Bursa Suuçtu Tabiat Parkı

Bursa gezilecek yerler listesinde yer alan Suuçtu Tabiat Parkı, özellikle Suuçtu Şelalesi ile öne çıkmaktadır. Mustafakemalpaşa ilçesi sınırlarındaki tabiat parkı, ilçe merkezine 17 kilometre ve Bursa il merkezine 93 kilometre mesafe yer almaktadır. Temmuz 2011’de tabiat parkı ilan edilen Suuçtu, 10 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Suuçtu Şelalesi Neler Yapılır?

Suuçtu Şelalesi, bölge insanın genellikle piknik ve mangal yapmak için tercih ettiği bir bölgedir. Bununla birlikte tabiat parkında yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de doğa yürüyüşüdür. Trekking için şelalenin altından başlayarak üzerine doğru devam eden ve su boyunca ilerleyerek irili ufaklı şelaleleri görmenizi sağlayan 2 saatlik bir rota bulunmaktadır.

Doğa fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız, Suuçtu Şelalesi’nde kadrajınıza alacağınız birbirinden güzel manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

suuctu tabiat parki
Suuçtu Tabiat Parkı

Suuçtu Şelalesi Kamp Alanı

Suuçtu Tabiat Parkı içerisinde kamp alanı olarak ayrı bir bölüm bulunmuyor. Bununla birlikte kamp yapmanın yasak olduğu alanlar var. Şelalenin çevresi, su baskını tehlikesi nedeniyle kamp atmanın yasak olduğu alanlardan.

Suuçtu Tabiat Parkı’na girdikten sonra sol taraftan yukarıya giden asfalt yolu takip edebilirsiniz. Bu yolu takip edip tuvaletleri, piknik ve mangal alanlarının geçtikten sonra şelalenin üzerindeki yola geliyorsunuz. Bu noktaya kamp kurabilirsiniz.

suuctu selalesi kamp alani
Suuçtu Tabiat Parkı

Suuçtu Şelalesi Restaurant

Suuçtu Tabiat Parkı, restorant ve kahvaltı alanlarıyla da öne çıkmaktadır. Bölgede çok fazla restorant bulunmamakla birlikte kahvaltı ve mangal için piknik alanları tercih edilmektedir. Suuçtu Şelalesi piknik alanları sayısı oldukça fazladır ve hem şelale kıyısında hem de ağaçların altında geniş alanlar bulunmaktadır.

Suuçtu Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Doğa Koruma ve Milli Park Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılı için ilan edilen Suuçtu Tabiat Parkı giriş ücretleri, şu şekildedir:

Şahıs: 3.5 TL
İndirimli Şahıs: 1.5 TL
Bisiklet: 3.5 TL
Motorsiklet: 5 TL
Otomobil, Kamyonet: 10 TL
Minibüs: 31 TL
Midibüs: 52 TL
Otobüs: 94 TL

Suuçtu Şelalesi
Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Bursa’dan Suuçtu Şelalesi’ne gitmek için Mustafakemalpaşa ilçesine giden dolmuşları kullanmanız gerekiyor. İlçeye vardıktan sonra Bursa Caddesi üzerinden geçen dolmuşlarla Suuçtu Şelalesi’ne ulaşım sağlıyorsunuz.

Hafta içi 09:00, 10:00, 13:00, 14:00, 18:00 ve 20:00 saatleri arasında şelaleye giden minibüsler, hafta sonu ise 09:00 – 20:00 arasında saatbaşı sefer yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.