Çoban Dede Türbesi ve Parkı, Adana

Çoban Dede Türbesi, Adana’da gezilecek yerlerden bir tanesidir. Halk arasında Çoban Dede Tepesi olarak da adlandırılan bölge, türbe ziyaretinin yanı sıra çok güzel bir Seyhan manzarası görmesine olanak sağlıyor.

Seyhan Nehri’ne hakim bir tepede bulunan Çoban Dede Türbesi’nin etrafı, park alanı olarak düzenlenmiştir. Çoban Dede hakkında halk arasında anlatılan pek çok rivayet bulunmaktadır.

Çoban Dede Kimdir ? Çoban Dede Efsanesi

Çoban Dede’nin adı, çobanlık yapmasından gelmektedir. Niğde’nin Bor ilçesinde yaşamış olduğuna inanılan Çoban Dede’nin 6 kardeşi daha vardır. Pir Kuddusi Hoca tarafından yetiştirilen kardeşlerin adları; Zilli Dede ( Ethem Dede ), Cabbar Dede, Bulut Dede, Ali Dede, Bulamaç Dede ve Tosun Dede’dir.

Çoban Dede ve türbesi hakkında anlatılan en yaygın efsane, şu şekildedir: Zamanında bu tepeden toprak almak amacıyla iş makineleri bölgeye gelmiştir. Bölgeye gelen iş makineleri, bir türlü çalışmamaktadır. Çalışsa bile tepedeki toprağa değdikleri zaman, kepçeleri kırılmaktadır. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda Çoban Dede’nin mezarı bulunmuştur ve çalışmalar durdurulup bölgede türbe inşa edilmiştir.

Çoban Dede, 1848 yılında vefat etmiştir. Adana’da bulunan Çoban Dede Türbesi’ne gelen ziyaretçiler, burada dualarını ediyorlar ve ardından bir dilek dileyerek adak adıyorlar.

Çoban Dede Türbesi

Çoban Dede Parkı ve Kuş Cenneti

Çoban Dede Türbesi’nin bulunduğu tepe, Çoban Dede Parkı adıyla düzenlenmiştir. Güzel bir manzaraya sahip olan park, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla beraber Adana’da gezilecek yerler arasında iyi bir tercih haline gelmiştir.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Çoban Dede Parkı’na göletler, şelaleler, oturma alanları ve kuş kafesleri inşa etti. Kuş kafeslerinin yapımının tamamlanmasının ardından 22 Haziran 2015 tarihinde halkın katılımıyla Çoban Dede Kuş Cenneti açıldı. Bölgedeki otopark alanına kurulan küçük dükkanlarda hediyelik eşya gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Çoban Dede Parkı ve Kuş Cenneti

Çoban Dede Türbesi ve Çoban Dede Parkı’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Çoban Dede Türbesi ve Parkı, Seyhan Nehri’nin kıyısında Karslılar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Bölgeye direkt olarak toplu taşıma aracı gitmemektedir. Bunun için özel araç ile gitmek, en iyi seçenektir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum