızı, Karagöl Sahara Milli Parkı başlıklı konumuzdan okuyabilirsiniz.

borcka karagol
Borçka Karagöl

Borçka Karagöl’e Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Borçka Karagöl, Artvin’e 33 kilometre uzaklıkta bulunan Borçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. Artvin şehir merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip ederek 33 kilometrelik yolu gittikten sonra Borçka-Camili (Macahel) yolunu takip ederek 20 kilometre kadar ilerliyorsunuz. Bu yol üzerinde Karagöl tabelasını gördüğünüz sapaktan girerek yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuğun ardından Karagöl’e ulaşıyorsunuz.

Kış mevsiminde kar yağmasıyla beraber yolların kapandığını ve ulaşımın sağlanamadığını bilmekte fayda var.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir