Deprem Kültür Müzesi, Sakarya

Türkiye, en büyük acılarından biri 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara Depremi ile yaşamıştır. Sakarya’da kurulan Deprem Kültür Müzesi, Marmara Depremi’nde yaşamını yitirenleri anmak, yaşananlar hatırlatmak ve halkı bilinçlendirmek için kurulan bir müzedir.

99 Depremi’nde en büyük zararları gören kentlerden birisi de Sakarya’dır. Bu bağlamda o günlerin bir daha yaşanmaması için halkı bilinçlendirmek büyük önem taşımaktadır. Yaşanan depremin ikinci yıldönümünde inşasına başlanan Deprem Kültür Müzesi, hukuksal nedenlerden dolayı kapalı durumda kalmış ve 2004 senesinde ziyarete açılabilmiştir.


450 metrekarelik bir alanı bulunan Deprem Kültür Müzesi, Sakarya’nın merkezinde bulunmaktadır ve Adapazarı Merkez Belediyesi’nin mülkiyetindedir. Deprem Kültür Müzesi’ne giriş için bir ücret alınmamaktadır ve ziyaretçiler ücretsiz olarak müzeyi gezebilmektedir.


Göçük şeklinde tasarlanan müze binasının görünümünde yıkık duvarlar ve eğik kolonlar yer almaktadır. Müzenin iç kısmı fotoğraf, tablo, resim ve buna benzer malzemelerin sergilenmesi amaçlanan bir galeri şeklinde düzenlenmiştir. Müze içerisinde 1967 ve 1999 yıllarında yaşanan depremlere ait fotoğraflar sergilenmektedir. Müzede en ilgi çekici yer ise yapay deprem yaratan kısımdır. Bu sanal deprem platformu içerisinde 7.4 büyüklüğünde yaşanan bir depremin simülasyonu gerçekleştirilmektedir. Dünyadaki dördüncü Deprem Kültür Müzesi olan müzenin sergi salonlarını dışında kafeterya ve sinevizyon salonu bulunmaktadır.

Deprem Kültür Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Deprem Kültür Merkezi, Sakarya ilinin merkezindeki Cumhuriyet Mahallesi’nin Kavaklar Caddesi üzerinde yer almaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir