Burdur Ağlasun Gezilecek Yerler

İlginç adıyla dikkat çeken Burdur’un Ağlasun ilçesi, gezilecek yerler konusunda Sagalassos Antik Kenti ile popüler olan bir bölgedir.

Sagalassos Antik Kenti’nin yanı sıra bölgede yetiştirilen ceviz, kiraz, vişne ve elma gibi meyveler de ilçenin adının duyulmasını sağlamıştır.

Göller Yöresi’nde yer alan Ağlasun ilçesi, Burdur şehir merkezine 35 kilometre ve Isparta şehir merkezine 40 kilometre uzaklıktadır.

Nüfusu 10.000 binden az olan Ağlasun ilçesinin tarihi, antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Dündar Bey zamanında Hamitoğulları Beyliği’ne katılan bölge, 1472 yılında ise Osmanlı’nın hakimiyetine girmiştir. Ağlasun, 1958 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

2017 yılı ilk defa yapılan ve geleneksel hale gelmesi amaçlanan Sagalassos Ceviz ve Yörük Şenlikleri, ilçenin meşhur cevizleriyle beraber Ağlasun’u tüm yönleriyle öne çıkartmaktadır.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

İlçenin en önemli turistik yeri, tarihi M.Ö. 12 bin yılına kadar uzanan Sagalassos Antik Kenti’dir. Kentteki ilk yerleşim izleri M.Ö. 3 bin yılına dayanmaktadır. Sagalassos Antik Kenti, Büyük İskender’in bu bölgeyi ele geçirmek istemesine karşın büyük bir savunma göstermesiyle ünlüdür. Oldukça kanlı bir savaş ve yaklaşık 500 kişinin ölümü ile antik kent, İskender’in hakimiyeti altına girmiştir.

Helenistik Dönem’de Pisidia Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri olan Sagalassos, uzun yıllar boyunca görkemli mimari eserleri ile bölgenin cazibe merkezi olmuştur. M.S. 518 yılında yaşanan büyük bir deprem, kentteki yapılara zarar vermiştir. Yapılar onarılsa da M.S. 7.yüzyılda bir büyük deprem daha yaşanmış ve kent harap hale gelmiştir.

Kent, geçirdiği büyük depremlere ve hakimiyet mücadelelerine rağmen günümüzde görülmeye değer birçok yapıyı barındırmaktadır. Sadece ilçenin değil Türkiye’nin önemli tarihi turistik yerlerinden biri olan bölgeyle ilgili daha fazla bilgi almak için Sagalassos Antik Kenti başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Anıt Ağaç

Burdur Aglasun Anit Agac

Anıt Ağaç veya Ulu Ağaç olarak adlandırılan Ağlasun’daki bu ağaç, bin yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. İlçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Anıt Ağaç, 3 metre genişliğe sahiptir.

Ağlasun Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla ilçenin turizmine kazandırılan ağacın bulunduğu bölge düzenlenmiş ve alt tarafına misafirlerin oturabilmesi için yerler yapılmıştır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir