Denizli Kaklık Mağarası Hakkında Bilgi

Kaklık Mağarası, Denizli – Afyon – Ankara ve Denizli Çivril karayolu üzerindedir. Denizli il merkezine 30 km mesafede, Pamukkale’ye 45 km uzaklıktadır. Çavdar Havaalanı yol güzergâhına 2 km mesafede Honaz İlçesi Kaklık Kasabasında bulunmaktadır.

Kaklık Mağarası, büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi sonucu oluşmuştur. Şekil olarak obruk özelliği göstermektedir. Mağaranın içerisinde büyük bir traverten kitlesi bulunmaktadır. Mağaranın hemen yakınında bulunan kokar hamamı pınar sularının mağaraya şelaleler yaparak akması sonucu oluşmuştur. Basamaklar şeklinde havuzlardan meydana gelmiştir ve halan daha devam etmektedir. Mağaranın kuzey duvarında küçük şelaleler şeklindeki sızıntılar, yer yer duvar travertenleri oluşturmuştur. Kaklık Mağarasının daire şeklinde geniş bir ağzı bulunmaktadır. Büyük bir bölümü güneş ışığı almaktadır. Bu nedenle mağaranın duvarlarında yosun ve sarmaşıklar oluşmuştur. Bu bitkiler gün içerisinde yeşilin değişik tonlarını almaktadır ve mağaraya ilginç bir güzellik katmaktadır.

Mağara sarkıklar, dikitler, damla taşlarla süslüdür. Mağaranın içerisinde bol miktarda termal su bulunmaktadır. Kükürt kokulu, berrak ve renksiz olan bu suların bazı hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın içerisinde buharımsı bir hava vardır. Rahat gezebilmek için mağara boyunca ahşap merdivenler bulunmaktadır.

Kaklık Mağarasının çevresi; Eeosen marn, kil, Mesozoik kireç taşları, kumtaşı ve konglomeralar, Marn, yaşlı kil ve traverten ve alüvyonlardan meydana gelmiştir. Mağaranın yakınında ziyaretçilerin kullanabileceği yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, seyir yeri, kameriyeler ve kafeterya bulunmaktadır.

Denizli Kaklik Magarasi 1

Denizli Kaklık Mağarası Giriş Ücreti

Belediye işletmesi olan mağaranın fiyatları 2-3 lirayı geçmemektedir.

Denizli Kaklık Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Denizliden ana yola çıkıp Afyon tarafını seyredin. Kaklık’ ta bulunan Sola Çimento Fabrikası tarafında bulunan yoldan devam edin. 6 km sonra Kaklık Mağarası’ndasınız. Denizli-Kaklık arası 30 kilometredir. Otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir