Danimarka Aarhus Gezilecek Yerler

Aarhus, Danimarka’nın merkezinde, Doğu Jutland kıyısında yer almaktadır. Danimarka’nın ikinci büyük şehri olmakla birlikte, ülkenin kültürü üzerinde sağlam bir etkisi vardır. Bu şehir, tarihi ortaçağ binaları ve modern üniversite kenti ortamı ile yüzyıllar boyunca ilham kaynağı olmuştur.

M.S. 900 yılında Vikingler tarafından ticaret merkezi olarak kurulan şehrin çok zengin bir tarihi bulunmaktadır. Aarhus, etkileyici bir müze koleksiyonuna ve modern bir mimariye sahiptir. 2017 yılında Baf (Kıbrıs) şehriyle birlikte Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

AarhusCard, 24 ya da 48 saat boyunca birçok müzede ve toplu taşıma araçlarında indirim veya ücretsiz girişler sunmaktadır.

Old Town

Aarhus Old Town

Aarhus’ta bulunan Kentsel Tarih ve Kültür Ulusal Açık Hava Müzesi’dir. Bununla birlikte Danimarka’nın en ünlü roman yazarlarından biri olan Hans Christian Andersen de bu bölgede yaşamıştır. Müze, üç Michelin Yıldızı ile ödüllendirilmiştir. 75 tarihi bina, sergi, ev, mağaza ve atölyeler bulunmaktadır. Dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında at arabasına binerek, şehrin tarihi atmosferini soluyabilirsiniz.

ARoS Aarhus Sanat Müzesi

ARoS Aarhus Sanat Muzesi

Aarhus’taki ARoS Sanat Müzesi, Kuzey Avrupa’nın en büyük müzelerinden biridir. Müzede en dikkat çeken sanat eseri, çatısında bulunan “Gökkuşağı Panoraman (Your Rainbow Panorama)”dır. Bu eser, Danimarka’nın en ünlü sanatçılarından Olafur Eliasson tarafından yapılmıştır. Eserin en önemli özelliği, şehrin 360º manzarasını farklı renklerdeki dairesel camın arkasından sunmaktadır. Müzede ayrıca birçok sergi ve yemek salonu da bulunmaktadır.

MOMU Moesgaard Müzesi

MOMU Moesgaard Muzesi

Aarhus’un güneyinde bulunan MOMU Moesgaard Müzesi bir arkeoloji ve etnografya müzesidir. Dikdörtgen şeklindeki çatı düzleminde, yaz sezonunda piknik, barbekü, açık hava dersleri ve geleneksel “Yaz Dönümü Günü” şenlik ateşi için bir alan oluşturulmuştur. Müzedeki en önemli eser “Graubelle Adamı”dır. Danimarka’nın Grauballe Köyü’nün yakınındaki bataklıktan çıkarılan bu eser, doğal olarak mumyalanmış bir kadavradır. Bununla birlikte, sergiler ve müzenin mimarisi görülmeye değerdir.

Tivoli Friheden

Aarhus Tivoli Friheden

Marselisborg Ormanı’nda bulunan Tivoli Friheden Eğlence Parkı, şehrin merkezinden yürüme mesafesindedir. Her yaştan insan için hizmet veren bu parkta, dört Roller Coaster, Sky-Tower, 5D-Cinemagic ve Dönme Dolap bulunmaktadır. Bu keyifli park, ayrıca konser ve tiyatro alanı olarak da hizmet vermektedir. Kendi yemeğinizi kendiniz götürebileceğiniz gibi birçok yiyecek sunan mekanlar da bulunmaktadır.

Marselisborg Sarayı

Marselisborg Sarayi Aarhus

Marselisborg Sarayı, Danimarka Kraliyet Ailesi’nin Aarhus’ta yaz döneminde ve Noelde yaşadığı saraydır. Muhafızlar her gün öğle saatlerinde nöbet değiştirmektedir. Kraliçenin gül bahçesi, kraliyet ailesinin bulunmadığı zamanlarda halka açıktır. Marselisborg Sarayı’nın güneyinde, geniş Marselisborg Ormanı’nın bir parçası olan Aarhus Botanik Bahçesi ve Geyik Parkı bulunmaktadır.

Botanik Bahçesi

Aarhus Botanik Bahcesi

 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1875 yılında kurulan Aarhus Botanik Bahçesi, Old Town Açık Hava Müzesi’nin kuzeyinde yer almaktadır. Yılın her günü halka açık olan bahçede, Danimarka’nın farklı noktalarından getirilen bitkiler bulunmaktadır. Bununla birlikte şifalı bitkiler için özel bir bölüm vardır. Botanik Bahçesi’nde yürüşe çıkarak küçük bir çay olan Hassel Çayı’nı gezebilirsiniz.

Danimarka Aarhus Festivalleri

Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Aarhus’da da yerel ve ulusal birçok festival gerçekleştiriliyor. Genellikle başkent olan şehirlerde görmeye alıştığımız festivaller, Aarhus’da hiç de azımsanacak gibi değil. Aarhus gezinizde festivallere denk gelirseniz, katılmanızı öneriyoruz. Bunun için öne çıkan festivallerden bazılarını derledik:

Aarhus 2017 RETHINK

Aarhus Rethink 2017

2017 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Aarhus’ta, Danimarka’nın merkezindeki bulunan 18 şehirde kutlamalar düzenlenecektir. 21 Ocak 2017’de kutlamalar başlamıştır. Etkinlik programına bu linkten göz atarak siz de Aarhus için çok önemli olan bu kutlamaların bir parçası olabilirsiniz.

Yemek Festivali

Aarhus Yemek Festivali

Yemek Festivali, yemekle ilgilenen herkesi bir araya getirme noktası olmuştur. Festival, yüksek kaliteli yiyecekler hazırlayan Danimarkalı ve İskandinav şeflerini, üreticilerini ve tüketicilerini bir araya getirmektedir. Festivalde ekmek pişirmekten baharatlı içki yapımına kadar öğrenebileceğiniz yemek sınıfları yer almaktadır. Ayrıca Danimarka’nın en iyi yemek firmaları kendi ürünleri tanıtmaktadır.

NorthSide Müzik Festivali

Aarhus NorthSide Muzik Festivali

NorthSide Müzik Festivali, 2010 yılında beri her yıl haziran ayında gerçekleşmektedir. Sürdürülebilirliğe odaklanan yenilikçi festival, Danimarkalı ve uluslararası sanatçıları ağırlamaktadır. Şehir merkezinde yer alan festivale katılanlar, merkeze yakın yerlerde konaklamaktadırlar.

Aarhus Festivali

Aarhus Festivali

Aarhus Festivali, 10 gün boyunca süren sanat ve kültür festivalidir. İlk kez 1965 yılında gerçekleştirilen festival; dinleyicileri yerel, ulusal ve uluslararası müzisyenlerle buluşturmaktadır. Her yıl ağustos sonu başlayıp, eylül başı sona ermektedir. Festival, yıllar boyu büyük başarı sağlamış ve İskandiavya’nın en büyük kültürel etkinliklerinden biri haline gelmiştir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir